10 Porady SEO 4 minuty czytania

Być SEO freindly (cz. IV) linkowanie wewnętrzne

Większość webmasterów nie zdaje sobie sprawy, że tworząc menu na swojej stronie po części tworzy listę potencjalnych słów do wypozycjonowania. W zależności od konkurencji wyniki będą lepsze lub gorsze.

Dlatego przed projektowaniem swojej strony warto zastanowić się nad osadzeniem w menu kluczowych fraz, które mogą się wypozycjonować. Następnie w celu polepszenia swojej pozycji wystarczy wzmocnić je odpowiednią ilością linków (google bombing).

Jak myślisz, dlaczego wikipedia jest tak dobrze wypozycjonowana pod różne frazy? Tak. To jest właśnie bardzo dobry przykład na linkowanie wewnętrzne.

Jeżeli na Twoim serwisie masz artykuły to warto w nim linkować do innych części na stronie. Takie linkowanie możesz zauwazyć nawet na moim blogu (nawet w tym wpisie).

Webmasterzy, którzy opisują jakieś terminy nagminnie używają słów – więcej, tutaj. Wpisy takie wyglądają mniej więcej tak:

Więcej o google bobming dowiesz się TUTAJ.

Nie lepiej od razu linkować pod kluczowe słowo? Wystarczy wyróżnić termin i go podlinkować. Wtedy powyższy przykład można zamienić w taki sposób:

Więcej o google bombing.

lub

dowiedz się więcej o google bombing

W tym drugim przykładzie warto używać opisów pomocniczych dla linków, aby użytkownik wiedział, że klikając w to słowo dowie się więcej o nim.

Dobrym sposobem - dość często go stosuję - jest umieszczanie w stopce opisu serwisu (może być powtórzenie z metatagu description linkując niektóre ważne słowa).

Można też troszkę po oszukiwać – umieszczać linki w artykule czy innym tekście, które wizualnie nie będą się niczym różnić od otoczenia.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 10

author mike_mech www 16.12.2006 23:50:23

>>Można też troszkę po oszukiwać – umieszczać linki w artykule czy innym tekście, które wizualnie nie będą się niczym różnić od otoczenia.

A to nie jest "źle widziane" przez Google?
I tępione zarazem. Bo wydaje mi się że taka podpowiedź powinna się znaleźć u Ciebie w Black SEO :P

author shpyo www 17.12.2006 12:34:38

Dla google to nie ma złego wpływu. Jedynie trzeba uważać na donosicieli. Z drugiej jednak strony wątpię aby chciało się im szukać takich rzeczy. Zazwyczaj tacy ludzie szukają ukrytych linków na początku strony lub na końcu :).
Nie widzę potrzeby umieszczania tego w black seo, skoro duża część jest poradą - ale dzięki za czyjność :).

author Ender www 20.12.2006 22:51:17

Widzę, żeś nieźle wypozycjonował najważniejsze wyrażenie z tego wpisu. W Google, szukając polskich stron z "google bombing", Twoja jest na pierwszym miejscu ;)

Ps. Nie ma to jak zawładnięcie wyszukiwarką => http://www.google.pl/search?q=zgadula.cpp :P

author Adriano www 21.12.2006 19:36:10

'Title' w linkach jest równie ważną rzeczą jak tekst pomiędzy , nie tylko dla użytkownika który 'wie gdzie klika', ale również dla wyszukiwarek.
Warto o tym pamiętać.

OT: Ten nietypowy układ komentarzy na Twoim blogu trochę mnie zmylił ;)

author seven www 19.03.2009 14:37:34

Na mojej stronie umieszczam link z wykorzystaniem tej techniki, ale do strony nie znajdującej się w obrębie mojej witryny, tylko do innej www, ale bardzo znaczącej dla gogli.
Moja strona może mieć z tego jakieś korzyści ?

author jaro www 16.11.2009 01:10:24

musze przyznac,że bardzo edukacyjna 'nauczka"ale jeszcze fajniej by b ylo coś wiecej o tym linkowaniu wewnetrznym opisać,np.jakis przyklad...
pozdrawiam

author RedKoala www 15.04.2010 10:06:51

cos takiego raczej traktowalabym jako blak seo
ale z drugiej strony skoro dziala...

author Miczel www 13.06.2010 13:14:01

rzeczywiście bardzo pouczające.. z przyjemnością odwiedzam tą stronę. tylko takie pytanie.. z tego co widzę artykuł byl dodany 4 lata temu. czy będziemy mogli liczyć na jakaś aktualizacje?

author Roberto www 15.06.2010 15:01:55

Widzę zaciętość użytkowników. Może autor wam jeszcze odpisze po tak długim okresie "bycia na wakacjach" pozdro dla wszystkich :))

author guma89 11.11.2012 10:01:55

"Więcej o google bobming dowiesz się TUTAJ" - literówka "bobming" :)

Właśnie jestem na etapie pozycjonowania swojej strony. Podoba mi się, że na tym blogu znaleźć można właśnie takie sztuczki, mniej lub bardziej etyczne. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz