Firefox zmieni swoją domyślną wyszukiwarkę. W USA będzie to Yahoo!. Jest to następstwo nowej współpracy między Mozillą a Yahoo!, bo Google nie chciało dalej finansować swojego konkurenta." />
15 Yahoo 4 minuty czytania

Google przestaje finansować Mozillę. Firefox zmienia domyślne wyszukiwarki

Z początkiem grudnia tego roku Firefox zmieni swoją domyślną wyszukiwarkę. W USA będzie to Yahoo!. Jest to następstwo nowej współpracy między Mozillą a Yahoo!, bo Google nie chciało dalej finansować swojego konkurenta.

Z racji tego, że Google Chrome prześcignął swoją popularnością Firefox, Google nie zamierza dalej inwestoć w swoją konkurencję. Google było domyślną wyszukiwarką w Firefox’ie od 2004 r.

Nowa współpraca tych dwóch firm ma trwać 5 lat. Ta współpraca ma zaowocować nową jakością wyników i wrażeniami z procesu wyszukiwania. To oznacza między innymi to, że zmieni się wygląd wyników wyszukiwania Yahoo!. Czyż nie jest on łudząco podobny do Google? Chyba chodzi o to by jak najmniej użytkowników wróciło do Google ;).

Marissa Mayer

CEO Yahoo! - Marissa Mayer - uważa, że ta współpraca jest wielką szaną na rozwój i inwestycję oraz zwiększy udziału w rynku wyszukiwarek w USA i na świecie. Obecnie w USA Yahoo! ma 10% udziałów na rynku wyszukiwarek.

W praktyce będzie to oznaczać nic innego, że Firefox będzie korzystał z Binga :).

Nowa współpraca będzie też miała wpływ na inne kraje. I tak w Rosji domyślną przeglądarką będzie Yandex, zaś w Chinach - Baidu.

Oczywiście już pojawiają się głosy, że ta zmiana nic nie da na rynku wyszukiwarek. 10 lat współpracy Google z Mozillą zrobiło swoje i ludzie bardzo się przywiązali do tej wyszukiwarki. Będzie bardzo ciężko zmienić te przyzwyczajenia. Trzymam kciuki za Mozillę i Yahoo! i mam nadzieję, że to początek końca monopolu Google.

A jak to ma się do naszego rynku?

Mozilla Polska wydało specjalną informację na ten temat w której informuje, że:

W większości krajów, w tym w Polsce, użytkownicy Firefoksa nie doświadczą żadnej zmiany. Yahoo zostanie domyślną wyszukiwarką w Stanach Zjednoczonych, Baidu w Chinach, a Yandex w Rosji. Cieszymy się, że możemy zaoferować użytkownikom więcej możliwości wyboru niż jakakolwiek inna przeglądarka.

Szkoda. Wielka szkoda. W Europie Firefox mógłby przejść na Binga. Byłby to bardzo dobry ruch, bo by trochę ukrócił zapędy monopolistyczne Google na Starym Kontynencie.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 15

author Sebastian Miśniakiewicz www 20.11.2014 16:47:39

Oj tam zaraz monopolistyczne. ..
Pamiętaj że Axel Springer niemiecki ośmieszył się głosząc takie tezy :)

author Michał www 20.11.2014 17:07:27

Bing nie jest dostosowany odpowiednio na Polskę, jest po prostu gorszą wyszukiwarką na polskim rynku. Nie ma u nas odpowiedniego konkurenta dla Google, Bing daje często masakryczne wyniki. Korzystam z Windows Phone i mam tam ustawionego binga, nie będę liczył ile razy muszę wejść na google, żeby cokolwiek znaleźć, bo bing nie daje rady.

author Filip www 21.11.2014 01:01:48

Spora część osób nie zobaczy różnicy. W ten sposób Yahoo zdobędzie parę procent udziały w rynku.

