Zaplecza SEO ciąg dalszy - szablony, katalogi i idealne linkowanie?
Po dłuższej przerwie wracam do rozpoczętego wątku na temat tworzenia zaplecz. WÂ poprzednim artykule, opisałem jak należy (moim zdaniem) budować zaplecza seo, aby stanowiły większą wartość niż jedynie wspieranie pozycjonowania. Artykuł wywołał szereg pytań, na które odpowiadam w poniższej treści. Zapraszam do lektury a potem zadawania kolejnych pytań, bo na pewno będą.
Jak duże powinno być zaplecze Twoim zdaniem?
Wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. O ile mają się podnieść pozycje i na jakie frazy kluczowe. Jeśli ma się również zwiększyć ruch dla domeny docelowej to, o ile. Jeśli głównym celem jest pozyskiwanie ruchu to myślę, że 5 domen z dużą ilością treści powinna wystarczeć, aby w perspektywie czasu zyskać około 3000 â 6000 uu wejść na taki blog/portal. Jeśli natomiast głównym zadaniem zaplecza ma być podniesienie pozycji domeny docelowej, wówczas (zależnie od trudności i ilości fraz) potrzeba około 10Â-30 domen zaplecza.
Jak ma się zbieranie maili do GIODO Â zgłaszasz/cie bazę:)?
Bazę najlepiej jest zgłaszać, bo jest to zgodne z prawem ;). Nie mniej, wkrótce zmieni się przepis dotyczący ochrony danych i nie będzie już potrzeby takich zgłoszeń wysyłać.
A co z adresami IP? Wszystkie strony zapleczowe maja ten sam adres IP?
Zawsze staram się, aby każda domena miała nie tylko unikalny adres IP, ale też kierowała na inny hosting. Idealnie, jeśli nie jest to typowy hosting seo, a zwykłe małe hostingi jak dla stron www. Nie znaczy to, że typowe hostingi seo są szczególnie złe. Mam kilka zaplecz na hostingach seo i mają się dobrze.
Z jakich katalogów skorzystałeś?
Moje ulubione katalogi to:
- katalog.inforam.pl
- kataloog.info
- katalogin.pl
- www.dodajÂstrone.com.pl
- katalog.gazeta.pl
- dodaj.pl
- katalog.di.com.pl
Czyli zlecenie 40 (unikatowych?) artykułów firmie zewnetrznej to tylko 1000 zł? Ile znaków/słow ma każdy? Jak długo powstają?
Najczęściej publikuję treści o długości 2000. Wprawny copywriter, znający temat, powinien napisać taki artykuł w około 30Â-45 minut.
Jak linkowałeś z zaplecza do strony pozycjonowanej? Z artykułów, banery czy co?
Polecam dywersyfikację, najczęściej pod artykułem dodaję coś w stylu: „Sandały kupisz w sklepie...” zakładając, że artykuł jest poradnikowy i doradza coś w stylu: „Jakie buty wybrać na wycieczkę latem”. Lubię też dodawać link pod obrazkiem na zasadzie: „Ĺšródło zdjęciaÄŁ.
Co 3 artykuł ma link do strony docelowej, a reszta jest bez linków?
Tak.
Czy strony na płatnych szablonach WP czy darmowe?
Darmowe, trochę przerabiane.
Jeżeli to był tylko test, to szkoda, że frazy nie zostały jednak podane.
To nie był tylko test. Obiecuję jednak zrobić jakiś ciekawy test i opublikować wszystko na tym blogu. Masz/macie jakieś propozycje, co przetestować? :)
Podane przez Ciebie ceny i czasy wydają się zaniżone, bo np. 12 minut na wgranie artykułu wraz z dobraniem ładnych zdjęć to trochę mało. Nie uwzględniłeś też np. kosztu zakupu tych zdjęć.
Musisz szybko klikać ;). Po trzysetnym dodanym artykule, zejdziesz do 8 minut ;).
Zdjęcia pochodzą z darmowych źródeł. Faktycznie koszty można powiększyć o zakup zdjęć, wówczas jakość publikowanych materiałów będzie jeszcze większa.
Jak linkujesz? Jeśli można wiedzieć?
Poniżej schemat linkowania:
Ponadto strona docelowa jest też linkowana ogłoszeniami. Ogłoszenia nie są już podlinkowane.
Komentarze 30
Świetny artykuł, ale czy tam nie powinno być 10-30 zamiast "potrzeba około 10Â30 domen zaplecza"?
@mirekm - powinno. Poprawione.
Czy możesz podać swoje ulubione serwisy, w których zamieszczasz ogłoszenia linkujące do strony docelowej?
Cześć! czy mógłbym prosić o jakiś namiar na zmianę przepisów GIODO? Na ich stronie o najbliższych zmianach wspominają na 2018 a tutaj chyba coś się szybciej szykuje ?
@Michał - przygotuję coś
@Damian - Tak, właśnie o tę zmianę mi chodzi, która będzie w 2018
Chętnie poczytam coś więcej o planowanej zmianie przepisów GIODO. Gdzie można znaleźć coś więcej na ten temat?
