26 Porady SEO 5 minut czytania

Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne Po ostatnich zmianach w SERPach, pozycjonowanie lokalne nabiera nowego znaczenia. Przy dużym szczęściu można zdominować wyniki i zgarnąć więcej ruchu. Z kolei dla nowych stron lub starych, starających się o wysokie pozycje, taka walka może okazać się drogą przez męki.

Na czym to polega pozycjonowanie lokalne?

Ta informacja raczej dla początkujących z SEO lub dla osób które chcą dobrze dobrać słowa kluczowe. Idea jest prosta. Zamiast konkurować na ogólne hasła takie jak: opony, biżuteria, bielizna, ogrody, projektowanie ogrodów czy też pozycjonowanie,itd. można wybrać trochę łatwiejszą drogę. Termin "łatwieszy" jest tutaj trochę pojęciem ogólnym, bo raz jest łatwiej, raz gorzej. Wracając do meritum. Ta inna droga to dobieranie haseł lokalnych czy też regionalnych. Ten region określa obszar działalności naszej firmy.

Jeżeli np. firma która projektuje ogrody działa na terenie Lublina i okolic to idealnymi hasłami dla niej będą hasła: Zen Garden, Koyoto Japan

  • ogrody lublin,
  • projektowanie ogrodów lublin

oraz hasła na inne miasta znajdujące się nie daleko Lublina np.: Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny.

Takie hasła na pewno będą tańsze do wypozycjonowania, bo ilość pracy włożona przez pozycjonera jest stosunkowo mniejsza niż w przypadku haseł ogólnym.

Problemy jakie można napotkać

Przed wdrożeniem mapek w SERPów, pozycjonowanie lokalne było dużo łatwiejsze. Było to kwestia domeny, optymalizacji i linków. Teraz już tak łatwo nie ma. Dokładniej chodzi o to, że czasami bardzo ciężko przeskoczyć wyniki z mapkami. Nie wiem jak Wy, ale mam kilka haseł, których za nic w świecie nie mogę przeskoczyć. Trwa to już kilka miesięcy i strony są na dole pierwszej strony lub na szczycie drugiej. Niestety, nie znam (jeszcze :P) tych istotnych czynników, które wpływają na wysoką pozycję w mapkach.

Ale jak się uda...

Jak się uda nam dostać do top10 i jeszcze będziemy pojawiać się w mapkach, to jesteśmy w domu. Tylko trzeba wiedzieć jak pozycjonować się w tych mapkach. Pozytywne opinie nie są chyba głównym czynnikiem. Trzeba jeszcze testować.

Czy wysoka pozycja w mapkach coś daje?

Odpowiedź jest prosta: tak. Jest to ruch. Jak duży jest to ruch - zależy od branży. Ale z tego co widziałem w statystykach moich klientów - szału nie ma. od 2 do 15 wejść dziennie (z pierwszego miejsca w mapkach).

Z punktu widzenia klienta, pozycjonowanie lokalne (regionalne) jest lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o budżet (bo on zawsze jest decydujący).

Zobacze też pozycjonowanie lokalne na the-first.pl
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 26

author Ender www 24.03.2011 12:40:35

Na pewno jest to łatwiejsze od haseł ogólnych. Gorzej, jeśli serwis / usługa nie są lokalne, tylko globalne, i trzeba się męczyć z hasłami, wśród których jest spora konkurencja ;]

author Katalog stron 24.03.2011 14:28:41

Po pierwszym zdaniu myślałem, że to wpis do precla ; )

Co do tematu to faktycznie jeśli chodzi o wejścia to szału nie ma bo i też ruch jest okrojony do jednej lokalizacji. Więc zamiast potencjału 10 mln mamy np. tylko 60 tysięcy ludzi, którzy nasz wynik zobaczą.

