17 Google 8 minut czytania

Kolejna inicjatywa SQT Google w PL - ręcznie interwencje!

Przed chwilą Kaspar opublikował ciekawy wpis na swoim profilu na G+. Zbliża się coś nowego w algorytmie albo kolejne poteżne zawirowanie w SERPach. Poleciały witryny, które uczestniczyły w systemach wymiany linków, którę przekazują PageRank, takich jak e-weblink czy gotlink.

Poniżej treść wiadomości.

W ramach otwartego dialogu oraz współpracy z webmasterami ja i Zespół Search Quality chcielibyśmy podzielić się kilkoma detalami na temat naszej ostatniej inicjatywy na polskim rynku mającej na celu polepszenie jakości wyników wyszukiwania w Google. Na początku tego roku podjęliśmy kroki przeciwko kilku witrynom które naszym zdaniem naruszały zalecenia Google [http://goo.gl/LKoas]. Te witryny uczestniczyły w systemach wymiany linków, którę przekazują PageRank, takich jak e-weblink czy gotlink. Korzystanie z SWLi lub pozyskiwanie innych nieorganicznych linków może spowodować spadek pozycji witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania i nie zalecamy takiej strategii. Wówczas wszystkie ukarane witryny zostały powiadomione przez Narzędzia Google dla Webmasterów, tak jak to zawsze robimy w podobnych przypadkach. Niektórzy webmasterzy zmienili swoją strategie, porzucili systemy wymiany linków i zgłosili witryny do ponownego rozpatrzenia. Doceniamy ten fakt i chcielibyśmy podziękować tym, którzy zdecydowali się pomóc nam w polepszeniu jakości wyszukiwania dla polskich użytkowników. Generalnie obserwujemy w polskiej branży internetowej trend w kierunku budowania bazy lojalnych konsumentów zamiast krótkotrwałych prób spamowania. To jest po naszej myśli. Z przykrością stwierdzamy, że niektórzy webmasterzy nadal próbują sztuczek na skróty. Podejmujemy więc działania wobec witryn nie przestrzegajacych zaleceń Google dla webmasterów [http://goo.gl/AFhjr]. Rezultaty naszych działań staną się zapewne widoczne w ciągu kilku dni dla użytkowników wyszukiwarki Google. Z tego względu przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które zapewne padną:

Dlaczego publikujecie tę informację?
Rozwijając współpracę z webmasterami, dążymy do możliwie jak najbardziej otwartego dialogu. Przykładowo przesyłamy od niedawna wiadomości przez konsolę Narzędzi Google dla Webmasterów do witryn, które zostały rozpoznane jako spam. Ta inicjatywa idzie w tym samym kierunku. Ponieważ wychodzimy z założenia, że zostanie zauważona przez użytkowników, staramy się zapobiec plotkom w naszej branży.

Które witryny zostały ukarane?
Właściciele wszystkich witryn zostali powiadomieni przez Narzędzia Google dla Webmasterów. Nie będziemy jednak publicznie ogłaszać, o które witryny chodzi.

Czy tym razem są to witryny tematyczne?
Nie, są to witryny dotyczyące różnorodnej tematyki.

A co jeżeli to konkurencja linkuje z SWLi?
Po dokładnej analizie wszystkich sygnałów nie mamy wątpliwości, że to nie jest konkurencja.

Czy takie akcje mają miejsce tylko na polskim rynku?
Nie, podobne kroki podejmowaliśmy na innych rynkach, kiedy zachodziła taka potrzeba.

Czy to są ręcznie nakładane kary?
Tak, to są ręcznie nakładane kary.

Dlaczego akurat teraz?
Ta inicjatywa to kolejny element naszej strategii walki z witrynami stosującymi metody pozycjonowania wykraczajace poza wytyczne Google.

Dlaczego zostały nałożone kary właśnie na te witryny?
Koncentrowaliśmy się na spamie, który dotyka użytkowników.

Dlaczego mimo walki ze spamem można wciąż znaleźć spamerskie witryny w polskim indeksie Google?
Walka ze spamem nie jest jednorazowym zadaniem. Uważamy, że jakość wyników wyszukiwania znacznie się polepszyła we wszystkich językach w ciągu ostatnich kilku lat. Co nie oznacza, że nie ma spamu. Użytkowników, którzy natkną się na spam w wynikach wyszukiwania Google, prosimy o zgłoszenia przez ten formularz [http://goo.gl/QyzZC]. Wykorzystujemy je do rozwoju algorytmów, które pomagają kontrolować spam na dużą skalę.

Czy powiadomienie webmasterów ma związek z wielkością witryn czy faktem, że są to znane marki?
Nie, każda w taki sposób ukarana witryna jest powiadamiana przez centrum wiadomości w Narzędziach Google dla Webmasterów [http://goo.gl/FBG5P].

Czy są plany kontynuacji walki z witrynami wykorzystującymi systemy wymiany linków przekazujących PageRank?
Tak, będziemy kontynuowali walkę ze spamem w obronie jakości indeksu Google oraz naszych użytkowników.

Co mogą zrobić webmasterzy ukaranych witryn?
Zmienić swoją strategię zdobywania linków, pozbyć się nienaturalnych linków przychodzących oraz wysłać podanie o ponowne rozpatrzenie przez Narzędzia Google dla Webmasterów [http://goo.gl/xRaeI].

Czy nałożone kary z czasem wygasają?
Tak, jednak może to trwać dość długo. W przypadku spamowych witryn regularnie odnawiamy nieaktywne kary.

