1 Porady SEO 4 minuty czytania

Języki w link buildingu – jak linki z obcojęzycznych stron wpłyną na Twoją domenę?

Link building zgodny z wytycznymi Google, a zarazem skuteczny, powinien uwzględniać wiele różnych wskaźników. Istnieje mnóstwo czynników, które wpływają na wartość linka, a także to czy będzie on pomocny, czy też raczej zaszkodzi. Warto zastanowić się więc nad odnośnikami pochodzącymi z obcojęzycznych stron. Jak wygląda ta kwestia w oczach Johna Muellera z Google? Niedawna dyskusja na Mastodonie rozjaśnia tę kwestię.

Linkowanie pomiędzy różnymi wersjami językowymi

Na portalu społecznościowym Mastodon, często oznaczany jest John Mueller, który reprezentuje Google i odpowiada na pytania o SEO. Jeden z użytkowników poinformował, że posiada kilka stron, na których treści nie są pisane po angielsku i chciałby wspomóc linkowaniem z nich swoją angielską stronę. Mueller uznał, że chodzi tutaj o linkowanie różnych wersji językowych tej samej strony i na pytanie o zasadność takich działań odpowiedział, że jak najbardziej warto to zrobić. Chociaż kontekst pytania użytkownika okazał się inny, wciąż jest to informacja warta zanotowania. Posiadając strony w różnych wersjach językowych, powinniśmy umieścić na nich odnośniki, aby pomóc sobie w Google i ułatwić użytkownikom znalezienie treści w odpowiednim języku.

Linki przychodzące z obcojęzycznych stron

Nieporozumienie miało swój ciąg dalszy. Użytkownik sprostował, że nie chodzi o wersje językowe jednej strony. Wówczas Mueller uznał, że w grę wchodzą płatne linki i tutaj nie trudno przewidzieć jego reakcję. Odpisał, że płatne linki są niezgodne z polityką Google i uznaje się je za spam. Jednak jak się okazało, pytający miał rzekomo na myśli prywatną sieć blogową, z której linki zostały pozyskane w naturalny sposób i chciałby dowiedzieć się, czy powinien zrzec się tych linków. Odpowiedź eksperta:

„Nie ma powodu, żeby zrzekać się linków tylko dlatego, że linkująca strona jest w innym języku. Linki nie są złe z powodu języka na stronie. Z jakiegoś powodu ta kwestia pozostaje powszechnym mitem.”

Zatem jeśli do tej pory unikaliśmy linków z zagranicznych stron lub obawialiśmy się, że mogą one nam zaszkodzić, teraz możemy rozważyć nowe możliwości z nimi związane.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Paulina Szydłowska

Paulina Szydłowska — autor wpisu

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Z ogromną przyjemnością tworzy teksty na tego bloga i skrycie marzy o przybiciu piątki z Johnem Muellerem.

Komentarze 1

author semgence www 18.06.2023 16:00:42

Dokładnie - linki ze storn innych językowo też są dobre, tym bardziej jeśli są naturalne ;)

Dodaj komentarz