0 Google 5 minut czytania

Google niezależne od narzędzi SEO? Mueller wyjaśnia

Na kanale youtubowym Google Search Central, możemy znaleźć serię krótkich filmików #AskGooglebot. John Mueller, czołowy ekspert, który często wyjaśnia szerszej publice, jak działa wyszukiwarka, występuje tam i odpowiada na pytania użytkowników. Jeden odcinek to jedno zagadnienie, a czas trwania to zwykle nie wiele więcej niż 2 minuty. Tym razem zapytanie dotyczyło narzędzi SEO, z których wielu z nas korzysta na co dzień. Jaki Google ma do nich stosunek i czy się nimi posiłkuje? Sprawdźmy, co na to Mueller.

Spis treści:

  1. Pytanie do Johna Muellera – co z narzędziami SEO?
  2. Narzędzia SEO – warto korzystać czy nie?
  3. Podsumowanie

Pytanie do Johna Muellera – co z narzędziami SEO?

W odcinku #AskGooglebot, opublikowanym 15 sierpnia 2023, padło pytanie: „Czy muszę się martwić o wyniki w narzędziach SEO?”. Na to John Mueller podzielił się informacją, że Google nie korzysta z żadnych narzędzi, które należą do stron trzecich.

„Po pierwsze, nie, Google nie używa narzędzi i usług SEO pochodzących od stron trzecich. Niezależnie od tego, czy chodzi o autorytet strony czy ocenę spamowych treści, Google w ogóle nie wykorzystuje tych wyników.”

Zdaje się więc, że wyszukiwarka jest niezależna od dostawców usług związanych z analizą jej działania. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że Google posiada szereg własnych narzędzi. Jako przykład użytecznego narzędzia, Mueller podaje stworzoną przez Google wtyczkę do Chrome, czyli Lighthouse.

Narzędzia SEO – warto korzystać czy nie?

Wiemy już, że eksperci Google nie korzystają z narzędzi i usług SEO, które nie wychodzą z ich stajni. Czy jednak oznacza to, że my też nie powinniśmy? Według Muellera, wszystko zależy od samego narzędzia oraz od tego, czy umiemy wyciągać wnioski. Po stanowczym wyjaśnieniu, jakie jest stanowisko Google, w kwestii wykorzystywania obcego oprogramowania, ekspert dodaje:

„Robiąc krok wstecz, chociaż niektóre z tych narzędzi mogą być bezużyteczne, to nie oznacza, że wszystkie takie są. Transparentnie obliczone wyniki mogą zostać użyte, by sprawdzić stan twojej strony albo wskazać aktualne problemy. Mogą pomóc w kolejnych krokach albo nawet zatwierdzić pracę, która została wykonana. Wiedza o tym, na jakiej podstawie generowane są wyniki, jest kluczowa, by określić, czy to mają one dla ciebie jakiś sens.”

Podsumowanie

Google ma swoje własne źródła oceny stron i nie polega na narzędziach zewnętrznych. John Mueller wyjaśnił, że Google nie wykorzystuje narzędzi SEO pochodzących od stron trzecich do swoich celów, niezależnie od tego, czy chodzi o ocenę autorytetu strony czy identyfikację spamu.

Jednakże według Muellera użytkownicy, wciąż mają możliwość korzystania z narzędzi SEO nawet jeśli nie pochodzą od Google, o ile zrozumieją, jak dany mechanizm działa. Ekspert wskazuje na to, że istnieją narzędzia, które pokazują transparentne i wiarygodne wyniki. Jeśli użytkownicy rozumieją na jakiej podstawie generowane są różne wskaźniki, będą w stanie je wykorzystać w celu oceny stanu swoich stron internetowych, identyfikacji problemów czy potwierdzenia efektywności wykonanej pracy. Podsumowując, możemy korzystać z różnych źródeł informacji, jeśli potrafimy wyciągnąć z nich wnioski i zastosować je, aby poprawić jakość strony.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Paulina Szydłowska

Paulina Szydłowska — autor wpisu

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Z ogromną przyjemnością tworzy teksty na tego bloga i skrycie marzy o przybiciu piątki z Johnem Muellerem.

Komentarze

Jeszcze nie ma komentarzySkomentuj jako pierwszy! :)

Dodaj komentarz