Informacje na temat pozycjonowania bardziej przydatne i praktyczne niż w niejednym płatnym kursie ;)
Jedno pytanie, co rozumiesz przez ogloszenia? Jakis przyklad?
@Basia autor pisząc ogłoszenia miał na myśli portale ogłoszeniowe gdzie dodajesz ogłoszenie gdzie oprócz treści portal pozwala zamieścić link np. w treści ogłoszenia lub jakimś dodatkowym polu.
Co do artykułu dla mnie pomocny :)
Jak to w końcu jest z tym GIODO? Na prawdę niedługo już mają zmieniać się przepisy i nie będzie konieczności zgłaszania baz?
@Jakub, pojawiła się już może jakaś lista portali ogłoszeniowych?
I btw. czy na frazy, których nie targetowałeś zapleczem też odnotowałeś poprawy? Tzn. dzięki wzrostowi PA/DA czy TF/DF?
Cześć. Mam około 30 blogów darmowych, dwa na moich domenach i dwie strony.
Ostatnio blogi na darmowych portalach typu blooger.com poleciały na łeb na szyje. Mają po około 4 lata i około 4 linki wychodzące na około 40 wpisów :-(
Czy warto jeszcze na nich wpisać czy lepiej kupić linę?
Możesz ewentualnie wskazać miejsca gdzie warto wykupować artykuły.
Z góry dzieki za radę :-)
Serdecznie pozdrawiam.
@ Basia - dokładnie tak jak napisał Paweł
@ Roman - postaram Ci się wkrótce odpowiedzieć
@ Mariusz - tak. Pomimo iż zostały zoptymalizowane pod "x" fraz kluczowych to Google znalazł własnych więcej kombinacji, co przełożyło się na topy też innych fraz niż zamierzałem:)
@ Kapitan - zależy czy i jak są podlinkowane. Raczej stawiałbym na zaplecze na własnych domenach. Miejsc jest dużo, gdzie można wykupić artykuły i nie mogę takiej listy opublikować. Jak napiszesz do mnie na e-mail to na pewno coś podpowiem
Ciekawe informacje, ale w liście ulubionych katalogów jest błąd:
www.dodajÂstrone.com.pl ;)
Pozdrawiam.
Ciekawy, wyczerpujący komentarz. Najlepszy jaki znalazłem na necie. Serdecznie pozdrawiam
Jak najbardziej zaplecze to podstawowa rzecz u każdej osoby, która chociaż po części chce zająć się pozycjonowaniem na poważnie. Niestety pochłania to na początku trochę finansów tj. zakup domen, hostingu czy np. artykułów jeśli sam dobrze nie piszesz.
Pisałeś, że coś przygotujesz, jeśli chodzi o polecane serwisy z ogłoszeniami. Też będę wdzięczna :)
Budowanie takiego zaplecza wymaga wiele pracy i sił, ale na pewno przynosi wspaniałe efekty, czyli 1 pozycję w Google :)
Nasuwa mi się pytanie. Jak bardzo rozbudowane powinno być zaplecze SEO na potrzeby pozycjonowania strony o temtyce historycznej? Oprócz tego mam pytanie, które brzmi nastepująco. Czy nauka pozycjonowania stron www jest trudna? POtrzebny jest kurs z wykładowcą, czy wystarczy kurs online?
Ciekawy post. O różnych adresach IP często się zapomina, a pokazują one w najłatwiejszy sposób powiązania zaplecz ze sobą i najczęściej też strony pozycjonowanej :) Pozdrawiam
@Dedi - zależy jak szybko chcesz się nauczyć pozycjonować. Żaden kurs on line nie nauczy Cię tak szybko jak spotkanie face to face
Przeczytałem pare Waszych wpisów. Seo to trudne zadania ale należy próbować.
Jednak czy wszystkie linki do strony pozycjonowanej maja taką samą wartość i czy pozyskiwanie linków naprawdę wartościowych jest trudne? Zdobywanie linków w postaci sygnaturki na forach internetowych w profilu użytkownika nie jest trudne, ale czy taki link ma dużą wartość?
Zastanawia mnie ilość linków jaka jest potrzebna aby strona była wysoko w Google. Im więcej tym lepiej? Artykuł, który przeczytałem jest ciekawy i muszę przyznać, że czekam na ciąg dalszy.
Jak mocno musi być podlinkowane zaplecze aby spełniało swoją funkcje ? Wystarczy tylko parę katalogów czy musi mieć naprawdę potężną liczbę linków ?
Naprawdę wartościowy artykuł. Chciałby tylko jeszcze wiedzieć jak linkować stronę zaplecza? Czy linkowanie zaplecze blastem to dobry pomysł?
Czy od czasu tworzenia artykułu zmieniła się jakoś Twoja strategia linkowania? :) i czy zmieniło się coś w samym podejściu
Jak teraz wygląda aktualność tego artykułu? Minęło kila lat i co teraz?
Czy tworzone zaplecza w formie blogów trzeba linkować ? Czy lepiej tworzyć bardzo dobre artykuły które ktoś sam podlinkuje ?
Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej :)