27 Testy, eksperymenty 5 minut czytania

[Aktualizacja] Home.pl beknie za swoją strategię SEO?

W polskim SEO wrze. Home.pl - jeden z największych hostingów w Polsce - ośmielił wykorzystać popularność swojego sklepu internetowego do przemycenia kilku linków pozycjonujących. Ktoś to zauważył i postanowił podzielić się tą informacją na forum Google, bo...

Bo pewnie ktoś liczy na to, że za taką akcję home.pl dostanie bana - tak jak to było z porównywarkami czy bankiem millennium.

Czy nie śmierdzi tutaj hipokryzją? Przecież gdy korzstamy z darmowych szablonów np. do Wordpressa, to są tam linki pozycjonujące do "autora" szablonu. Wtedy jest OK, bo jest to za darmo, bez względu na ilość? Problem pojawia się wtedy gdy większy chce ugrać więcej i w płatnej usłudze umieścić linki pozycjonujące? Psy ogrodnika. Zawsze można zmienić skrypt, co nie? Tyle słowem dygresji.

Czy home.pl przegina z tymi linkami?

I tak i nie. Na zdrowy rozsądek mają tam za dużo linków. Przecież wystarczyłby link tylko do sklepu internetowego jako forma reklamy. Home.pl poszedł o krok dalej i umieścił link pozycjonujący na słowo "hosting". Oczywiście w regulaminie jest ładna podkładka pod takie działanie:

Elementem integralnym wyglądu Sklepu internetowego jest nieusuwalna stopka zawierająca informacje pozwalające zidentyfikować Usługę oraz home.pl, wraz z odsyłaczami do stron wybranych przez home.pl. Administrator sklepu jest zobowiązany do niepodejmowania działań zmierzających do usunięcia lub ukrycia tego elementu.

Pytanie o ten proceder pojawiło się również na forum home.pl i nawet pojawiła się oficjalna odpowiedź ze strony home:

Linki w stopce służą identyfikacji usługi Click Shop jako platformy sprzedawanej w modelu SaaS przez home.pl. Linki te nie są inwazyjne i, według specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem, stanowią niewielkie informacje przydatne do pozycjonowanie stron w wyszukiwarce.

W związku z powyższym nie przewidujemy obecnie zmian w tym zakresie.

Wyróżniłem najciekawszą część odpowiedzi pracownika home.pl.

Mam też nadzieję, że ich "specjaliści" od pozycjonowania stron wzieli pod uwagę wielki czynnik ryzyka, który towarzyszy takim "akcjom" zdobywania linków przez większe i znane firmy.

Będzie pokaz siły?

Google już kilka razy pokazywało, że należy przestrzegać wytycznych dla webmasterów jeśli chodzi o pozycjonowanie czy też optymalizację SEO. Jeżeli nawet home.pl zostanie ukarany przez Google, to czy coś to da? Pewnie nic. Większość będzie się pewnie cieszyła z tego powodu, inni będą mieli satysfakcję. Będzie to kolejna pokazowa akcja siły :). Ciekawe co na to Kaspar i zarząd home.pl? :)

Oficjalny komentarz home.pl

Właśnie dostałem oficjalny komentarz home.pl w całej te sprawie.

Możemy odpowiedzieć, że tak jak wspomnieliśmy na portalu rozwijaj.home.pl, linki w stopce służą identyfikacji usługi Click Shop jako platformy sprzedawanej przez naszą firmę. Użytkownik akceptując regulamin usługi wyraża zgodę na umieszczanie linków identyfikujących usługę oraz firmę home.pl. Ponieważ jednak sugestie i opinie naszych klientów są dla nas szczególnie istotne, podczas najbliższej aktualizacji produktu jeszcze raz przeanalizujemy ten wątek – możliwe że zmniejszymy wówczas ilość linków pozycjonujących.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 27

author crackcomm 30.05.2012 08:12:04

Ludzie przestają się szanować

author Wilk 30.05.2012 08:32:43

Jest jeszcze i taka mozliwosc, ze zrobila to nie konkurencja, a jakis klient, ktory nie bierze pod uwage, ze ewentualna reakcja Google odbije sie na nim rykoszetem.

author Kornel 30.05.2012 09:41:00

Przy okazji zamieszczania linków w stopkach szablonów polecam artykuł - http://www.seomoz.org/blog/how-wpmuorg-recovered-from-the-penguin-update + ostatnia akcja z tablica.pl i ich widgetami do akcji dokarmiania...
Nadal uważasz, że dla Google to całkowicie normalne i w kontekście SEO bezpieczne ?

author Bartek www 30.05.2012 10:04:30

Zgadzam się z Kornelem. Case z WP pokazuje, że taki przyrost nagły linków site-wide to duże ryzyko dostania bana, szczególnie jeśli chodzi o jeden, ten sa anhor.

