SEO) obiegła informacja o starcie nowego serwisu. Bowiem powstała nowa platforma automatyzująca sprzedaż linków na różnych serwisach. Mi osobiście czegoś takiego brakowało - takiego targu z linkami, gdzie wpłacam kasę, zaznaczam serwisy na którym chcę mieć linki i gotowe. Coś jak w AdTaily. No i jest, tylko czy aby na pewno?" />
20 Systemy wymiany linków 6 minut czytania

ProLink - nowa era płatnych linków?

Nie tak dawno sieć (tą z branży SEO) obiegła informacja o starcie nowego serwisu. Bowiem powstała nowa platforma automatyzująca sprzedaż linków na różnych serwisach. Mi osobiście czegoś takiego brakowało - takiego targu z linkami, gdzie wpłacam kasę, zaznaczam serwisy na którym chcę mieć linki i gotowe. Coś jak w AdTaily. No i jest, tylko czy aby na pewno?

Wstęp

Logo ProLink.plZ tego co wiem, to serwis jest (lub był) promowany jako platforma pośrednicząca sprzedaż linków reklamowych. Podkreślam słowo "reklamowych". Nie będę tutaj dywagował czy linki tekstowe są lepsze (skuteczniejsze) od tradycyjnych (upierdliwych) form reklamy. Z momentem gdy serwis się zareklamował na PiO, stało się jasne do czego on będzie służył i w jakim celu powstał. Od razu powstało pytanie - czy to kolejny SWL?

Możliwości

System ProLink działa w obie strony. To znaczy, że mogą z niego korzystać zarówno kupujący linki jak i chcący sprzedać linki. Aby sprzedawać linki, Twój serwis musi spełniać kryteria:

 • strona musi być dobrej jakości (cokolwiek to znaczy),
 • oraz posiadać PR >= 1.

Trzeba się podzielić zyskami. Jest to 10% od wartości linka. Czyli jeżeli wycenisz link na swojej stronie na 100zł, to 10zł bierze system.

Aby kupić link musisz:

 • zarejestrować się,
 • wpłacić pieniądze,
 • wybrać serwisy na których chcesz umieścić link.

Moje 3 grosze

Fajne jest to, że system sprawdza jakość strony, bez względu jaki ma wzór. Jest jednak jeden problem - miejsce linków. Poniższe uwagi do tego systemu są zebrane z punktu widzenia kupującego (ta opcja mnie najbardziej interesuje), a nie sprzedającego.

 • W większości przypadków, linki z tego systemu lądują na samym dole (strony jak i kodu HTML). Myślę, że ProLink powinien promować w jakiś sposób linki umieszczane wyżej. Będzie to dobre dla kupujących i prócz wartości SEO, będzie można zdobyć jakiś ruch.
 • Wiem, że użytkownik może sobie ustalać cenę za link, ale dobrze byłoby aby system w jakiś sposób sprawdzał (np. na podstawie innych cen) - niektóre ceny są wyssane z palca.
 • Linki w większości wypadków są umieszczane tylko na jednej stronie (głównej), oczywiście można wybrać więcej stron z jednej domeny (maksymalnie do 3 zagłębienia), ale szkoda kasy na to (patrz punkt poprzedni). Jak dla mnie link powinien być na głównej, na wszystkich podstronach albo wcale.
 • Inna rzecz, to fakt, że czasami można trafić ofertę strony np. z PR=4, ale adres strony będzie widoczny po zakupie. Nikt normalny nie będzie kupował kota w worku.
 • W wynikach wyszukiwania serwisów nie ma np. sortowania po PR.

Teraz może trochę zalet:

 • Płatności bez problemu zostały zaksięgowane.
 • Bardzo miło zostałem zaskoczy informacją, że jeden serwis na którym kupiłem linki ma problemy techniczne i że nie będę z tego powodu obarczony płatnościami.
 • Dobry jest kontakt z właścicielami serwisu.

