mBank zwalił sobie SEO gdy wdrażał nową wersję serwisu informacyjnego? W poprzednim tygodniu, klienci tego banku dostali maila, że dzisiaj będzie nowa wersja - w pełni responsywna. Wiecie, taka co wygląda ładnie na każdym urządzeniu. Gdy tylko przeczytałem tą wiadomość, to nieukrywam, myślałem, że znowu ładnie po nich pojadę." />
6 Porady SEO 3 minuty czytania

mBank, można? Można.

Pamiętacie mój ostatni wpis o tym jak mBank zwalił sobie SEO gdy wdrażał nową wersję serwisu informacyjnego? W poprzednim tygodniu, klienci tego banku dostali maila, że dzisiaj będzie nowa wersja - w pełni responsywna. Wiecie, taka co wygląda ładnie na każdym urządzeniu.

Gdy tylko przeczytałem tą wiadomość, to nieukrywam, myślałem, że znowu ładnie po nich pojadę.

Logo mBanku

Jak się okazuje, mBank odrobił lekcje z poprzedniej aktualizacji serwisu i struktura URLi została nie naruszona. Tym samym osoby z branży SEO nie będą mogły liczyć na prezent Mikołajkowy od banku w postaci spadków na frazy typu "mbank PRODUKT".

Przeklikałem się przez serwis, wyszukałem kilkanaście fraz związanych z tym bankiem, i ku mojemu zaskoczeniu, nie ma przekierowań na strony z błedem 404. No prawie ;).

Tym razem można się przyczepić strony z pomocą.

Adresy URL typu:

mbank.pl/pomoc/info/oprocentowanie/karty-kredytowe.html

Zwracają 404. Co prawda gdy wpisze się jakąś frazę i pojawi się strona z /pomoc/info, to zaraz pod nią są inne strony mBankowe.

Kurde, szkoda, bo nie mogłem skrytykować :).

Edycja: Po komentarzu Piotra, przyjrzałem się jeszcze raz wynikom wyszukiwania brandowym słowom kluczowym. Okazuje się bowiem, że nie zadokładnie przeklikałem wyniki. Dla takich fraz jak:

  • mbank lokaty,
  • mbank private banking

W snippetach linki kierują do stron 404 (większość), a nawet sa przypadki związane z błedem serwera. Okazuje się więc, że chyba nie wszystko poszło jak trzeba.

W tym przypadku i tak sytuacja jest znacznie lepsza niż ostatnio. Główne linki nie zostały zmienione, zaś najwięcej strat jest na strona niższego poziomu.

Czy tak miało być? Czy coś nie zostało dopilnowane? A może nie ma to najmniejszego znaczenia, bo i tak za jakiś czas wszystko wróci do normy? Na te pytania raczej nie dostaniemy odpowiedzi.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 6

author Piotr 30.11.2015 15:40:23

@ Piotr, wpisz sobie frazę "mbank lokaty" i poklikaj a zmienisz zdanie
:)

author Paisley Poland www 30.11.2015 21:15:54

Ciekawe ilu seo ninja patrzy im na ręce... ;) jako programista... po takim wdrożeniu to bym chyba tydzień nie spał :P testy testami, a na żywo zawsze się coś .... ;)

author shpyo 30.11.2015 21:46:32

@Piotr - masz rację, nie wszystko poszło im jak trzeba. Dodałem aktualizację wpisu.
@Paisley Poland - nie patrzę im na ręce. Napisałem pierwszy wpis, wdrożyli drugą wersję strony i dalej to samo. Na takich przykładach zawsze można coś podejrzeć :)

author Marcin Marć www 01.12.2015 10:09:56

Wersja na mobile wygląda naprawdę fajnie - składa się, szczegółowe informacje dostępne po najechaniu, etc. Naprawią problemy z 404 i będzie cacy.

author Mateusz 01.12.2015 15:16:27

Zgadzam się z Marcinem wersja mobilna jest naprawdę ładna, co do rzekomego patrzenia na ręce Mbankowi ja wcale tak tego nie odbieram. Dobrze że są ludzie trzymający rękę na pulsie bo jak wiadomo lepiej uczyć się na cudzych błędach.

author mateusz www 14.12.2015 13:45:46

Nowy mBank wygląda ładnie. Dobrze robią internety i na pewno wyznaczają nowe standardy ;).

Dodaj komentarz