author Vertus www 24.03.2011 15:13:38

No to fakt. Na hasła regionalne ruch jest znacznie mniejszy. Ale może się niekiedy okazać, że z tych haseł tak naprawdę będziemy mieć lepsze zyski niż w przypadku haseł ogólnych. Niektórym zależy w końcu na kontakcie z firmą, która rzeczywiście znajduje się w danym regionie. Ja takie przypadki zaobserwowałem, dlatego myślę że często pozycjonowanie regionalne ma sens i to spory nawet mimo małej ilości odwiedzin.
Odnośnie tego co pisał autor bloga jak opowiadał o wypozycjonowaniu się ha hasło "pozycjonowanie" . Jak sam powiedział nie było z tego żadnych zadowalających efektów a odwiedziny też nie były zaskakujące. Dlatego czasem warto się zastanowić czy jest sens pozycjonować się na frazy ogólne za wszelką cenę.

author ekipa skrypty.pro 24.03.2011 17:33:22

Witam!

Popieram swoich przedmówców. Według mnie firmy,które chcą działać tylko lokalnie to tylko i wyłącznie powinny korzystać z pozycjonowania lokalnego. Jest mało wejść,ale trafiają do nich osoby,które szukają właśnie takiej oferty. Wypozycjonowanie się na większa skale i tak by nic nie dało. Może więcej wejść,ale oprócz z reklam to większych zysków dla firmy i tak by nie było.

author aniec2 24.03.2011 23:33:03

"Tylko trzeba wiedzieć jak pozycjonować się w tych mapkach. "

Pozycjonuj normalnie a spokojnie skoczy.

author shpyo www 25.03.2011 06:32:35

No właśnie "normalne" pozycjonowanie nie wystarcza już :P. Jak wytłumaczysz fakt, że strony który były po za top20, dzięki mapkom są w top7? Do tego mając znacznie mniej linków? :)

author Aleja www 25.03.2011 11:07:26

No właśnie, dziwnie porobili z tymi mapkami. Czasami po prostu nie da się jej dopasować i traci się pozycję. No ale przecież Google zawsze optymalizuje swoje algorytmy pod użytkowników, nie? :)

author Korektor 25.03.2011 18:19:53

"Dokładniej chodzi o to, że czasami bardzo często przeskoczyć wyniki z mapkami" - błąd?

author gdaq 28.03.2011 08:11:08

Dla firm nie liczy się odwiedzalnosc strony, a jej skuteczność. Pozycjonowanie lokalne jest z reguly dużo tańsze, a efektywność tych dzialań dużo wyzsza. Popieram pozycjonowanie lokalne.

author Etim www 29.03.2011 13:47:58

@Katalog stron, nie prawda, ponieważ cześć mocy idzie na frazę ogólną, bez np. nazwy miasta.

Co do artu, oczywiście, że warto firmy lokalne pozycjonować lokalnie, to oczywiste. Totalnym błędem jest pozycjonowanie ogólne przy firmach lokalnych, ponieważ świadomość userów jest wyższa z roku na rok i wiedzą, że należy lub powinno się wpisać jeszcze nazwę miejscowości w wyszukiwarce.

author Paq www 29.03.2011 13:58:26

Podpisuję się pod tym o wym wspomniał wyżej @gdaq. Jasne, pozycjonowanie regionalne ma większą konwersję i trudno o tym dyskutować.

author NetTraffic www 30.03.2011 00:16:10

Pewnie jak w każdej sferze życia, tak i tutaj, znajdą się jakieś odchylenia, czyli klienci jeżdżący kilkaset km :P

author kaiba 01.04.2011 18:48:47

Przede wszystkim pozycjonowanie lokalne jest prostsze ;) jeśli mamy usługę na jedno konkretne miasto to warto się tak pozycjonować ;)

author Ustka 05.04.2011 15:10:48

Witam serdecznie!
Ja jestem bardzo ciekaw jakie są powody, że na daną frazę domena jest w Google maps oraz w organicznych wynikach, a czasami tylko w organicznych lub tylko w mapkach ? Tak samo chciałbym się dowiedzieć, jakie czynniki wpływają najbardziej na poprawę pozycji google maps ? Bo ciągle czytam i testuje, lecz efektów konkretnych brak... Raz za bardzo przesadziłem i google odrzuciło mój wpis, bo nie zastosowałem się do wytycznych google...