Przed ostatecznym werdyktem trzeba będzie się wstrzymać. Projekt nie tak dawno wystartował i jak to zwykle bywa, zawsze znajdzie się coś do poprawy. Dobre w tym w tym wszystkim jest to, że do twórców przychodzi feedback z różnych miejsc (bo reklamują się prężnie) i poprawki są w miarę szybko i sprawnie wdrażane.

Jak skończy projekt, dowiemy się pewnie za pół roku. Czytając opinie innych użytkowników tego systemu, mogę powiedzieć, że ProLink może okazać się bardzo dobrą platformą wspierającą SEO (na razie).
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 20

author maximum www 17.02.2011 17:04:24

No trzeba przyznać, że fajny pomysł. Chociaż już kiedyś widziałem jakieś systemy sprzedaży linków. Jeśli tylko ceny linków będą dobre a strony na których są umieszczane miały rzeczywiście niezłą wartość nie tylko merytoryczną to być może system będzie miał szansę przetrwać. W końcu tyle już było tych systemów i tylko część z nich przeżyła. Co do linków to szkoda, że lądują na samym dole. Tak jak w większośći SWL-i. Powinni się zastanowić nad zmianą tego bo to dosyć istotne i ważne.

author skrypty.pro 17.02.2011 19:53:29

No dosyć ciekawe rozwiązanie zobaczymy jak się przyjmie

Pozdrawiamy
ekipa skrypty.pro
www.skrypty.pro

author Katalog Stron 18.02.2011 00:30:26

Jeśli jest to jakis kod do wklejenia, linki laduja na samym dole to mysle, ze nie zajmie to wiele czasu G aby obcykac schemat dzialania programu i z latwoscia wykosic i ukarac sprzedajacych takie linki (a moze i posrednio kupujacych).

author Wilk www 19.02.2011 14:52:59

Jakis system komentarzy dla sprzedawców tam jest? A ogranicznik liczby linków wychodzacych?

author CV Maker www 19.02.2011 19:32:08

Fajnie, fajnie, tylko się zarejstrować nie można Tyle dostaję:

An error occurred
500 Application error

author Guszczyn www 20.02.2011 23:15:14

ja przyznam sie ze zarowno sprzedaje jak i kupuje linki:) Jedyne co wedlug mnie powinno jeszcze pokazywac bl:D i akceptowac strony bez pr:) Wkoncu takie linki tez sa dobre;)

author Adi 21.02.2011 00:24:43

kwestia linkow ciekawa, moze w koncu taki serwis sie porzadnie rozkreci i bedzie wszystko w jednym miejscu co potrzeba :)

author Przemek www 22.02.2011 16:16:03

Udało mi się w końcu zarejestrować... Po kilku dniach oglądania jakiegoś błędu na tej stronie. Wydaje mi się, że brakuje jeden zasadniczej funkcjonalności - kupowania linka emitowanego na wszystkich podstronach.

Tak poza tym, to ciekawy start-up.

author Łukasz www 22.02.2011 19:15:44

Ja na razie mam nieciekawe doświadczenia z nimi.
Wpłatę system zaokraglił (w dół) do pełnych złotówek i jeszcze nie zaksięgował (minął cały dzień).
Kontakt z obsługą serwisu przez e-mail i formularz kontaktowy - niemożliwy :-(

author Tomasz 25.02.2011 08:28:11

Witam!
Ja nie mogę się tam zalogować za żadne skarby.
Pisałem maila do obsługi lecz nikt nie odpisał.
Może podpowiecie co z tym zrobić?

author Flanker www 26.02.2011 16:30:01

Nie podoba mi się założenie sprzedaży osobnych linków dla każdej podstrony, a także spore prowizje.

Osoby szukające sprzedaży i kupna linków w bardziej tradycyjnej formie (w obrębie całej witryny, bez prowizji, a także z dokładnymi statystykami) zapraszam do narzędzia www.reklama.perfectseo.pl - automatyzuje ono w pełni zarządzanie linkami na stronach i ich sprzedaż.