author Krzysiek www 30.05.2012 10:54:17

Z drugiej strony ciekawe jak się u nich przedstawia konwersja z organicznego wyszukiwania. Jest też możliwość, że akurat oni mogą mniejszą uwagę zwracać na ten element SEO. Dodatkowo z tego co widze płacą już haracz, więc może SQT przychylniejszym okiem patrzy na home.pl :D

Niemniej jednak przykry jest proceder donoszenia. I z każdą taką akcją rośnie mój szacunek do Koterskiego i jego "modlitwa" polaków w Dniu świra http://www.youtube.com/watch?v=CzpgK-XMCS4

author HaZe www 30.05.2012 12:10:35

Jeden, max dwa linki tak ale więcej to już zdecydowanie przesada tak samo jak czasami spotykam się z templatkami do wordpressa gdzie są np 4 linki oczywiście z anchorami...

author Łukasz www 30.05.2012 15:56:19

Ciekawa sprawa, czekam na oficjalne stanowisko Google albo na jakąś reakcję z ich strony.

Dla mnie sprawa jest oczywista - linki są ściśle związane z usługą, którą świadczą i mają prawo tam być. Co innego, jakby nagle wskoczyło "noclegi kraków" albo inne ;) Dlatego mam nadzieję, że Google nie wyciągnie żadnych konsekwencji. Jeśli wyciągnie, to pewnie niedługo będziemy usuwać linki ze stopek klientów albo zmieniać na nofollow.

Aha, a linki można zobaczyć tutaj: http://sklep-demo.home.pl/

author Jeden 30.05.2012 17:07:18

Nie ma nad czym biadolić. Ich produkt i ich stopka. Trzeba by ocenić jaki % wszystkich anchorów tutaj występuje, podejrzewam że w ogólnej skali to jest kropla w morzu. Nawet jeśli tych sklepów mają bardzo dużo i jest to znaczące, to po pingwinie multum identycznych anchorów to strzał w stopę, ranking sam zjedzie.

author HardyTwardy www 30.05.2012 17:30:05

Trochę tych linków jest, nawet pomijając te z subdomen *.home.pl 1,4kk. Nie chciało mi się sprawdzać ile domen, ale tez sporo.

https://www.google.pl/search?q=%22Sklep+internetowy+Click+Shop%22+%22Hosting+home.pl%22+-site%3Ahome.pl+

author Marcin www 30.05.2012 20:01:06

W miarę bezpieczne linki w stopce zawierają albo nazwę domeny, lub ewentualnie nazwę marki/produktu/firmy, czyli zero bezpośredniego anchoru zawierającego frazę.

W przypadku Home, najbezpieczniej byłoby zostawić jedynie "home.pl", oraz "Click Shop"

author Michał www 31.05.2012 10:08:02

Linki w stopkach oferowanych rozwiązań internetowych, czy sklepach internetowych to bardzo częsta praktyka. Do tego zawsze poparta odpowiednią klauzulą w umowie.
Przykładem z branży rozwiązań IT dla e-commerce niech będzie Aptus - wszyscy ich klienci: cefarm24.pl, domzdrowia.pl, am24.pl, aptekafamilijna.pl i wielu innych ma w stopce link z anchorem "sklep internetowy".

Nic nowego.

author pheonix999 www 31.05.2012 23:39:45

To, że konkurencja w branży SEO jest olbrzymia to nie znaczy, że mamy się upodabniać do świń i dbać tylko o własne koryto. Takich kabli na forum google jest cała masa, bez kręgosłupa moralnego, bez żadnych wartości. Tutaj mamy po prostu kolejny przykład "prawdziwego Polaka".

author Michał www 01.06.2012 07:31:07

Krótko i na temat, uważam, że to nie w porządku, ale skoro ktoś podpisuje umowy, regulaminy, no to już sorry :-) Zawsze można poszukać innego, lepszego i tańszego hostingu stricte sklepu lub takiego który w swojej ofercie ma również sklepy i nie ma takich linków. Wtedy klienci, a nie Google będą mieli ostatnie zdanie ;-)

author Tomasz www 01.06.2012 21:00:58

Wiadomo coś odnośnie adresu tego sklepu internetowego?

author pheonix999 www 01.06.2012 21:42:41

Jak dla mnie to czysta paranoja. Ale zgadzam się z Michałem, widziałem o wiele lepsze skrypty sklepów i w dodatku darmowe. Po to wspierać jakkolwiek molocha jakim jest home.

author porady prawne wrocław 02.06.2012 17:37:02

Nie widzę problemu w tym, że wrzucili takie linki. Zawsze można się na to nie zgadzać i nie korzystać z ich usług...

author Robik www 05.06.2012 14:02:22

Hm wydaje mi się, że w tej sprawie wszystko może się zdarzyć. Home trochę przesadza z tymi linkami, a wiemy, że Google tego nie lubi. Co więcej ostatnie wydarzenia pokazują, że gigant wcale nie stosuje taryfy ulgowej dla większych stron. Z pewnością będę obserwował tą sprawę z zainteresowaniem. Gdyby Google zastosowało jakąś karę dla Home mielibyśmy niemałe zamieszanie.

author Wojtek www 08.06.2012 08:52:51

A mógł Home wyjść z twarzą z całej sytuacji...

