29 Google 3 minuty czytania

Panda update już w Polsce?

O tej aktualizacji Google jest głośno. Dużo stron wylatuje z indeksu za sprawą treści o niskiej jakości lub tej generowanej (np.: z mieszarek). Na maila i na komunikator dostaję od czytelników, że już, powoli zaczyna się dziać.

Z pierwszych obserwacji wynika, że prawdą jest, że wyindeksowywane są strony z:

  • powielaną treścią,
  • niskiej jakości treścią,
  • dużą ilością linków wychodzących (w stopkach).

Farmerzy na plantacji ryżuZ sygnałów jakie do mnie dochodzą, to spadki zazwyczaj są o 100 lub 200 miejsc (mimo czołowych pozycji).
Na swoich stronach jeszcze nie doświadczyłem tych zmian.

Najciekawszą rzeczą w tym całym farmer update będzie los katalogów. Wiadomo, że nie każdemu chce się tworzyć unikalne opisy, a nie każdy moderator chce sprawdzać unikalność tych opisów.

W tym poście będę Was informował o wdrożeniach tych aktualizacji.

Jak rozpoznać, że aktualizacja dotknęła Twoją stronę?

Zazwyczaj towarzyszą temu dwa zjawiska:

  • spadek zaindeksowanych podstron,
  • spadek ruchu odwiedzin z tzw. długiego ogona.

Edycja 13.04.2011: Panda jest już w UK.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 29

author Ender www 18.03.2011 22:28:21

Mam jedną (testową) stronę, której treść jest w 100% zerżnięta z Wikipedii i na razie trzyma się nadal w czołówce na interesujące mnie hasło ;]

author Łukasz z Wrocławia www 18.03.2011 22:29:30

Witaj Piotrek,
dzięki za reakcję. Potwierdzam swoje informacje - nie był to chwilowy spadek. Jeden z serwisów, którym się opiekuję oberwał dostając przysłowiowy filtr na frazy na topowych miejscach, które zdobył dzięki pewnej mechanizacji.
Strony mimo automatyzacji zawierają treść użyteczną, a przed chwilą analizując jakość ruchu wchodzącego przez nie stwierdzam, że są lepsze od średniej.

Google Panda, która ma na celu ochronę wymierających gatunków, jakże dziś rzadkich może zadziałać jak huragan nie patrząc czy farmer stosuje środki wspomagające czy nie.

Ja już planuję odwrócenie sytuacji i wraz z optymalizacją uzyskanie jeszcze większego zadowolenia z tychże podstron.

A jak poznać Farmera?

Treść, którą hoduje dla mas jest bardzo podobna do treści obok. Myślę, że tu trzeba się załapać na %, bo inny projekt podobny ale troszkę bardziej unikalny ma się dobrze.

Dodatkowo do w/w treści nie ma łatwego dostępu, więc czuć na odległość pestycydy.

Proste i skuteczne.

Jak na razie domena główna wbrew zapowiedziom ma się dobrze. Czekam na nocne przetasowania w DC by potwierdzić ten stan. Uspokoję, innych, że liczby automat x 10 czy 50 to jeszcze mało dla Pandy.

Cieszę się, że Panda przyszła, bo zyskam szukając w Google i zyskam optymalizując jeszcze bardziej swoje projekty.

Ktoś już odkrył u siebie wizytę Pandy?

author Łukasz z Wrocławia www 18.03.2011 22:31:31

@Ender - Panda moim zdaniem ma na celu eliminować wewnętrzny "dc", choć gdyby zadziałała na zewnątrz byłbym szczerze wniebowzięty :)

author Flanker www 19.03.2011 09:59:32

Moje katalogi na razie trzymają się dobrze, ale również jestem ciekaw jak Google potraktuje polskie SEOKatalogi :)

author Mistrzowie Pozycjonowania www 19.03.2011 13:06:07

Myślę że generalnie pozycje "głównych" stron będą się zmieniać w drugiej fali - po tym jak algorytm pojedzie po zapleczówkach i katalogach i obniży ich wartość.

author fotograf ślubny 19.03.2011 22:20:12

U mnie narazie rowniez spokoj ale zobaczymy...

author Paq www 19.03.2011 23:09:27

Mnie już dotknęła. Bardzo dbałem o adres, który właśnie wyleciał tydzień temu ze wszystkich pozycji poza TOP 100. Pozycjonowany ręcznie, ale kilka osób "pomogło" i tyle co ją widzieli.

