Forum dla Webmasterów Google jest dość specyficznym i zarazem magicznym miejscem. I nie chodzi tutaj o ilość gorących dyskusji, lecz o skuteczność w tępieniu róznego rodzaju spamu. Dzisiaj, przeglądając sieć, trafiłem na przypadek firmy.net, która to miała by stawiać kopie swojego katalogu stron." />
23 Black SEO 4 minuty czytania

Afera goni aferę? Firmy.net pod lupą konkurencji

Forum dla Webmasterów Google jest dość specyficznym i zarazem magicznym miejscem. I nie chodzi tutaj o ilość gorących dyskusji, lecz o skuteczność w tępieniu róznego rodzaju spamu. Dzisiaj, przeglądając sieć, trafiłem na przypadek firmy.net, która to miała by stawiać kopie swojego katalogu stron.

Pojawił się wątek, w którym pewien użytkownik ujawnił sposób pozycjonowania serwisu firmy.net. Dla każdego związanego z branżą, to w sumie nic nowego :). Precle, systemy, śmieciowe zaplecze, przechwytywanie starych domen z dobrymi parametrami - chleb powszedni.

Generalnie chodzi o to, że na pewne hasła, pierwsza dziesiątka jest obstawiona partnerskimi katalogami (które linkują właśnie do konkretnych podstron - wizytówek - na stronie firmy.net).

Doszło do tego, że niektórzy gorliwi, znaleźli domeny, które zostały wykupione przez ową firmę.

A teraz najlepsze: ten użytkownik (który rozpętał tą aferę) dostał maila od prawników tej firmy, gdzie grożą mu sprawą cywilną.

Straszaki mailowe (nazwijmy rzecz po imieniu - zastraszanie) to normalna procedura w takich przypadkach. Wiem cos o tym. Zdażyło mnie się dostać jednego takiego, od pewnej firmy.

Powstaje pytanie: czy branża SEO w Polsce jest aż taka popsuta? Gdy "ja" robię sobie zaplecze (lepsze czy gorsze) to jest OK, a jak ktoś (zazwyczaj większy) robi to samo, to jest źle?

Każdemu polecam lekturę tych wątków klik, klik, klik - można się dużo nauczyć (z punktu widzenia SEO i SEM).

Powstaje jeszcze jedno pytanie: czy tradycja jest tradycją na forum dla webmasterów Google i wszystkie strony dostaną bana? :)

Wnioski

Z tej afery można wywnioskować takie rzeczy jak:

  • nie ma czegoś takiego jak duplicate content (powielanie treści na innych stronach),
  • większy może więcej (bo ma więcej kasy na zaplecze)Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 23

author Moher www 29.01.2010 15:13:20

Stawiasz niejako tezę, że ja mając maleńki katalog staram się podkopać dużą holenderską firmę i jej spółkę córkę w polsce. Nie nie o to chodziło. Chodziło o zapoczątkowanie dyskusji czy takie metody i stosowane na wielką skalę są ok czy nie.

Ciężko mi nazwać domeny jakie znalazł Doricze "zapleczem". To jest normalny spam.

Forum dla webmasterów jest otwarte. Nigdy nie zabrał tam głosu przedstawiciel firmy.net. Stać ich było jedynie na wytropienie mojego adresu, podanego zresztą zgodnie z obwiązującym prawem na mojej stronie z profilu. Trzeba być niezły Szerlokiem Holmsem, nie? Nie wysłali żadnego maila tylko od razu pismo straszak od radcy prawnego z kancelarii.

Obecnie bawią się w próbę przykrywania niepochlebnych sobie komentarzy na wykopie zamiast zabrać oficjalnie głos.

author xann www 29.01.2010 15:14:23

Gościa wyrzucili z pracy to im sie teraz mści od cała tajemnica :)

author shpyo www 29.01.2010 15:33:17

@Moher: po części tak. Dobrze, że rozpocząłeś temat. Dyskusja wrze, a o to chodziło. Może Google dzięki temu zacznie inaczej patrzeć na pewne sprawy. A tym mailem straszakiem się nie mart. Normalna procedura.