Po jakiego grzyba napisali "ilość linków pozycjonujących" tym samym przyznając się do czego im służyły te linki? Nie mogli napisać "ilość linków reklamowych" lub coś w ten deseń?

author Łukasz Więcek - Majsterkowo.pl www 08.06.2012 09:05:06

A tak swoją drogą, zastanawiam się kiedy Google zacznie się czepiać takich linków z własnych skórek i wtyczek do WordPressa. Sam mam z jednej wtyczki jakieś pół miliona linków i tak jakoś czuję, że w oczach Google linki te powinny mieć doklejone rel="nofollow" ;)

author Łukasz Rajzer www 08.06.2012 11:54:16

"Sklep internetowy Click Shop | Hosting home.pl" !!!!!

Ewidentnie widać, że pogrubieniem starali się zlać 2 linki w jeden (razy 2). Według mnie jest to perfidne działanie SEO należące do gatunku ciemnej strony mocy. Połączenie tych dwójek w 2 linki dałoby całkiem naturalny element, który byłby naturalną reklamą usługi sklepu i hostingu, z których to sklepy korzystają z dobrej woli.

"Linki te nie są inwazyjne i, według specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem, stanowią niewielkie informacje przydatne do pozycjonowanie stron w wyszukiwarce"

Linki inwazyjne nie są, bo nikt w nie klika - ruch nie ucieka. Druga część zdania nie ma sensu, ale użycie czystego anchora to DUĹťA informacja przydatna algorytmowi, a NIEWIELKA liczba 4 linków wychodzących soczek przecież zabiera.

Kto na miejscu Home.pl nie zrobiłby tak samo? (;

author sprawdzimy.eu www 09.06.2012 11:53:18

Każdy się stara jak może, przykład instalacji wordpressa gdzie w menu jest kilka linków do różnych usług. Problemem jest to, że sklepy home są płatne i tam ma nie być żadnych linków - a wp jest darmowy i liczy, że ktoś zostawi tam te linki.
Idą tym tropem Google powinien wykosić większą część sklepów z sieci jak nie wszystkie

author Damtox www 14.06.2012 23:47:50

No właśnie ciekawe kiedy ktoś to rozwiąże. Myślę, ze home.pl ma tyle kasy, że nie musi się obawiać decyzji Google... :)

author Tiffany 20.07.2012 19:34:13

Z molochami typu home ciężko sie współpracuje... wszystko to tylko automaty, nawet jak chce sie coś załatwić przez chat online to ci z drugiej strony problem rozwiązują klikając gotowa odpowiedz nr525 pomimo, ze często nie jest ona adekwatna do pytania....

author Marek www 11.09.2013 12:41:14

Dziękuję serdecznie za poruszenie tego tematu. Dobrej wiedzy nigdy dość, słyszałem sporo o linkach w stopkach, ale teraz rozumiem że efekt może być odwrotny niż wcześniej zamierzony.

author Grzegorz www 31.12.2014 10:05:26

Taka mała uwaga do wszelkiej maści obrońców regulaminów. Otóż proszę mi podać chociaż jeden zapis w regulaminie który mówi, że "warunkiem korzystania z usługi jest nieusuwanie linków pozycjonujących w stopce, które mogą stać się przyczyną ukarania Państwa sklepu w wyszukiwarkach" brak takich? Oczywiście, że brak za to znajdziemy coś w rodzaju "warunkiem korzystania z usługi jest nie usuwanie i niemodyfikowanie linków w stopce, które służą identyfikacji właściciela usługi". Jako, że wytyczne dla webmasterów Google wyraźnie mówią o tym, że wszelkie linki reklamowe, które już muszą znaleźć się na stronie, muszą mieć parametr nofollow, a linki tego typu na clickshopie mają parametr dofollow, to jest to świadome wprowadzanie klientów w błąd poprzez home i inne tego typy firemki. Czy na prawdę w takim poronionym kraju jak Polska każdy musi być specem od wszystkiego, aby nie zostać nabitym w butelkę? czy naprawdę chcemy żyć w takim kraju? Poprzez podejście takich "obrońców regulaminów" tylko wspieramy wszelkiej maści oszustów i kombinatorów żerujących na niczego nieświadomych i naiwnych klientach. Co prawda home zmieniło ilość linków do 1szt ale nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu sklepy klientów na tym skrypcie łamią wytyczne Google i są potencjalnie narażone na kary, a home świadomie ich na nie naraża.

author Łukasz 06.11.2017 14:50:20

Stary wpis ale ciekawy i brakuje w nim aktualizacji jak się sprawa ostatecznie zakończyła?

author ubranka dla niemowląt www 08.10.2018 16:15:29

Ten wpis to już historia, ale tak to jest w branży, jak się jest silnym na rynku to można więcej. to stara zasada jak świat i każda firma hostingowa, no prawie każda wcześniej lub później bawi się w SEO. no bo ma zaplecza :-)

Dodaj komentarz