9 Analityka 4 minuty czytania

Wygląda na to, że Google Analytics pozbyło się referral spamu od Vitalija

Wszystko wskazuje na to, że inżynierowie pracujący nad Google Analytics rozwiązali problem tzw. „referral spamu” ze swojego narzędzia. Ten spam był zmorą dla wszystkich użytkowników tego narzędzia - przez amatorów po profesjonalistów. Zarówno jednym i drugim było to mocno nie na rękę. Nie dość, że sztucznie zawyżało statystki to też psuło zaawansowane raporty.

A w całym tym spamie chodziło o gruby hajs i ruch generowany ze statystyk.

Pierwszy o tym sukcesie poinformował Maciej Lewiński na Twitterze.

Postanowiłem sprawdzić dokładniej statystyki do jakich mam dostęp i muszę Wam powiedzieć, że coś się zmieniło. Nie ma już dziesiątek oszukanych wejść z dziwnych, głównie rosyjskich, serwisów.

Analizując statyski zauważyłem, że walka ze spamem w statystykach została podzielona na dwa etapy a właściwie okresy. Pierwszy okres to luty 2016. Tutaj jakby była większa aktualizacja oprogramowania, bo ilość referer spamu zmalała drastycznie. Serwisy Vitalija (^.^) praktycznie zniknęły. Drugi etap to marzec 2016 - jest tego jeszcze mniej i wygląda jak by w marcu była korekta poprzedniej aktualizacji. Bardzo fajnie to wygląda na statystykach serwisów, których już nie ma w sieci a w Twoim panelu zostały statystyki.

Koniec referer spamu w Google Analytics

Taka sytuacja na jednym z moich nieistniejących serwisów :).

Ta wiadomość na pewno ucieszy pozycjonerów i analityków. W końcu będzie obędzie się bez filtrów i innych sztuczek.

Czym był/jest referral spam?

Warto w tym miejscu przypomnieć, że referral spam w Google Analytics, polegał na spreparowaniu odpowiedniego URL zawierającego nr konta, datę i URL strony odsyłającej + dodatkowe parametry. Taki spamer nie musiał wchodzić na naszą stronę. Wejścia mógł generować ze swojego komputera lub za pomocą specjalnej infrastruktury.

A z czego miał pieniądze? Z wejść na te spamowe strony. Większość z nas, pewnie nie raz dała się nabrać na wejście z takiej strony. Nawet mi się zdarzyło wejść na domenę, która w statystykach wyglądała jak theregisIter.co.uk :).

Dobrze, że ten proceder w końcu się zakończył a źle, że Google robi to po cichu. Gdyby nie wpis Maćka na Twitterze pewnie bym na to nie zwrócił uwagi. Tak więc chyba wszystkie porady jak pozbyć się lub wyeliminować z Google Analytics stają się nieaktualne.

Jeśli chcesz poprawnie skonfigurować konto Google Analytics i pozbyć się SPAMu, odwiedź szkolenie Google Analytics prowadzone przez Maćka Lewińskiego - certyfikowanego Trenera Google.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy na temat „spam

Komentarze 9

author Adrian Pakulski www 08.03.2016 08:50:28

Skończył się spam z referrali, zaczął kolejny - tym razem w słowach kluczowych z wyników organicznych. Np. popularne na kilku site'ach "why.does.spacebarnot.work?" i tym podobne.

author Piotrek 08.03.2016 08:52:54

@Adrian - a tego jeszcze nie zauważyłem. Będę obserwował.

author Kamil www 08.03.2016 09:23:58

@Adrian mam nadzieję, że nie masz racji, bo już za pięknie się robiło :) sprawdzę u siebie

author Kuba 08.03.2016 09:47:57

Zobaczymy na jak długo się z tym uporali.
Miejmy nadzieję, że ten spam nie wróci, albo nie pojawi się nowy.

author Adrian Pakulski 08.03.2016 09:48:44

Tak to wygląda: http://obrazki.elektroda.pl/3486716900_1457426814.jpg - na razie dużo tego nie ma, ale kwestia czasu i będzie to samo co z odnośnikami.

author Michał www 08.03.2016 10:03:07

Widzę, że Adrian mnie uprzedził, bo też chciałem wrzucić screen http://imgur.com/Xl6buXo ;-)
Pozbywanie się tego za pomocą segmentów i filtrów może być trudniejsze, bo nie zawsze bounce rate = 100% i czas na stronie=0.
Znów będzie zabawa.

author gRRinch www 08.03.2016 12:22:07

A czemu Vitalija? O co chodzi, to jakiś prawdziwy koleś czy tylko tak "ochrzczony"?

author Piotrek 08.03.2016 17:07:05

@gRRinch: wygoogluj sobie - Vitaly Popov.

author Krzysztof www 24.06.2016 01:19:19

Nie wiem jak u Was, ale u mnie jeszcze na różnych domenach lubi zawitać SPAM z referrali. Co prawda w znacznie mniejszej ilości, ale wciąż się zdarza.

Dodaj komentarz