author Białygibson www 29.01.2010 15:42:29

Koles ma własny katalog firm: www.katalogfirm.com.pl wiec zahacza to o nieuczciwą konkurencję, i kręci wokół siebie tania aferę, bo metody stosowane przez firmy.net sa powszechne. Koloryzuje sprawe. Każdego o odmiennym zdaniu podejzewa o powiązanie z firmy.net:)moze by tak prześwietlić jego metody? Uprzedzam, ze ja nie mam powiązania z żadna ze stron:)

author Jurgi Prowok www 29.01.2010 16:18:28

Powołać komisję śledczą! :D Nasi posłowie mają akurat odpowiedni poziom wiedzy… żeby coś z tego ukulać dla siebie.

author ksu www 30.01.2010 14:29:45

Trochę poszerałem w sieci i okazuje się że ten cały Moher to chyba ma w tym jednak jakiś interes:

http://www.katalok.pl/regulamin.html

http://spyonweb.com/katalok.pl
http://spyonweb.com/katalogfirm.com.pl

http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=site%3Af6.pl+&btnG=Szukaj+w+Google&lr=&aq=f&oq=

http://telefony.f6.pl - Hipokryzja ?

Wieczorem postaram przyjrzeć się bliżej stronom naszej ofiary...

author rka www 30.01.2010 22:55:38

@Moher
piekny regulamin, idealne howto na czyste zaplecze, tylko z popytem lipa

author xann www 31.01.2010 08:38:41

Jak to jaki miał interes przecież podpieprzył sowoją konkurencje to jaki mógł mieć interes ?

Panowie jeszcze tego nie grali żeby ktoś donosił bezinteresownie :)

http://img195.imageshack.us/i/linkireklamowe126492342.jpg/

author Sylwester www 31.01.2010 12:34:14

No i teraz jest dylemat, co sądzić o całej tej sprawie, ponieważ nikt nie zna całej prawdy, to co pokazał xann, i ksu daje do myślenia i przybliża słuszność oceny naszego shypo, ale ja czuję taki pewien niedosyt informacji i pewną sprzeczność. Dyskusja wrze zobaczymy jak sprawa się zakończy ale osobiście uważam że jest to pewnego rodzaju prowokacja. Każdy kto pozycjonuje strony wie jak to robić żeby mieć efekty są różne metody i każdy je zna, jedne są bardziej drugie mniej pracochłonne jednym się wydaje że lepsze jest to drugim tamto ale zasada jest jedna zdobywać linki do strony.

Google może się przyjrzeć sprawie ale nie ma możliwości wyeliminowania sprzedaży linków i celowego łączenia serwisów, nawet u jednego właściciela, dlaczego ?? myślę że Ci co sprawę znają bardziej od strony technicznej wiedzą a reszcie cała sprawa i tak nic nie mówi. Jak wiadomo światem rządzi pieniądz i nie ma możliwości żeby to zmienić niestety nie prawda nie uczciwość i nie sprawiedliwość a pieniądz - to on jest motorem napędowym wszystkiego co się dzieje i jest wszechobecny.

Wielkie G może mieć jakiś tam wpływ manualny na spam raporty itp. ale nie uważam żeby się zabrali za taką firmę czy też grupę domen z jednego względu zarabiają na nich ciężki szmal.

Ktoś kiedyś napisał że mały może mało a duży może dużo i tak niestety jest, na każdym kroku to widać, w sklepach, firmach, rządach, państwach. Istnieje tyle układów i układzików, że my tu na samym końcu łańcucha pokarmowego nie mamy pojęcia.

author Irek www 02.02.2010 01:02:20

Uważam również tak jak shpyo że Moher albo ktoś inny musi mieć w tym jakiś swój interes i dlatego sprawę rozdmuchuje. Swoją drogą jeśli Google karze małe witryny za minimalne przewinienia to dlaczego z firmy.net mieliby postąpić inaczej? w sumie to uważam że jak Google nie ukarze firmy.net to naprawdę ten ich cały kodeks etyczny white seo jest nic nie wart i można sobie go przeczytać i ignorować. Swoją drogą jak patrzę jak Google ma w poważaniu swoje własne zasady to zaczynam się zastanawiać czy ma sens stosowanie się do white seo dalej, na przykładzie firmy.net uważam jednak że nie bardzo.

author --- www 02.02.2010 10:02:38

ja nie rozumiem, chyba im więcej dobrych katalogów tym lepiej dla wszystkich więc po co wyniszczać się nawzajem?

