1 Google 5 minut czytania

Core Web Vitals zyskuje nowy wskaźnik – Interaction to Next Paint

Google zawsze chce mieć pewność, że użytkownik będzie zadowolony z wizyty na stronie, którą znalazł w SERP. Dlatego w wynikach wyszukiwania premiowane są te witryny, które są dopracowane nie tylko pod kątem wartościowych treści, ale również wygody korzystania z ich zasobów. Stąd wzięła się koncepcja Core Web Vitals, która wkrótce zostanie rozwinięta o nowy ważny wskaźnik, mający mierzyć doświadczenie użytkownika. Warto być na bieżąco i już planować usprawnianie swojej strony.

Spis treści:

 1. Core Web Vitals – co to jest?
 2. INP – czym jest nowy wskaźnik?
 3. Podsumowanie

Core Web Vitals – co to jest?

Ten, kto jeszcze nie słyszał o Core Web Vitals, powinien szybko to nadrobić, ponieważ jest to potwierdzony i bardzo znaczący czynnik rankingowy. Zaniedbanie w tym temacie może obniżyć nasze szanse na wysoką pozycję. Na Core Web Vitals składa się kilka wskaźników, według których Google mierzy doświadczenie użytkownika. Do tej pory można było wyróżnić 3 najbardziej istotne wartości, sprawdzane w ramach CWV.

 • Largest Content Paint (LCP) – mierzy jak długo ładuje się największy obrazek lub blok tekstu.
 • First Input Delay (FID) – mierzy jak wiele czasu zajmuje odpowiedź przeglądarki na pierwszą akcję ze strony użytkownika.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – mierzy stabilność wizualną układu strony.

Nie trudno zatem wywnioskować, że witryna, która szybko działa i nie każe użytkownikom czekać aż wszystkie elementy się załadują, będzie według założeń CWV górować nad wolniejszymi stronami. Ta dominacja ma szansę uwidocznić się w kolejności wyników wyszukiwania.

INP – czym jest nowy wskaźnik?

Jakiś czas temu eksperymentalnie został wprowadzony nowy wskaźnik Core Web Vitals, który wkrótce ma oficjalnie stać się częścią całego konceptu. W marcu 2024 Interaction to Next Paint (INP) zastąpi FID, jako czynnik lepiej oddający intencje Google w dążeniu do dokładnego mierzenia doświadczenia użytkownika.

Podczas gdy FID mierzyło jedynie czas pierwszej interakcji ze stroną, INP ma za zadanie zbadać czas reakcji podczas wszystkich interakcji, w które wchodzi użytkownik na danej stronie. Dzięki temu, Google będzie w stanie określić, czy strona działa sprawnie i nie wystawia cierpliwości użytkownika na ciężką próbę. Warto wiedzieć też, że wskaźnik ten będzie mierzony w milisekundach, gdzie dobry wynik to ten, który mieści się poniżej 200 milisekund, a kiepski powyżej 500.

Podsumowanie

 • Core Web Vitals to ważny czynnik rankingowy, które mierzy doświadczenie użytkownika na stronach internetowych.
 • Aktualnie Core Web Vitals składają się z trzech wskaźników: Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) i Cumulative Layout Shift (CLS).
 • Strony, które szybko się ładują i zapewniają płynne doświadczenie użytkownika, mają tendencję do zajmowania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Nowy wskaźnik Core Web Vitals, Interaction to Next Paint (INP), ma zastąpić FID w marcu 2024.
 • INP mierzy czas reakcji strony na interakcje użytkownika w trakcie całej sesji.
 • INP będzie mierzony w milisekundach. Dobry wynik to wartość poniżej 200 milisekund, a słaby powyżej 500 milisekund.Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Paulina Szydłowska

Paulina Szydłowska — autor wpisu

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Z ogromną przyjemnością tworzy teksty na tego bloga i skrycie marzy o przybiciu piątki z Johnem Muellerem.

Komentarze 1

author Totemat www 05.08.2023 18:06:28

Moim zdaniem jest to kolejny zbędny wskaźnik mający służyć tylko google do jakiś ich celów na pewno nie dla wygody użytkowników. Tak samo jak AMP i zmuszanie do niego aby mieć większą kontrolę ze strony google nad tym co się wyświetla.

Dodaj komentarz