4 Google 3 minuty czytania

Jeszcze szybsze indeksowanie stron w wyszukiwarkach? Google będzie eksperymentować z IndexNow

Widoczność naszej strony w wyszukiwarkach to coś, co zawdzięczamy procesowi indeksacji, czyli dodawania witryn do bazy danych wyszukiwarki. Jest to możliwe, dzięki tak zwanym crawlerom, takim jak np. Googlebot, który poruszając się po sieci, wchodzi na nasze strony i pobiera z nich informacje, aby możliwe było wyświetlenie ich w wynikach wyszukiwania. Dla wielu z nas ważne jest, aby wszelkie aktualizacje, jakie wprowadzamy były indeksowane jak najszybciej, jednak nigdy nie mamy pewności, że bot potraktuje je priorytetowo. IndexNow pokazuje, że można przyspieszyć ten proces. Na czym polega to usprawnienie i czy Google ma jakieś plany z tym związane?

Czym jest IndexNow i jak działa?

Okazuje się, że w przypadku niektórych wyszukiwarek, nie musimy czekać aż crawler zlokalizuje naszą witrynę i zmiany, które nastąpiły w jej obrębie. Darmowy projekt IndexNow pozwala na samodzielne wysłanie powiadomienia o aktualizacji danego adresu URL. Dzięki temu rośnie szansa, że zmiana szybciej zostanie odzwierciedlona w wynikach wyszukiwania. Na chwilę obecną dwie znaczące wyszukiwarki, Bing oraz Yandex umożliwiają takie udogodnienie.

Źródło: indexnow.org

Z inicjatywy IndexNow może korzystać każdy administrator strony www, któremu nieobce są tzw. polecenia ping. Na stronie projektu znajdują się instrukcje, które informują w jaki sposób przesłać jeden lub wiele zmienionych adresów URL za pomocą żądania HTTP.

Źródło: indexnow.org

Google potwierdziło, że interesuje się IndexNow

Google to gigant wśród wyszukiwarek, którego zespół nieustannie pracuje nad ulepszeniem swoich algorytmów. Przedstawiciele zapewniają, że dokładają starań także w kwestii indeksacji stron oraz udoskonalania crawlerów. Jednak w przypadku IndexNow, który mógłby dla korporacji potencjalnie otwierać wiele ciekawych perspektyw, do tej pory nikt się nie wypowiadał. Dopiero niedawno portal Search Engine Journal podał, że ma informacje w tej sprawie. Od Google wyszło potwierdzenie, że planowane są testy z IndexNow. Na razie nie wiadomo jak długo potrwają.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Redakcja SeoNinja.pl

Redakcja SeoNinja.pl — autor wpisu

Komentarze 4

author SpeX www 12.11.2021 22:37:41

Po co w url ping wartość klucz?

author Zgred www 16.11.2021 09:41:42

Wyobrażasz sobie hordy seowców wysyłających pingi do IndexNow? ;)

author SpeX www 21.11.2021 10:07:44

Mi chodzi o to, iż tak naprawdę nigdzie nie rejestrujesz tego key, ani w żaden sposób to nie pobierasz. Jedynie masz zapewnić iż key w URL i key na hostingu są tymi samymi (ps. szkoda, iż nie ma opcji na key via DNS). I nic więcej.

Więc hordy dalej mogą pingować ile chcą, tylko wcześniej muszą sobie wybrać key i wgrać go na serwer.

author SpeX www 21.11.2021 10:09:26

Jedyne zabezpieczenie, to takie, iż nie możesz NowPingować innych stron (tam gdzie nie masz fizycznego dostępu do plików). Więc nie zlecisz takiej usługi seospamerowi.

Dodaj komentarz