0 Porady SEO 4 minuty czytania

Dobryblogoseo.pl – czy nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie?

Pewnie często spotykasz się z domenami typu taniemeble, dobrebuty, tukupiszswojekosmetyki albo twojfryzjer z końcówką pl lub com. Być może myślisz sobie, że ich posiadacze to szczęściarze. Fajna nazwa albo nawet słowa kluczowe w niej zawarte muszą pozytywnie wpłynąć na pozycje w Google, prawda? Czy faktycznie tak jest?

Słowa kluczowe w nazwie domeny – liczą się czy nie?

Dobra domena kosztuje, co chyba nie jest żadną tajemnicą. Na cenę mogą wpłynąć parametry takie jak Domain Rating czy ruch organiczny, ale czasem zapłacimy sporo po prostu za to, że nazwa jest chwytliwa. Jeśli są w niej frazy, na które mógłbyś chcieć się pozycjonować to tym bardziej możesz spodziewać się niemałego kosztu. Pytanie jednak, czy w kontekście pozycjonowania to faktycznie coś dla Ciebie zmieni.

Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź byłaby twierdząca. Zdaje się, że domeny, których nazwa bardzo mocno sugerowała zawartość, faktycznie plasowały się nieco wyżej w wynikach wyszukiwania. Jednak dobre czasy skończyły się w 2012 roku, kiedy algorytm przeprowadził krucjatę na niskiej jakości stronach z nazwami domen typu exact match. O tej aktualizacji poinformował na Twitterze Matt Cutts.

Oczywiście jeśli Twoja domena nazywa się barberbydgosz.pl albo podobnie, nie musi to oznaczać, że spadniesz w rankingach. Wartościowa treść pomoże Ci się utrzymać wysoko. Nazwa domeny nie uratuje Cię jednak, jeśli strona jest słabo prowadzona.

Dobra nazwa, dobra inwestycja?

Kupno domeny o pasującej nazwie lub tworzenie własnej strony ze słowami kluczowymi nie musi być złym pomysłem. Co prawda, nie pomoże Ci to w kwestiach związanych z SEO, ale pamiętaj, że pozycja to nie wszystko. Dobra nazwa może bowiem przełożyć się na kliknięcia i konwersję. Zastanów się więc czy mimo wszystko taki ruch nie będzie opłacalny. Inaczej jednak podejdź do sprawy, kiedy starasz się budować własną silną markę. Wówczas to brand powinien odgrywać pierwsze skrzypce w nazwie.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Paulina Szydłowska

Paulina Szydłowska — autor wpisu

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Z ogromną przyjemnością tworzy teksty na tego bloga i skrycie marzy o przybiciu piątki z Johnem Muellerem.

Komentarze

Jeszcze nie ma komentarzySkomentuj jako pierwszy! :)

Dodaj komentarz