author Rafał Renner www 06.04.2011 10:58:53

Ja również popieram lokalne pozycjonowanie. W przypadku wielu firm pozycjonowanie na ogólne frazy jest bezsensu.

author Marcin www 06.04.2011 15:30:28

Pozycjonowanie lokalne jest przydatne tylko dla małych firm które działają wyłącznie w danym regionie oraz okolicach. W innych przypadkach ogranicza tylko horyzonty firm na rozwój.

author Paula www 18.04.2011 00:03:12

Jestem ciekawa dalszych testów na temat pozycjonowanie w mapkach. Mechanizm jeszcze do końca nie jest przecież poznany.

author Stefan Wypadek www 18.04.2011 12:57:19

Zgadza się, mapki wiele zamieszały, nawet nie samą obecnością, ale faktem że nie bardzo wiadomo co biorą pod uwagę podczas ustalania pozycji. Oprócz samego opisu prawdopodobnie brane są po uwagę również recenzje (opinie) danego miejsca. Kto wie może niedługo również dokładana pozycja osoby wyszukującej ;)

author Liderseo www 27.04.2011 15:48:36

@Paula - zależy jak dla kogo ja po roku testów wiem już bardzo dużo nt. pozycjonowania w Google maps. I są to rzeczy których nikt normalnie nie pisze na blogach seo ,a ja sobie siedzę cicho i korzystam z mojej wiedzy :)

author Krzysztof www 08.05.2011 11:25:43

Lidarseo mam do CIebie kilka pytań na temat mapek gogle próbuje przeskoczyć je od 0.5 roku i sporadycznie się udaję ale na bardzo krótko może jakoś poąćzymy nasze silu co ?

author Akcesoria gsm 18.06.2011 17:52:50

Pozycjonowanie to jest dość specyficzna branża, choć by właśnie ze względu na to że ludzie nie chętnie dzielą się wiedzą która nie jest ogólnie dostępna, zwróćcie uwagę że praktycznie w każdej branży oprogramowanie wspierające zostało udostępnione przez "kogoś" wraz z cd-key - ami itd. W branzy pozycjonowania nie spotkałem się żeby ktoś scrakował oprogramowanie wspierające i udostępnił za darmo ott tak jest wręcz odwrotnie.

author Zdzisiek www 01.12.2011 20:55:28

Wlaśnie od jakiegoś czasu zauważyłem, że cieżko się przebić przez wyniki wyrzucane z google mapki.

author Piotr www 26.09.2012 10:11:43

Jeżeli chodzi o mapy Google, tu dużą rolę wg mnie odgrywa optymalizacja treści strony. Nie tylko słowa na stronie, ale i wiele trików jak chociażby plik KML.

author Marcin www 10.05.2013 09:13:43

Niekiedy w mapkach pokazywane są wyniki moich stron które pozycjonowałem ale nie zawsze czemu się tak dzieje?

author Bogdan Kondracki www 05.05.2015 10:55:08

Dzień dobry, uważam że trzeba pozycjonować precyzyjnie, czyli chodzi o dotarcie z oferta do właściwych odbiorców, czy nie lepiej zrobić kilka lokalnych podstron, które dotrą do właściwych
odbiorców.
Bogdan Kondracki

author Marek 16.02.2017 17:05:08

Każdej firmie, która świadczy usługi lokalnie ( hydraulik, murarz, tynkarz czy akrobata ) mapka i jej pozycjonowanie ma ogromny sens. Moja firma świadczy usługi na terenie całej Polski, ale nie zaszkodziło nam wdrążyć mapy :) Ogólnie polecam każdej firmie mapkę.

Dodaj komentarz