Czy można wyjść z założenia, że witryny których zgłoszenia o ponowne rozpatrzenie zostały pozytywnie rozpatrzone powrócą na dawne pozycje w wynikach wyszukiwania Google?
Widoczność tych witryn powróci na taki poziom, na jaki naturalnie zasługują. Należy pamiętać, że Google nie gwarantuje pobierania, indeksowania ani rankingu witryn w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa z czasem wpłynie na polepszenie jakości polskich wyników wyszukiwania oraz zwiększy popularność jakościowych witryn. Jak zawsze, jesteśmy zainteresowani Waszym zdaniem i otwarci na Wasze sugestie.

Wygląda na to, że to kolejny ruch Google przeciwko cwaniaczkom. Ciekawe ilu z Was dostało wiadomość. Z tego co Guglarz napisał, ta akcja nie jest związana z Pingwinem.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 17

author gdaq 14.05.2012 15:00:00

Wszystko idzie w stronę co raz bardziej wartościowego zaplecza i dobrze.
Ciekawe czy będzie to miało wpływ na ceny usług.

author Kapsel 14.05.2012 15:01:43

Zastanawiają mnie - jak zwykle zresztą przy podobnych okazjach - dwie rzeczy:
1. Dlaczego obrywają domeny linkowane, a nie linkujące? Dla mnie logicznym powinno być usunięcie z indeksu witryny emintujących SWL-e, tym samym ich moc będzie zerowa.
2. Jak można uzyskać pewność, że linkowania nie wykonuje konkurencja? Dobry pozycjoner może przygotować solidną kampanię SEO zarówno dla siebie jak i konkurencji, nie ma w tym technicznie żadnego problemu (wystarczy tylko zbadać optymalizację pod kątem najważniejszych haseł i następnie je właśnie linkować spamem).

Jak dotąd zespół Google nie był sprytniejszy od pozycjonerów (topowe frazy są przecież wypełnione ostro pozycjonowanymi witrynami). Niespecjalnie widzę zmianę tego stanu rzeczy w najbliższym czasie, zwłaszcza przy braniu się za temat kolokwialnie mówiąc "od dupy strony" (bo przecież należałoby usunąć "czynnik rażący"...)

author Olek 14.05.2012 15:35:27

W sumie to dobrze bo nie będą ludzie brać badziewnych treści za 1zł tylko pokusza się na coś lepszego (np. ode mnie) w równie dobrej cenie ;)

author Łukasz - zrób to sam www 14.05.2012 16:04:22

Ja dzisiaj zobaczyłem jedną nową wiadomość w NdW i aż mi ślina w gardle stanęła ;) Na szczęście było to tylko info o problemach z dostępem do witryny (akurat trochę wcześniej przez kilkanaście minut serwerek leżał) ;)

author Marcin Kosedowski www 14.05.2012 16:17:05

Super im to wychodzi. Pobieraczkowy syf pojawia się już nie tylko na frazy warezowe, ale też na związane ze sprzętem.

author janpos 14.05.2012 16:22:54

No to jeszcze wiecej zaplecz wyplynie do gory. Pewnie chca posprzatac burdel jaki zrobili pingwinem ale recznie im sie to w zyciu nie uda.

author mariusz www 14.05.2012 17:51:51

Pobieraczkowy syf pojawia się nawet już w tematyce zdrowotnej... wszędzie!

author Radeq 14.05.2012 22:51:00

Jak dla mnie kolejna propaganda, z dużej chmury mały deszcz.
No ale i tak z niecierpliwością czekam na rezultaty za "kilka dni" ;)

author tetsuo www 15.05.2012 07:56:16

To tylko taki PR Google bo ludzie narzekali po Pingwinie, to teraz trzeba ich postraszyć, żeby pokazać kto tu rządzi ;)

author Dawid www 15.05.2012 13:02:05

Hihihi... A moje strony mają się dobrze... :) Ba! Ostatnio nie pozycjonuje a idzie w górę lepiej niż jak wtedy gdy pozycjonowałem :D

author Krystian www 15.05.2012 15:36:48

W sumie tylko w Polsce nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, no ale trzeba przyznać ze spadki były uzasadnione. Nie wiem czy googlowska ręka dopadnie każdego, ale strzec się trzeba.

author Tomasz www 15.05.2012 18:52:58

Bardzo dobrze, że robią czystki. Oby tak dalej ;)!

author forever 16.05.2012 03:33:34

Tak nareszcie uczciwość zostanie doceniona:)

author Darek 17.05.2012 06:50:48

Czyszczenie spamiarek :) ale Kaspar powinien popatrzeć na aplikacje pobieraczkowe:)
Nie wordpressy a chyba Django/Python "ładnie" zespamowali długie ogony. Drażnią mnie :)
Ciekawi mnie ile osób da sobie spokój z SEŁO po tych akcjach.

author porady prawne wrocław 02.06.2012 17:51:06

Dobrze, że najpierw informują i dają możliwość ucieczki przed banem.

author buzz marketing 06.06.2012 11:11:46

no juz niedługo minie miesiąc od recznych kar google, uwazacie ze magicznie po 30 dniach filtry ustapią? :) akurat mnie to nie boli, ale regularnosc chyba nie bylaby dobra dla PR-u google :)

author pozycjoner www 22.06.2012 16:01:56

Super! W końcu będą wyświetlały się wartościowe wpisy, zaplecza itp. Jak najbardziej jestem za :)

Dodaj komentarz