3 Rynek domen 3 minuty czytania

Google wykupuje kolejną domenę z alfabetem: ABCDEFGHIJK.com

Google, po utworzeniu nowej spółki, postanowił wykupić kolejną już domenę, która w swojej nazwie zawiera kolejne litery alfabetu. Najlepsze jest to, że sukcesywnie udaje się je odkupować.

Ta ostatnia, czyli ABCDEFGHIJK.com to świeży nabytek koncernu z Mountian View. Początkowo została zarejestrowana w 20 lutego 2004 roku. Dane o poprzednim właścicielu domeny były ukryte, zaś sama aktualizacja wpisu WHOIS nastąpiła 16 grudnia 2015. Domena wygasa w 2018 roku.

  Updated Date: 16-dec-2015
  Creation Date: 20-feb-2004
  Expiration Date: 20-feb-201

Wygląda na to, że Google chce wykupić cały alfabet domenowy. Wszystko zaczęło się od abc.xyz.

Obecnie Google w swoim „portfolio” posiada takie domeny z alfabetem:

 • ABCDEFGHI.COM
 • ABCDEFGHIJ.COM
 • ABCDEFGHIJK.COM
 • ABCDEFGHIJKLMN.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNO.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOP.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOPQR.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOPQRS.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOPQRST.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTU.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUV.COM
 • ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ.COM

Szczerze mówiąc, to nie rozumiem, po co Google wykupuje te wszystkie domeny z wybrakowanym alfabetem. Posiadając domenę zawierającą wszystkie litery alfabetu po co brać się za wybrakowane? Jedyne co przychodzi mi do głowy, to jakaś chora fobia właścicieli z Mountian View.

Domainerzy zastanawiają się czy Google pójdzie o krok dalej i czy uda im się wykupić takie domeny jak abc.com (telewizja w USA) czy alphabet.com (należy do BMW). Gdyby chcieli, to pewnie by im się udało - kwestia odpowiedniej kasy ($$$).

Tą najnowszą transakcją, Google ożywia trochę rynek domen wtórnych. Rynek na pewno by się używił jeszcze bardziej, gdyby ujawiono kwoty za jakie koncern odkupił te domeny. Nieoficjalnie mówi się, że Google odkupiło domenę abc.xyz za $3,800, bo nie przedstawiło się jako Google (well played).

Ĺšródło: thedomains.com
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 3

author Michał www 28.12.2015 12:47:04

Tak jak mówisz - pewnie jest to efektem obaw przed podszywaniem się pod G. W chwili gdy wykupili pierwszą domenę tego typu, powstało ryzyko, że ktoś może wykorzystać podobne domeny do phishingu.

Kto bogatemu zabroni - pewnie kwestia czasu, aż dogadają się z BMW ;)

author Hubert www 28.12.2015 20:29:09

Może to po prostu dziwny, "domenowy" fetysz :D
Natomiast co do domen, to sprawdziłem kilka nazw, które podałeś we wpisie i wszystkie były puste. Ĺťadnej treści. To mnie bardziej zaskakuje - kupować domeny tylko po to, żeby je mieć. Ale kto bogatemu zabroni? ;)

author samart www 05.01.2016 12:50:48

Wątpie jednak, żeby udało im się wykupić domenę abc.com

Dodaj komentarz