Pozdrawiam

author Katalogerowy Chłopak www 26.02.2011 20:03:42

Ja także nie mogę się zalogować. Wygląda fajnie, ale mam problemy z logowaniem i chyba sobie odpuszczę :/

author Marcin www 03.03.2011 12:30:30

Jak dla mnie prowizje są za wysokie, poza tym po co link tylko ze strony głównej i maksymalnie 3 podstron?. Powinien być na każdej podstronie ponieważ inaczej to już wolę te pieniądze przeznaczyć na 3-4 dobre katalogi stron, efekt będzie podobny.

author kosmici 07.03.2011 08:49:54

Niby wszystko fajnie tylko ceny mają kosmiczne. Już taniej można na allegro coś dobrego wychaczyć :( Ale idea fajna.

author Prac www 09.03.2011 10:06:18

Fajny pomysł ale jakie stawki? Bo to jest chyba najważniejsze

author Mistrzowie Pozycjonowania www 14.03.2011 16:21:16

Myślę że ciekawszym rozwiązaniem jeśli chodzi o pozyskiwanie płatnych linków będzie system Linkolo który niedawno wystartował.

author danio 09.08.2011 15:43:47

Jak w temacie jestem osobą sprzedająca tam miejsce reklamowe na linki, na moich prywatnych serwisach. Jako wydawca powiem że jest masę błędów w systemie, moje domeny mają po kilka tysięcy podstron, (sprawdzone przez sitemape, i indeks google) a system mi wyświetla że mam ich ok 50. Sytuacja ta dzieje się przy wielu domenach jakie dodałem.

Ĺšle sprawdzany jest PR strony i przede wszystkim ze rzadko! Po dodaniu domeny PR był 0, lecz po aktualizacji PR Google system prolink tego nie uwzględnił i zamiast linków z pr 5 sprzedawałem linki z PR 3.

Kontakt z obsługą Prolink jest prawie niemożliwy, kilu dniach próby udało mi się porozmawiać z jakimś Panem który zajmuje się tematem kontaktu z prasą. (se myślę jakaś duża firma jak mają osobę do kontaktu z prasą). Pan powiedział żeby napisać maila, ale i to nic nie dało. ZERO MOĹťLIWOŚCI PODJĘCIA KONTAKTU!!!

Jestem również osobą kupująca linki w systemie i ty też mam nieciekawe doświadczenie. Próba wpłaty środków do systemu trwała ok . 2 tygodnie !!!

W historii jest jakaś informacja że płatność jest niezrealizowana, pomimo że podczas płatności był komunikat że jest ok, chodź środków z konta nie pobrało. Po wielu mailach oczywiście bez odpowiedzi i po okresie ok 3 tygodni postanowiłem ponowić próbę wpłaty, po czym wszystko było ok.

Jak dla mnie te prolink to jedne wielkie BETA jeszcze jest, ponadto właściciele są bardzo nieodpowiedzialni i nie warto podejmować współpracy z partnerem który ma głęboko w dup..ie kontakt z klientem.

author Tekal 08.01.2014 13:23:39

tylko czy takie linki przynoszą jeszcze efekt?

author Magda www 13.09.2017 11:15:17

Tak przy okazji zapytam, wiecie może czy takie linkowania dalej odnoszą sukces? Coś dają? Oraz jakie firmy świadczą takie usługi, zagłębiam się w temat i stwierdzam że moja strona tego potrzebuje.

author Jakub Wasielewski www 19.09.2017 16:40:55

@Magda - Ja polecam tylko i wyłącznie strategię łączącą content marketing i pozycjonowanie. Metody tego typu są najbardziej wartościowe obecnie i najbardziej zgodne z wytycznymi wyszukiwarki;)

Dodaj komentarz