15 Google 4 minuty czytania

Zmiany w Google

Na początku maja miała miejsce jedna z większy aktualizacji w Google. Prócz wyglądu, co można zauważyć od razu zmienił się troszeczkę algorytm. Nie jestem pewien czy termin "zmiana" jest dobry, ale na pewno się coś zmieniło. Dla jednych na dobre, a dla drugich na złe. Tak się składa, że kilka rzeczy udało mnie się zauważyć.

Na początek trzeba obejrzeć video "łysola" z Google :), który zdradza trochę tajemnicy. Po obejrzeniu tej krótkiej wypowiedzi dowiemy się m.in., że:

  • Tak naprawdę, Google robiło zmiany każdego tygodnia.
  • Ilość tych zmian zaowocowało wprowadzeniu prawie 400 poprawek w algorytmie. Tutaj pojawia się lekka nieścisłość, którą znaleźli redaktorzy Search Engine Land. Chodzi o to, że Udi Manber, główna osoba od algorytmu i wyszukiwania w Google, powiedziała, że zostało wprowadzonych 500 ulepszeń, a nie 400 jak mówi Matt.
  • Google lepiej rozpoznaje języki, synonimy czy lepiej wyłapuje zmiany.
  • Treść nabiera mocy. Content is the King.

Ze swojej strony mogę dodać tyle, że zmiany widzę na plus. Kilka przykładów:

  • Strona katalogowana dostała znacznego powera niż strony dopalane SWLami. Czasem warto poświęcić trochę czasu, ewentualnie zlecić komuś.
  • Skoro jesteśmy przy SWLach, to jeszcze dodam, że w kilku przypadkach po zdjęciu wszystkich punktów, strona na pozycjonowane hasło znacznie poszła w górę. Spodziewałem się odwrotnego wyniku.

Rand Fishkin w swoim cyklicznym video "Whiteboard Friday" zwrócił uwagę, że w dniach 28 kwietnia do 3 maja, nastąpiły spadki zaindeksowanych stron, co spowodowało spadek oglądalności tzw. long tail. Tego ze swojej strony nie mogę potwierdzić, bo nie monitoruję ilości zaindeksowanych stron moich serwisów. Przejrzałem jeszcze statystyki stron i również nie zauważyłem znacznych spadków. Podejrzewam, że odczuły to największe serwisy czy też sklepy internetowe. Z drugiej strony cieżko będzie to zauważyć, bo ten okres przypada na weekend, gdzie zawsze są spadki. Mogła to też być zapowiadana od jakiegoś czasu zmiana w funkcjonowaniu parametru site:.

PS. Mam nadzieję, że wszyscy zmienili swoje skrypty SEO do monitorowania ilości zaideksowanych stron oraz pozycji. Jest subtelna różnica w SERPach - z punktu widzenia skryptu parsującego wyniki.

Ktoś coś jeszcze zauważył ciekawego?
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 15

author zgred www 19.05.2010 10:44:06

dodatkowo dochodzi spadek ruchu na katalogach od 30% nawet do 80%

author milkus www 19.05.2010 13:34:32

Przydało by się dodać też, że algorytm bardziej niż do tej pory zwraca uwagę na to co leży na subdomenach.

W moim przypadku wartościowa strona dostał filtr. Na subdomenach leżały spamiarki. Po usunięciu spamiarek i gorzkim żalem do G, pozycje wróciły z nawiązką.

Co do reszty, potwierdzam.

author Tomasz Bacański 19.05.2010 22:06:10

Rzeczywiście działo się. U mnie do 5-6 maja były mocne przetasowania i uspokoiło się.
Generalnie wszystko poszło do góry ;)

author Jurgi Filodendryta www 20.05.2010 08:48:27

U mnie to działo się ostatnio: blog, który dopiero co dostał PR5, spadł na zero, po kilkunastu dniach 5 wróciło, ale jakoś stopniowo, bo różne narzędzia pokazywało co innego. Sądzę, że to było przechodzenie na ten słynny nowy silnik, caffeine?

author Lexy www 20.05.2010 20:09:40

"Jest subtelna różnica w SERPach - z punktu widzenia skryptu parsującego wyniki."
Jeden cudzysłów, a tyle stresu w pierwszej chwili po sprawdzeniu raportu ;-)

author sagi www 21.05.2010 01:35:58

@Lexy - no chyba nie, chyba, ze masz super-preg'a
ja wychwycilem, ze site jest pokazywany na 3 rozne sposoby w zaleznosci od jego wielkosci - ale to tez zalatwia sie jednym, odpowiednim preg'iem

author Sylwester www 26.05.2010 09:21:45

widzę że coś się działo i mnie jak zwykle ominęło, (nie było ostatnio czasu na czytanie), a więc i ja zauważyłem przetasowania w SERP-ach i to dosyć spore ale dla mnie niestety bez żadnych kożyści a momętami wręcz ze stratą. Powiem także że strony które nie były przezemnie pozycjonowane a są gdzie niegdzie podlinkowane z dobrych stron naturalnie skoczyły wyżej niż te które szły przez katalogowanie na słabyc katalogach, i w spamiarkach.

Nie wiem czy teraz moje praktyki pozycjonerskie przyniosą efekt ale wszystko się okaże, i niebawem dam wam znać co sprawiło że wrócę (albo i nie) na swoje pozycje.

author Artur www 26.05.2010 13:04:17

PR się nie zmienił ani na moment, natomiast według Narzędzi dla webmastera, liczba wyświetleń strony skoczyła blisko 2 krotnie. Szkoda tylko, że liczba kliknięć też tak nie skoczyła.

author Krzysztof Krakowiak www 14.07.2010 21:33:02

Ciekawe, w branży w której siedzę (krzesła i fotele) bez zmian, dalej rotacyjne u konkurencji działają :)

author gielo www 21.07.2010 21:54:49

Czasem się zastanawiam czy ten łysol nie powinien pracować w cyrku abo zająć się polityką bo ściemniać to on potrafi. Zresztą często się w tym gubi i na jednym blogu pisze tak, a na innym inaczej albo też pisze w jeden dzień co innego a za tydzień co innego. Nie wiem jak wy uważacie ale chyba trafniejsze będą wizyty u wróżki niż te wypociny matta.

author Artur www 30.07.2010 00:53:16

ja jakoś nie zauważyłem zmian

author Warchol www 30.09.2010 11:10:45

Ja niby też, "gołym okiem" ale jak czytam różne teksty na temat seo to sporo się zmienia. G coraz lepiej działa i coraz lepiej dopasowywuje wyniki. Na szczęście spam nadal przechodzi bo to czasem też się przydaje np do SWL'i

author Artur www 30.07.2010 00:53:16

ja jakoś nie zauważyłem zmian

author Warchol www 30.09.2010 11:10:45

Ja niby też, "gołym okiem" ale jak czytam różne teksty na temat seo to sporo się zmienia. G coraz lepiej działa i coraz lepiej dopasowywuje wyniki. Na szczęście spam nadal przechodzi bo to czasem też się przydaje np do SWL'i

author futra 14.03.2011 16:04:27

u mnie nie było zadnych zmian

Dodaj komentarz