17 Testy, eksperymenty 5 minut czytania

Ożywianie trupa, czyli expirka z czystym spamem (cz. I)

Założę się, że nie raz komuś udało się kupić ciekawą domenę z odzysku w atrakcyjnej cenie. Potem, gdy strona nie pojawiała się w Google okazywało się, że jest filtr czy ban. Podobny los spotkał mnie. Kupiłem bardzo fajną domenę i jak się później okazało w GWT był komunikat o czystym spamie :).

U mnie wyglądało to tak, że miałem już gotowy pomysł na serwis. Ba, wszystko było już dopięte na ostatni guzik - skrypt, grafika i teksty. Został zakup odpowiedniej domeny. Idealnie by było gdyby to była jakaś starsza domena, z historią. Znalazłem taką na jednej z giełd i kupiłem za 25 zł :). Pomyślałem - zrobiłem niezły interes. Jak się potem okazało, nie był to najlepszy interes :). Domena się nie ideksowała - site:nazwadomeny nie zwracał żadnych wyników.

Uprzedzam od razu, przed zakupem sprawdziłem tylko linki - były tematyczne (YES!).

Co w takiej sytuacji można zrobić?

U mnie wyglądało to tak:

 1. Podpiąłem domenę pod moje DNSy.
 2. Podpiąłem domenę pod mój serwis.
 3. Pingowałem RSS i sitemapę.
 4. Czekałem na zaindeksowanie - ale tutaj nic się nie działo.
 5. Podpiąłem domenę do GWT.
 6. Okazało się, że jest informację o czystym spamie :).
 7. Sprawdziłem historię domeny i okazało się, że rzeczywiście byl tam jakiś syf - automatycznie generowany content, ale jeszcze wcześniej tematyczny serwis (podobny do mojego :).
 8. Napisałem do Google, że jestem nowym właścicielem domeny i że jest już tam wysokiej jakości content i w ogóle super ^^.
 9. Na drugi dzień dostałem informację od Google, że cofneli działania antyspamowe (YES!).
 10. W ciągu kilku dni pojawiła się strona w indeksie Google. Polecenie site:nazwadomeny zwracało już wyniki. Co ciekawe były to wyniki jeszcze ze starej domeny - czyli ten syf generowany automatycznie.
 11. Po 2 dniach pojawiła się strona główna z poprawnym opisem plus kilka podstron.
 12. W międzyczasie dopisałem kilka warunków by wszystkie stare podstrony przekierowywały na stronę główną. Efekt jest - stare podstrony znikają.

A co z linkami?

Nie usuwałem ich ani ich nie zrzekłem się linków. Po co mam usuwać linki tematyczne? Co prawda głównie się z katalogów, ale zawsze to jakieś linki.

Co dalej?

Na dniach będę zdobywał kolejne, mocne linki.

Wniosek z tej części jest następujący

Nie ma sytuacji beznadzienych. Tak jak tutaj i we wspomnianym, podobnym przypadku da się wyjść z filtra. Co prawda były one inne, ale i tak dało się osiągnąć połowiczny sukces. Połowiczny, bo strona wróciła do Google. Drugi sukces będzie jak domena zdobędzie wysokie pozycje, a tutaj jak czytacie różne źródła jest różnie - jedni piszą, że taka domena nie ma szans na topy a drudzy że wracają.

O dalszych losach domeny będę informował jak tylko coś się ruszy lub nie :)
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 17

author Gajowczyk www 16.09.2014 09:33:38

Wszystko będzie zależeć od Twojej nowej treści - dobrze abyś się pochwalił za jakiś czas co z ta domeną

author Daniel 16.09.2014 13:08:58

W sumie jakiś czas temu też zarejestrowałem taką padakę, kroki wykonałem niemalże podobne do Twoich i taka sama reakcja była do strony G.

author Dawid www 16.09.2014 13:18:59

Dość oczywiste. Ważne jest to że linki na domenie będą cały czas siedzieć i jeśli tam spam siedzi to będzie problem z wybiciem tej domeny.