author Maciek www 06.02.2010 00:53:10

Powiem tyle - wiecie co możecie zrobić tej firmie - NIC .maja super skrypt wszystko ładnie podlinkowane na różne słowa kluczowe .Ładni PR się rozkłada na podstrony. Szukacie dziury w czymś czego nie ma .Każdy katalog firm czy portal itp robi to samo co oni. Problem polega na tym ,że oni ciężko pracuja na swój sukces ,a innym się wydaje ze oszukują itp. Może pare spraw maja przegiętych ,ale co powiedziec o takim Alibaba.com co stsuje podobna praktykę i 1000 witryn posiadają aby robic RP I ruch.

author arczi www 25.02.2010 20:01:01

Może trochę późno pisze, ale swoją drogą to Google powinno wszystkich mierzyć jednakową miarą a nie polować zawsze na płotki. Swoją droga kiedyś znalazłem na forum Google rozmowę na temat Peb i to że są tam reklamy adsense i że każda inna, mniejsza strona dawno by bana dostała za linki do takich plików, ale Peb dalej się trzyma. Widocznie Google są na rękę takie firmy (ponieważ też mają z tego jakiś profit) albo łatwiej i skuteczniej jest im eliminować słabszych i całe działanie jest jedynie symbolicznym.

author Marek www 26.02.2010 16:52:06

"ja nie rozumiem, chyba im więcej dobrych katalogów tym lepiej dla wszystkich więc po co wyniszczać się nawzajem?"

w firmy.net w bezpłatnym wpisie nawet adresu strony firmowej nie można podać, więc dla pozycjonerów ten katalog nie ma żadnej wartości

author Mateusz www 05.05.2010 12:20:43

uczciwa konkurencja zaczyna przeobrażać się w pojęcie abstrakcyjne w demonicznym tempie. co zrobić takim Firmy.net czy innym? nie da się nic, duży może więcej i bla bla. więc uczciwi webmasterzy, walcie to. oni mogą, to zróbmy wszyscy podobnie na masową skalę. i już za chwilę będziemy wszyscy brodzić w g jak na cmentarzu domen.. bajzel. nic nie róbcie..

author Marcin www 14.07.2010 13:06:20

Uważam że Google dla przykładu i pokazana że te ich zasady nie są G warte, powinno zbanować firmy.net

Bo po co ja mam się męczyć i robić 1 stronę 2 dni bo tyle mi to zajmuje jak mogę zrobić 60 śmieci dziennie ,a Google i tak mi nic nie zrobi.

author Paweł Pela www 07.09.2010 22:27:17

Może opiszesz twoją przygodę z "pewną firmą", która przysłała ci straszaka? To może być dosyć ciekawe. Jak na to zareagowałeś i jak sobie z takim czymś poradziłeś?

author sloniukm www 03.12.2010 18:57:52

Każdy kombinuje jak może. W chwili obecnej firma i tak się wycwaniła, wysyłając mailing klientom prv.pl, zalecając do wpisu i ich katalogu za darmo.

author Paweł Pela www 07.09.2010 22:27:17

Może opiszesz twoją przygodę z "pewną firmą", która przysłała ci straszaka? To może być dosyć ciekawe. Jak na to zareagowałeś i jak sobie z takim czymś poradziłeś?

author sloniukm www 03.12.2010 18:57:52

Każdy kombinuje jak może. W chwili obecnej firma i tak się wycwaniła, wysyłając mailing klientom prv.pl, zalecając do wpisu i ich katalogu za darmo.

author Lupa 05.03.2012 22:04:43

Najśmieszniejsze jet to, że niektóry wierzą że może być lepiej. Prawda jest taka, że konkurencja w chwili obecnej jest bezlitosna i aby istnieć na rynku i się liczyć trzeba się do niej dostosować.

author Ania 23.09.2013 20:54:04

Witam, mnie ta firma namawiała na pozycjonowanie, na to abym promowała swój sklep u nich ale po przeczytaniu wielu artykułów, opinii na forach i Twojego wpisu nie dam się!!! :) Dzięki wielki za art. Dobrze, że są miejsca gdzie można się wszystkiego dowiedzieć. Pozdrawiam

author Leszek www 10.08.2014 14:43:34

Minęło parę lat od wpisu i firmy.net mają się nadal dobrze. Zresztą to nie jedyna firma / katalog firm, która działa w taki sposób, że wali kopie gdzie popadnie.
Jak widać G nic z tym nie zrobiło, może w myśl zasady "małe jest piękne, ale duży może więcej" :P

Dodaj komentarz