author ekipa skrypty.pro 19.03.2011 23:57:16

Już dawno google ostrzegało,że weźmie się za kopiowane treści. I wg mnie dobrze. Jak ktoś tworzy stronę to powinien pomyśleć o unikalności. A takich stron powstaje coraz mniej,bo rynek stał się bardzo konkurencyjny i mało jest takich projektów.

author Łukasz z Wrocławia www 20.03.2011 16:03:25

@Paq - a jak wyglądała ta witryna? Posiadała unikalne strony czy tylko powielające treści? "Zdołowało ją całkowicie czy tylko część fraz?

U mnie nadal pomimo spadku około 50% podstron wygenerowanych pod długi ogon, pozostałe pozycje i strony mają się dobrze. Może fakt, że witryna posiada PR5 i bardzo dużo BL pomaga. Strony, które poleciały nie były podlinkowane i to mogła być także przyczyna.
Uważam, że Panda/Farmer update to aktualizacja algorytmu wprowadzająca kilka zmian i jest nakierowana na witryny generujące treść automatycznie, więc mało unikalnie i użytecznie.

Nie sądzę, żeby katalogi w jakikolwiek sposób ucierpiały. Różnice w budowie i jednak w treściach, kolejnościach etc. są zbyt duże by stwierdzić, że to automat, dc czy tym podobne. Chyba, że stosujemy od początku zasadę "Twój wpis znajdzie się w 20 katalogach" i tylko tak budujemy ich zawartość. Nie sądzę też, że SWL na tym stracą. Pewnie wyleci trochę piosenek z indeksu ale to i tak najmniej wartościowe elementy.

Uruchamiam z Przyjaciółmi projekt, w którym już monitorujemy 500 popularnych fraz w Polsce i witryny które się pod nie pojawiają. Nie widać przetasowań na listach. Nic w SERP'ie się nie dzieje. Jak macie jakieś frazy, którym już chcecie włączyć historię to podrzućcie na maila lrajzer [to jest mail] gmail.com. Wkrótce będzie można publicznie oglądać wyniki i dorzucać swoje frazy do monitorowania. Zupełnie za darmo.

author Grajek www 21.03.2011 16:18:36

U mnie na razie cisza na spamiarkach, ale odnotowałem dwa poważne spadki w serwisach, które posiadają kompletny DC.

Także moim zdaniem coś powoli idzie do przodu...

author Promocyjny www 21.03.2011 21:23:58

Od dawna google mydli oczy planami wzięcia się za duplikaty i jak do tej pory nic z tym nie robi. Ile już razy słyszeliśmy, że nadchodzący update będzie zwalczać wielokrotnie powtarzane treści? Jak dla mnie to kolejna bajka i doszukiwanie się przez ludzi jakichś znaczących aktualizacji.

author Marcin 22.03.2011 10:12:39

@Promocyjny - żebyś się nie zdziwi któregoś dnia...

M

author sbart www 22.03.2011 12:29:45

Jakieś minimalne ruchy widać, ale jak na razie trudno to nazwać poważną aktualizacją. Zobaczymy co będzie z czasem...

author Smart Man www 22.03.2011 12:34:31

W końcu zacznie liczyć się treść, a więc to co w całym internecie jest najważniejsze. W indeksie nadal jest masa duplicate contentu, z nim jest taki problem, że aby poprawnie wyciąć duplikaty trzeba najpierw określić która kopia jest treścią oryginalną, a z tym może być kłopot

author torpeda 22.03.2011 17:08:53

Dokładnie tak jak mówi Smart Man, by google wywaliło porządnie DC musi ustalić źródło. Przykładowo znajomy ma kilka serwisów, wrzuca na jeden unikalny artykuł i od razu kopiuje na resztę, zmieniając tylko tytuł i wstęp to treści Jak google pozna źródło, a może ukarze wszystkie pięć domen?

author krzywy www 22.03.2011 23:38:28

chyba co niektórzy za szybko nakręcają się tym wszystkim, co nie zmienia faktu że Panda w końcu i do nas zawita :) tylko tym razem nie liczyłbym na słowa bez pokrycia

w końcu skończy się - http://tnij.com/nwNrN

author Smart Man www 22.03.2011 23:43:18

@torpeda, akurat dla rozwiązywania m.in takich sytuacji Google wdraża nowe meta tagi syndication-source i original-source. Twój znajomy może odpowiednio "ometatagować" swoje artykuły, podobnie mogą postąpić dobre jakościowo strony które treść pobierają z innych serwisów. Gorzej jeśli chodzi o kopie spamerskie i kradzieże treści.

