6 Porady SEO 6 minut czytania

Zmiana domeny strony

Robot Google odwiedza strony dość często. Dlatego jeżeli są zmiany na stronie to są one "przyjmowane" do wiadomości w czasie nie dłuższym niż tydzień. Problem pojawia się wtedy, gdy z jakiś powodów trzeba zmienić domenę dla strony.

Jakiś czas temu dostałem maila od jednego z czytelników bloga - Pio, który porusza problem zmiany domeny dla jego serwisu. Zmiana domeny zawsze ponosi za sobą konsekwencje mniej lub bardziej odczuwalne. Raz, że trzeba zaindeksować stronę główną serwisu z nową domeną, a dwa trzeba zadbać o to aby poszło to w miarę sprawnie i szybko.

Najpierw krótka charakterystyka starej domeny:

Stara domena:
 • Google posiada 17 tys. podstron zaindeksowanych (site:), 250 linków (link:), 31 wyników podobnych (related:)
 • Yahoo posiada w swoim indeksie 3 tys. podstron i 3750 linków
 • PageRank strony głównej wynosi 4 i spada średnio o 1 co klik głębiej w strukturę strony - tzn. podstrona osiągalna w trzecim kliku ma PR 1 lub 2
 • Domena była zarejestrowana w listopadzie 2004. Najstarsza kopia strony zaindeksowane w Wayback Machine datowana jest na 30 grudnia 2004
Nowa domena jest dopiero kupiona, w chwili obecnej nic nie jest pod nią podpięte.

Można powiedzieć, że jest dość spory serwis, więc zaindeksowanie tego wszyskiego napewno będzie długim procesem.
Dalej Pio pisze:

Kroki które zamierzam podjąć przy zmianie domeny to:
 • podpięcie nowa.pl pod ten sam hosting co stara.pl, skonfigurowanie serwera WWW aby serwował te same pliki,
 • regułki .htaccess które automatycznie przekierują z adresów:
  stara.pl > nowa.pl
  stara.pl/cos > nowa.pl/cos
  za pomocą kodu 301 Moved Permanently dzięki czemu osoby trafiające z wyszukiwarek automatycznie zostaną przekierowane na właściwą podstronę w nowej domenie,
 • w miarę możliwości postaram się, aby wszystkie strony na których znajdują się linki do stara.pl zostały zaktualizowane na nowa.pl,
 • w Google Sitemaps zamierzam usunąć mapy od www.stara.pl i wstawić do www.nowa.pl (oczywiście modyfikując adresy wewnątrz).

Wszystkie wyżej opisane poczynania są dobre, jednak możnaby zrobić jedną rzecz. Mianowicie, przed rozpoczęciem "przenoszenia" dobrze byłoby indeksować nową domenę, aby boty Google już wiedziały że jest taka domena.
Innym wyjściem może być zmiana linków wewnętrznych na linki z nową domeną (czyli w sumie wyjdzie na to, że wszystkie linki w serwisie będę kierowały na nową domenę w analogiczne miejsca - linki zewnętrzne). To może się przyczynić do szybszej indeksacji stron.

Powstaje kilka pytań:

 1. Czy wylecę z indeksu Google, a jeśli tak, to na jak długo?
 2. Po jakim czasie Google przekaże PageRank domeny stara.pl na nowa.pl?
 3. Czy Google automatycznie pozmienia adresy wszystkich podstron w indeksie, czy raczej wyrzuci stare i rozpocznie indeksacje nowych od początku?
 4. Czy mogę spodziewać się gorszej pozycji/niższego PageRank w wynikach wyszukiwania ze względu na krótki (w tej chwili zerowy) czas istnienia nowa.pl w Internecie?
 5. Czy linki z innych stron prowadzące do www.stara.pl będą tak samo wartościowe jak te prowadzące do www.nowa.pl?

Stara domena napewno wyleci z indeksu, jednak napewno to nie będzie się działo z dnia na dzień. Pozycja strony w wynikach wyszukiwania też będzie systematycznie spadać - ze względu na malejącą ilość linków zewnętrznych. Z nową domeną będzie odwrotnie. Jeśli chodzi o pytanie trzecie, to tutaj tak nie będzie. Google będzie aktualizował linki systematycznie i część będzie w nowej domenie a druga część w starej. Na ostatnie pytanie odpowiedź brzmi - tak.