author karolek www 16.09.2014 15:44:30

Próbowałem w taki sam sposób odzyskać domenę, lecz bez skutku ;/ Pewnie za słaba była jakość tekstu.

author Diana www 16.09.2014 15:47:32

Miałam ten sam problem. Brat, który trochę się tym zajmuje doradził mi właśnie kupno strony z historią, sprawdził jakieś linki jak ty i wszystko grało. Poprzedni właściciel też był z branży kosmetycznej wszystko było pięknie. Po zakupie domeny okazało się, że facet nieudolnie sam próbował jakieś linki zdobywać i dostał filtr. Ja nie miałam tak łatwo jak ty ze zdjęciem go, ale też w końcu się udało. Ja osobiście nie polecam więc kupowania starych domen.

author Ptaq www 16.09.2014 16:11:49

Też zdarza mi się taki zabieg - póki co zawsze zdejmują bana. Jednak potem mimo, że strona wraca do indeksu - wydaje się, że stoi gorzej niż nowa. Dlatego warto przemyśleć, czy aby na pewno warto takie zaspamowane domeny przejmować.

author Filip www 16.09.2014 18:03:13

Ktoś ostatnio pisał, że na zachodzie wrzucają wszystkie linki do disavow tool i po kłopocie. Przez to udowadniasz, ze nie jesteś spamerem.

author Damian Chmiel www 16.09.2014 19:12:53

A pochwalisz się co to za domena? Naprawdę musiała być ciekawa, że aż tak bardzo Ci się chciało :P

author Kaźmierczak Łukasz www 17.09.2014 21:52:32

Mnie to najbardziej właśnie ciekawi jak przełoży się takie odzyskiwanie domeny u Ciebie na pozycje ;)

author Mariusz 18.09.2014 08:26:34

Idealny przykład, jednak nie zawsze jest tak różowo, gdy nie mamy powiadomienia w GWT o podjętych działaniach wtedy nie ma jak zgłosić wniosku. Kiedyś mieliśmy formularz, a teraz skazani jesteśmy na to co znajdziemy w zakładce działań ręcznych.

author Paweł www 19.09.2014 20:48:48

I dlatego przed zakupem starej domeny trzeba sprawdzić jej linki, zajrzeć na archive.org oraz zobaczyć czy jest zaindeksowana w google i bing oraz jakie są wyniki w wyszukiwarce po wpisaniu "nazwadomeny.pl". Przynajmniej ja tak robię i nie zdarzyło mi się od dłuższego czasu kupić syfu z filtrem czy banem. Ale na początku zabawy w seo też wpadłem parę razy. :)

author Łukasz Ostrowski www 20.09.2014 20:42:04

Domena za 25 zł. z historią, podasz adres? :)

author easylife 25.09.2014 15:24:03

Mam wrażenie, że opisany przez Ciebie przypadek pokazuje, że wychodzenie z bana domeny z odzysku idzie lepiej (szybciej) niż odbanowanie aktywnej domeny...

author robertwrobel www 29.09.2014 20:49:14

Nigdy nie musiałem odzyskiwać domeny jednakże Twój sposób wydaje się być prosty i dość łatwy do zrobienia. Gdy zaistnieje taka potrzeba z pewnoscią wykorzystam Twoją propozycję

author Krzysiek www 15.07.2016 21:33:58

Kupiłem domenę i okazało się, że jest na niej filtr. Pytanie czy po usunięciu filtra strona ma szanse wejścia w TOP3, bo gdzieś (chyba) czytałem, że strony po filtrze już się tak wysoko nie wyciągnie.
Jakie są Twoje wrażenia po tych kilku latach?

author Piotrek 15.07.2016 22:38:49

@Krzysiek - ten konkretny, opisany przeze mnie przypadek umarł. Pomimo starań nie udało mi się ożywić serwisu. Nie udało się wprowadzić go na żadnego hasło.

author Krzysiek www 17.07.2016 15:24:46

@Piotrek - Czyli mogę zapomnieć o tej domenie?
Nigdy nie udało Ci się ożywić takiej z odzysku?

Dodaj komentarz