author hotfix www 24.03.2011 07:16:16

Jest jak nic, ruch na portalach zmalał niesamowicie. Widać to po statystykach w sklepach reklam np AdTaily. Można sobie fajnie obserwować zmiany liczby wejść.

author dodo www 25.03.2011 15:13:08

zobacz link - pandy wg googlarza jeszcze niema w Polsce, a przynajmniej wczoraj nie było ;) tak mi odpowiedział jak się go o to pytałem

author shpyo www 15.04.2011 07:50:58

jest już Pandha w UK

author Kolarz 21.04.2011 01:34:59

Witam Panów,
z całym szacunkiem mam pytanie:
Co to może oznaczać jeśli na daną frazę strona jest na 44 lub 45 podstronie wyników Google - a reszta podstron dosłownie ostatnia na liście wyników wyszukiwania?

Po prostu nie wiem co jest grane, nie mogę tego przebrnąć...

PS. na jeden dzień strona (na tą pozycjonowaną frazę) znalazła się na pozycji drugiej. Niestety następnego dnia sytuacja ta sama - 44 strona wyników.
Jednak kiedy wpiszę nazwę domeny do wyszukania - pozycja pierwsza - czyli normalka...
Z góry dziękuję za podpowiedź...

Aaa... i jeszcze 3 tygodnie temu wysłałem reconsideration requerst.

author X-men 22.04.2011 10:17:05

Pytanie ile jest podstron. Jeśli masz mało a fraza ze strony głównej jest na 44-45 pozycji a reszta chen daleko, to może znaczyć, że podstrony mają frazy bardzo konkurencyjne i nie mogę się wybić. Zacznij linkować do podstron lub zmień tak frazy aby na stronie główną była najbardziej konkurencyjna a na podstronach mniej wymagające pracy. Plus ze strony głównej trzeba odpowiednio podlinkować podstrony.
Tak mi się wydaję:)

Lub dostałeś sandboxa na frazy z podstron. Jeśli tak, to na pewno pozycjonujesz frazy bardzo konkurencyjne na podstronach:)

Zawsze ważny jest kontekst/historia. Nie wiem jak pozycjonowałeś więc ciężko ocenić:)

author Liderseo www 27.04.2011 15:53:37

Już ponad miesiąc od wprowadzenia pandy ,a u mnie poleciał tylko site katalogów na łeb i szyję.

author Arek www 02.05.2011 23:13:01

jeśli polecą katalogi to poleci i sporo stron opierających pozycje w Serpach na linkach z katalogów, ciekawe kiedy dobiorą się do XR

author Informator www 04.05.2011 09:25:53

Nie wiem czy to efekt Pandy, czy może innych czynników, ale przeglądając BL siteexplorera yahoo widać, że niektóre strony posiadające PR + posiadają po 0 BL :>

author Katalog firm 16.05.2011 09:41:40

i dobrze że google bierze się za oszustów. Weźcie takie przykłady z przekierowaniami z domeny z PR5 lub wyższym na nowa stronę, teraz już koniec z tym i dobrze

author Andi www 16.05.2011 11:07:48

Potwierdzam wnioski autora posta. Szczególnie widoczna była zmiana dotycząca treści. Jedna moja stronka z dosyć słabą treścią poleciała w dół o 25 pozycji - można było się tego spodziewać. Google od dawna trąbi o tym jak bardzo kocha treść.
To update to dosyć dotkliwy cios dla wszystkich pozycjonerów-spamerów (no może nie wszystkich) Na pewno trendy pozycjonerskie w Polsce pomału będą ulegać zmianie.

author Firma 31.05.2011 14:56:36

I tak pozycjonerze goglarza robią jak chcą. Wejdźcie i zobaczcie skąd linki biorą firmy pozycjonerskie. Katalog mp3 na 30 domenach, ta sama treść, żeby był możliwość sam bym ich zgłosił do google

author Paweł Rabinek www 01.06.2011 13:15:24

Matt Cutts ostatnio zaprzeczył działania Pandy w PL i oświadczył, że ruszy ona dopiero za jakiś czas :)

Dodaj komentarz