9 Prawdy i mity 5 minut czytania

Zaplecze: śmietnik vs porządna strona

Google znowu zaczyna walczyć z pozycjonerami. Tym razem, celem stała się ilość podstron (site) serwisów, dzięki której można zdobywać punkty w systemach wymiany linków.

Wygląda na to, że pozycjonerzy, którzy swoje pozycjonowanie opierają tylko i wyłącznie na systemach będą mieli bardzo ciężkie wakacje. Kolejna sprawa, to taka, że dealerzy punktów, którzy zaopatrują pozycjonerów będą mieli kryzys. Wszystko przez to, że poszli na łatwiznę i zamiast stworzyć jakieś ciekawe serwisy woleli postawić kolejną kopię wikipedii, dmoza, katalogu czy autobloga.

Teorie

Po sieci krąży kilka teorii (jak zwykle). Pierwsza z nich mówi o tym, że Google specjalnie ukrywa faktyczną ilość podstron aby zaszkodzić systemom. Druga mówi o tym, że spadki site to wynik odciążenia serwerów Google, potrzebowali dużej ilości miejsca i najłatwiej było pozbyć się informacji o site serwisów o tych samych strukturach jak i treściach (algorytm wykrywający bezwartościowe strony dla użytkowników). Jak dla mnie to zbyt naciągane, ale plotka to plotka. Całkiem ciekawy jest ten algorytm, bo site spadł również onetowi z 12mln do 3,5mln (ale to pewnie przez system komentarzy).

Moje serwisy nie zostały ukarane przez Google, może dlatego, że nie bawię się z różnego rodzaju śmietniki.

Z ergonomicznego punktu widzenia postawienie kolejnej kopii, to kwestia kilku lub kilkudziesięciu minut dla doświadczonego pozycjonera, niż stworzenie kilku porządnych serwisów. Teraz powstaje pytanie:

Spamować czy inwestować w ciekawe serwisy?

Jak dla mnie sprawa jest oczywista. Wolę poświęcić znacznie więcej czasu na stworzenie serwisu, z którego będą korzystali Internauci. Kolejne "za", to zarobek. Taki serwis może na siebie zarobić bez problemu (domena + serwer). Dodatkowo "zły" algorytm taką stronę będzie omijał dużym łukiem. Bo unikalna treść, linki zdobywane w sposób naturalny (np. rekomendacja odwiedzających swoim znajomym – maile, fora itp).

Moje serwisy tworzą się dość długo, czasem za długo, ale wiem, że warto odczekać swoje. Nie będę potem tym jednym z wielu co narzekają, że site poleciał w dół i nie punktów.

Z drugiej strony postawienie gotowca jest znacznie szybsze. Po około miesiącu są efekty, szybko site rośnie, który można zamienić na punkty. Tutaj jest za to większa szansa na jakieś banicje, filtry itp. Jest jeszcze jeden aspekt takich gotowców. Użytkownicy. Na jednym ze spotkań lubelskiej elity SEO Bielack przyznał, że jego spamiki lepiej pozycjonują się w Google, niż oryginały, i ma nawet dzięki temu ruch na tych stronach. I tutaj pojawia sie problem. Internauta nie wie o co chodzi z tą stroną coś jest, ale nie ma. Czasem zdarzą się jakiś twory z przemielonym tekstem. I jak sam przyznał potem Bielack, "obciach trochę".
Czy na dłuższą metę opłaca się?
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 9

author ph 15.06.2008 11:33:16

Czy nie za dużo postów tutaj zahacza o Black Hat SEO?

author shpyo www 15.06.2008 11:41:40

A źle? ;)

author Mały ninja www 15.06.2008 21:50:43

Na pio nie chce się pisać, ale pozycjonerzy mają trochę krótką pamięć. Kilka miesięcy temu działo się to samo z PR i wtedy też były płacze. Takie sytuację to nic innego jak update algorytmu, za kilka tygodni wszystko się ustatkuje i pozostaną tylko śmiechy z tych, którzy tak srają ogniem ;)
Inna sprawa, ze zawsze bardziej opłaca się stawiać bardziej wartościowe serwisy i mieć z tego więcej korzyści, czasami warto wypędzić swoje lenistwo ;)
I prośba do właściciela - wywal te nofollow z komentarzy bo się nie chce pisać ;)
link za content to chyba uczciwa wymiana ?

author Michał Mech www 16.06.2008 10:23:47

I dlatego od zawsze twierdziłem i będę twierdził, że pozycjonowanie to jakieś gusła i wróżby a nie normalne zajęcie. Piotrek zabierz się za programowanie :P

author Bielack www 16.06.2008 11:39:24

Obciach straszny. Trzeba śledzić serpy, przekierowania robić i w ogóle z nawet lightowym spamowaniem strasznie dużo roboty jest. Ale jak sobie inaczej wyobrażasz postawić dziesięć tematycznych stron zaplecza w miesiąc? Powoli nabieram w tym wprawy i coraz rzadziej śmieci wypływają (ale jednak). Pewnie, że lepiej posiadać solidne (pod każdym względem) serwisy, ale nie jest to droga dla każdego.
PS.
Ta stolica Polski w ramach captchy to ma być ta obecna?
;-)

author sagittariuspl www 30.06.2008 11:35:13

dobry skrypt, inna skórką, spokojne linkowanie -nie trzeba zaraz robić portali.
robienie ciekawych stron pod użytkownikow a nie boty zawsze się będzie opłacać, ale ich ne wrzucisz do swl bo po prostu szkoda siły linków.

@Mały ninja - nofollow jest pewnie przed takimi spamerami jak Ty ;) dobry komentarz nie jest pisany dla linka, choć to fajna nagroda

author BaNKowe www 18.09.2008 20:24:38

Też wole robić porządne strony, lecz przydaje się zaplecze, aby je chociaż trochę wypozycjonować. Moim zdaniem, lepsze byle jakie zaplecze niz zlodziejski system wymiany linkow

author Świstak www 15.06.2009 18:16:15

Zawsze trzeba mieć jakieś chociażby malutkie zaplecze ,a trudno stworzyć i obsługiwać na przykład 50 stron zaplecza z resztą jak ktoś wspomniał pozycjonowanie to jedna wielka nie wiadoma... lepiej zainwestować w reklamę kontekstową i mieć pewny efekt bez bawienia się z google

author Benek www 09.07.2010 09:48:08

Kiedyś zdobywałem linki w SWLach. Po tym jak spadła ich moc, robię strony zapleczowe. Nie muszą być duże, wystarczy 5-10 podstron, ładna skórka i już

Dodaj komentarz