author Rafał Tetzlaff www 21.11.2014 09:57:53

Gdyby wprowadzili Yahoo na Europę (Polskę), to i tu znaleźliby się tacy, którzy nie widzieliby różnicy. Nie każdy jest tak obeznany, a w większości przypadków domyśle ustawienia programów, przeglądarek itd. zwykłemu Kowalskiemu wystarczają.

author Mikołaj www 21.11.2014 10:27:18

Korzystam z poczty Yahoo i bardzo ją sobie chwalę, ale przeglądarka...? Raczej podziękuje. Wolę swoje stare, dobre google. Podobnie zresztą, jak chrome. Z firefoxa korzystam sporadycznie, a teraz to już chyba całkowicie pójdzie w odstawkę.

author Kaźmierczak Łukasz 21.11.2014 22:21:46

Ja tam mam małe wątpliwości, czy aby ten ruch nie sprawi, że kolejna fala ludzi zrezygnuje z FF.

author Tomasz www 22.11.2014 14:39:55

Nie wiem czy to dobra wiadomość, czy nie. Ja sam często zmieniam wyszukiwarkę bo google męczy mnie kolejnymi hasłami, nie wiem z jakiej okazji blokuje mój adres IP.
Ale faktycznie najlepsze rezultaty daje G. Jeżeli ktoś nie daje rady ze znalezieniem czegoś w G. to w innej wyszukiwarce będzie jeszcze gorzej (co prawda ostatnie zmiany w G. wychodzą tak, że na 10 wyników z lokalizacją 8 jest z innych miast:) ).
No i wyniki wyszukiwań się różnią. To, że jestem z jakąś frazą na pierwszym miejscu w G. to w Bing np. mogę być >10.

author Haliśka www 22.11.2014 14:42:32

@Kaźmierczak Łukasz - myślę, że tak źle nie będzie :) Większość ludzi potrafi chyba zmienić sobie domyślną wyszukiwarkę w przeglądarce, bo chyba w dalszym ciągu do wyboru Google pozostanie, bo jak nie to pozostanie ustawienie strony startowej na Google i po sprawie.

author Igor www 22.11.2014 16:59:41

Podobno google miało płacić Mozilli za uniemożliwienie blokowania reklam adsense. Ciekawe jak teraz z tym będzie.

author Ossoliński 23.11.2014 10:38:14

Ja odkąd pamiętam korzystam z fire foxa i niestety z google... Myślę, że zmiana wyszukiwarki na inną będzie dawała po prostu gorsze efekty wyszukiwania. Nie lubię google ale póki co inne wyszukiwarki nie mogą zbytnio się równać z nimi.

author homoklikus www 23.11.2014 12:15:31

A ja nadal jestem zdania, że monopol dla google zafundowali pozycjonerzy/webmasterzy. Więc to oni powinni mieć pretensje za ten stan rzeczy jaki mamy obecnie.

author Robert 26.11.2014 14:40:54

Wszystko co podkopuje monopolistyczne praktyki Google jest zawsze dobrą wiadomością, w Polsce mają w zasadzie cały tort dla siebie. Zresztą to w sumie nasza wina - jak Polacy się do czegoś przyzwyczają to ciężko im to zmienić, vide: Allegro.

author Marcin Bytom www 27.11.2014 22:45:24

Dobry ruch, że upodobnili wyglądem do Google'a, dzięki temu część użytkowników firefoxa być może nawet nie zwróci uwagi, że nastąpiła jakaś zmiana. A jeżeli wyniki wyszukiwania będą porównywalne + będzie mniej reklam w wynikach to myślę, że się to przyjmie.

author Damian Chmiel www 08.12.2014 17:49:36

Pytanie teraz jak to przełoży się procentowo na wykorzystanie danych wyszukiwarek na świecie :P

author Dżon Kołolski 11.12.2014 11:55:29

najlepszy jest duck duck go. Zarowno z java script jak i html. Wiem co mowie!

Dodaj komentarz