Mam nadzieję, że Pio podzieli swoimi spostrzeżeniami odniesionymi podczas "zamiany". Jestem też ciekawy jak to wyglądało w innych przypadkach. Występowały jakieś dziwne rzeczy?

Jeżeli masz jakieś uwagi, spostrzeżenia, wątpliwości to proszę pisz o tym w komentarzach lub bezpośrednio do mnie.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 6

author HarmOfWill www 10.01.2007 11:36:50

a ja mam pytanie odnosnie tego jak dlugo stara strona na ktorej jest przekierowanie na nowa musi lezec na serwerze, jesli na przyklad zniknie stara domena to znikna tez linki z niej przekierowane na nowa domene?

Zalozmy przyklad ze w jakims katalogu jest linku do staradomena.pl , google podaza tym linkiem do starej widzi przekierowanie i zlicza ten link nowejdomenie.pl, a co bedzie jesli kiedys stara domena zniknie? wszystkie linki do niej prowadzace nie beda juz przekierowywane na nowadomena.pl i straca wartosc?

Pozdrawiam

author scorpion www 29.08.2007 23:05:10

Problem mam w tej chwili podobny, ale nie z domena tylko z nowym wygladem a co za tym idzie, nowymi podstronami. Od 2 tygodniu po zmianie google zaindeksowal tylko domene glowna. Nie ma zadnej podstrony :( Zamiast tego caly czas ma w swoim indexie stare podstrony. NIe wiem teraz czy wyrzucic stare strony zupelnie z serwera czy zostawic je dopoki google nie zaindexuje nowych? Ile moze potrwac indexacja calego serwisu?

author Adam Zielonkowski www 31.08.2007 16:30:16

Ja mam trochę inny problem, chwilowo miałem 2 domeny zielonkowski.com oraz zielony.info przy czym ta druga domena jest znacznie starsza i była indeksowana w googlach. W momencie gdy jako główną domenę ustaliłem tę pierwszą (w sumie obydwie prowadzą do tego samego katalogu na serwerze) jednak google po chwili przestało widzieć obie domeny, a widzi tylko jedną i niestety tą starą. Czy wie ktoś jak zrobić, żeby domena zielonkowski.com byłą domeną główną i tym samym indeksowaną przez google? Czy możliwe, żeby google na stałe zablokowały nową domenę? Na starej domenie w przyszłości powstanie nowy serwis więc interesuje mnie aktualnie, żeby działała domena nowa. Dodam tylko, że żadna z domen specjalnie pozycjonowana nie była, w końcu to strona domowa.

author Jastrząb www 27.09.2008 14:27:57

Raz zrobiłem sobie z ciekawości test na 301, bez dodawania dodatkowych linków do nowej domeny. Strona bardzo długo się indeksowała i w sumie do dzisiaj się nie zaindeksowała do końca. Poza tym wszystkie strony włącznie z główną są w SI. Z tym, że strona ogólnie była słabo podlinkowana, może przy mocnym podlinkowaniu to wygląda lepiej, ale jak dla mnie to lepiej nie przenosić serwisu jeżeli nie jest to konieczne.

author mr_Denial www 21.01.2010 14:17:18

To ja mam jeszcze inny problem z indeksacją - zgłosiłem portal z zacną liczbą linków: sitemap-a około 156 tysięcy, sama sitemapa z podziałem na części mniejsze według googla jest ok, co więcej zaczął ją indeksować, ale jest strasznie leniwy i powolny...... a ostatnio zauważyłem dziwną anomalię zamiast przybywać stron w indeksie strony zaczęły znikać/maleć.

Ĺťeby było śmieszniej google, pomimo tego, że portal jest dobrze podlinkowany od początku(wszędzie da się przejsć po liniach) i bez bajerów w stylu Flash menu czy JS menu, nie indeksował całej strony, a jedynie kilka linków głównych.

Czy ktoś wie o co kaman albo skąd to "wsteczne indeksowanie" ?

author bukmacherzy 19.02.2011 15:44:03

Z tym przekierowaniem roznie bywa. Bynajmniej u mnie. PR spadl na nowej na 0 z 3 minelo juz ze 3 m-ce a dalej do konca to jeszcze sie nie "przemielilo" i nie wiadomo czy wogole sie skonczy

Dodaj komentarz