10 Google 3 minuty czytania

Już za kilka dni prawy sidebar z reklamami AdWords zniknie z wyników wyszukiwania

Za kilka dni poziom trudności w AdWords zostanie mocno podniesiony dzięki banalnej zmianie na desktopowych wynikach wyszukiwania. Już za kilka dni z wyników wyszukiwania (na komputerach) zniknie prawy pasek z reklamami AdWords.

W ten sposób gigant z Mountian View, kolejny raz, pokazuje kto w tej branży rządzi.

Jak podaje SearchEngineLand, Google jest w trakcie wdażania tej zmiany. I nie będzie to zmiana - jak w przypadku aktualizacji algorytmu Google - rozłożona w czasie, że najpierw USA a potem reszta. Tym razem aktualizacja nastąpi dla wszystkich. Wszystkie kraje i wszystkie języki, bo hajs musi się zgadzać :).Wyjątkiem w którym reklamy z prawej strony będą się pojawiać, to reklamy produktowe.

Co więcej - czwarta jednostka reklamowa na górze, będzie się pokazywała przy bardzo konkurencyjnych frazach, np. „kredyty”, „lokaty” czy „ubezpieczenie oc”.

Wyniki wyszukiwania bez sidebara

Tak, za kilka dni, będą wyglądały wyniki wyszukiwania dla słowa „pozycjonowanie”.

Jedna ta zmiana na pewno spowoduje znaczący, jak nie potężny, wzrost stawek na za kliknięcie. Osoby zarządzające kampania AdWords nie będą miały łatwego życia. Firmy z mniejszymi budżetami będą na straconej pozycji.

Powstaje teraz pytanie - co Google chce osiągnąć przez tą zmianę. Na pewno ich dochody się zwiększą i to nie ulega wątpliwości. Z punktu widzenia użytkownika wyszukiwarki, usunięcie prawej kolumny pozwoli szukającym skupić się na wynikach wyszukiwania. A to może oznaczać, że więcej kliknięć będzie z wyższych pozycji.

Dodatkowo nasuwa mi się pytanie: czy gigant z Mountian View będzie chciał sprawdzać desperacje swoich klientów w AdWords? Tzn. ile będą wstanie zapłacić za „pierwszą pozycję”?

Nie chcę być złośliwy, ale to dobrze, że nie tylko pozycjonerzy mają ciężej w zdobyciu pierwszej pozycji :).
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 10

author Paweł www 20.02.2016 17:24:45

Ciekawe jak zmiana wpłynie na ctr-y i klikalność w Serpach. Może jakiś case?

author Paweł www 20.02.2016 20:12:37

Testowali to w grudniu, nie wiem czy to dobry czas, ale raczej wiedzą co robią. Wzrost stawek będzie tylko do pewnego momentu, bo próg opłacalności w wielu branżach jest blisko. A jeśli (jak napisałeś) wielu odejdzie od adWords, to czy spowoduje to napływ klientów do SEO? Oby, ceny i koszty SEO też wzrosną.

author ;) 21.02.2016 00:06:16

chyba wzrośnie też ruch na niższych pozycjach gdy zniknie boczny pasek ?

author Paweł 21.02.2016 09:29:50

już to widać

author Kamil www 21.02.2016 11:43:41

Jak dla mnie szykują coś więcej. Zrobili sobie miejsce na prawej stronie, ale jeszcze nie ujawnili po co.

author Patryk www 21.02.2016 16:53:40

Też tak mi się wydaje, że wzrośnie ruch z niższych pozycji. Ĺťe są to reklamy sponsorowane, to widać a nie zawsze użytkownicy są takowymi zainteresowani dlatego myślę, że mogą zmienić się zachowania użytkowników a nie spadek klikalności z naturalnych pozycji. Ale jak będzie, okaże się :)

author Jakub Wasielewski 03.03.2016 17:09:50

Kliki z prawej strony i tak słabo konwertowały a wyświetlenia w najniższych pozycjach w ogóle prawie nie generowały kliknięć.
Faktycznie ciekawe, co się w tym miejscu pojawi - coś na pewno.

author Max www 10.03.2016 18:22:03

będzie coraz więcej beznadziejnych stron na pierwszych pozycjach a mniej wartościowych z seo.. tak więc mam nadzieje ze za klikanaście lat google zbankrutuje za tą politykę wyzysku bo ludzie nie są głupi i będą wchodzić na te wyszukiwarki gdzie seo jest profesjonalnie "ogarniane" przez inną mądrą wyszukiwarkę. aktualnie dla 90% małych firm krajowych adwords to zwyczajne, nieopłacalne zdzierstwo utargu każdej firmy...

author Sebastian 04.05.2016 09:28:00

Na pewno przygotowali sobie miejsce na coś nowszego, co jeszcze bardziej będzie kuło nas w oczy...

author Adrian Kołodziej www 10.06.2016 15:58:54

Nie wierzę, aby zmiana była na stałe. Choć z drugiej strony Google nigdy się nie liczyło z płotkami. Dla nich kilka dużych firm, robi większość obrotu.

Dodaj komentarz