18 Porady SEO 5 minut czytania

Jak dobierać słowa kluczowe?

Nie od dziś wiadomo, że słowa kluczowe są kluczem do sukcesu. Szczególnie dla nowych stron internetowych. Dzisiaj będę chciał pokazać mój punkt widzenia na ten temat oraz podać kilka przykładów. Nawet specom od marketingu nie udaje się poprawnie dobrać słów, które nie dość, że będą generowały ruch to jeszcze zarobią na siebie.

Zaczynamy u Źródła

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to wykorzystać wszystkie darmowe sposoby do zebrania jak najwięcej informacji o najpopularniejszych słowach kluczowych w obrębie interesującej nas tematyki. Od razu zaznaczam, że specom od marketingu nie należy ufać (mimo ich wykształcenia). Raz miałem sytuację, gdzie zebrało się kilku takich speców, którzy dostali zadanie od przełożonego i musieli wymyślić po X fraz każdy, które mogą generować ruch i zachęcić do zakupu. W sumie dostałem około 200 słów kluczowych i to tak szczegółowe zapytania (składające się nawet z sześciu słów), których żaden z potencjalnych klientów nie wpadłby na taki pomysł! Tak trzymać spece!

Najlepszymi narzędziami są: Narzędzie do zarządzania słowami kluczowymi oraz Google AdWords. Dzięki pierwszemu narzędziu możemy poznać najczęściej wyszukiwane słowa w Google dla naszej tematyki. Jedynym mankamentem jest brak liczb. Zamiast tego są zielone paski, które pokazują procentowy udział. Nas będą interesować rubryki „średnia liczba wyszukiwań” oraz „natężenie poszukiwań”. Dzięki temu dostaniemy „rozkład” sił. Teraz jedyną rzeczą jaka nam została, to zrobienie kampanii testowej, aby zdobyć konkretne liczby i na podstawie nich zdecydować, o które frazy można powalczyć.

Synonimy!

Nie wiem czy wiecie, ale Internauci to prości ludzie! Oni szukają konkretnych haseł, które są proste i wydają się dla nich oczywiste. Dla przykładu jeden z moich klientów pozycjonuje się na hasło „folie okienne”. Jest w pierwszej dziesiątce i ta fraza generuje mu ruch. Sprawdzając jego statystyki zauważyłem, że dużo ma wejść z hasła „folie na okna”. Jak w jednym miesiącu hasło „folie okienne” wygenerowało ruch na poziomie 140 wejść (pozycje 5-8), tak hasło „folie na okna” wygenerowało ruch rzędu 20 osób, z tą różnicą, że strona nie była nawet w pierwszej dziesiątce.

Statystyki

Jedna z najważniejszych informacji dla pozycjonera. Po statystykach widać wszystko jak na dłoni, które hasła generują ruch, które nie. Dzięki nim można dostrzec kolejna hasła „kandydujące” - czyli takie, które mogą wygenerować ruch i zarobić na siebie (z punktu widzenia klienta). Przy statystykach nie należy się ograniczać tylko do jednego serwisu. Firmy i pozycjonerzy z dużą ilością klientów mają zapewne po kilka firm z jednej branży, więc na pewno będą miały bardziej wiarygodne informacje. Jeżeli jesteś początkującym pozycjonerem to jedyne co pozostaje to stawiać tak zwane „serwisy córki”, które są związane z tematyką i również walczą o wysoką pozycję (ważne aby treść nie była taka sama). Osobiście po podlinkowaniu (dobrym) strony zabieram się za analizę statystyk i na podstawie nich planuję działania dla obecnych lub przyszłych haseł.

Im więcej mamy danych o danej tematyce tym większe szanse na zadowolonego klienta ;)
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 18

author MatexCor www 04.02.2008 23:29:05

Świetny artykuł, właśnie szukałem coś na temat tego jak dobrze dobrać słowa kluczowe, nie wiedziałem o tym że google ma coś takiego jak narzędzie do zarządzania słowami kluczowymi, okazało się bardzo pomocne, teraz pozostało tylko czekać na zindeksowanie przez google ;)
Pozdrawiam

author Michał www 04.03.2008 12:47:16

Podzielam zdanie na temat dobierania słów kluczowych, uważam dodatkowo żeby zwiększyć ruch na stronie można popytać znajomych, którzy nie są związani z tematyka pozycjonowania co wpisują szukając danego produktu lub informacji.

author sylwiaa www 04.03.2008 13:09:50

Słowa kluczowe lepiej więcej TZN OGON czy mniej, ale za to bardziej "kluczowe" trafne?

author mormon www 31.03.2008 11:30:19

Bardzo dobrym narzędziem do badania optymalnych słów kluczowych jest adwords. Wpisujemy na początek wszystkie słowa kluczowe, jakie przychodza nam do głowy, później jeszcze dodajemy te podpowiadane przez google i patrzymy, jakie będą efekty. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, gdy okazało się, że na, zdawałoby się, świetnych frazach, mam zero wejść. Okazało się, że moją stronę warto pozycjonować tak naprawdę tylko na jedną frazę oraz kilka jej odmian (bez ogonków i z lekko zmienionym anchorem)

author jerzy www 07.02.2009 01:33:36

oj ta stronka dała mi do myslenia a propo pozycjonowania......

author tumpi www 04.03.2009 10:56:52

całkiem ciekawe.

author Max www 05.04.2009 11:57:03

Krótko i treściwie!!! Mnie na dzień dzisiejszy interesuje jedna sprawa:)
Jak zwiększyć moc swoich słów kluczowych tych które posiadają inne portale na wyższej pozycji w wyszukiwarce np.google

Kliknij na Maxa:)

author gosia www 17.12.2009 15:00:59

rewelacyjny artykul, musze zmienic wszystkie slowa kluczowe.....

author max www 10.01.2010 18:25:58

całkiem fajnie napisane:)

author Pio www 03.03.2010 03:47:50

Dzieki za wskazowki u mnie okazalo sie ze musze przestac uzywac polskich liter co tez czynie :)

author Krzychu www 14.08.2010 23:21:24

To rzeczywiście cenne i ciekawe wskazówki, zwłaszcza kiedy chcemy pozycjonować coś swojego, lecz co jeśli pozycjoner ma klienta, któremu bardzo zależy na danej frazie? Jako, że internauci to ludzie prości, to też i w tym przypadku ciężko niektórym osobą wytłumaczyć, że dane słowo kluczowe jest nie tylko trudne do pozycjonowania, ale na dodatek w ogóle nie najlepsze dla niego :/

author Paq www 10.12.2010 13:16:21

Dzięki, dużo mi ten tekst wyjaśnił.

author Krzychu www 14.08.2010 23:21:24

To rzeczywiście cenne i ciekawe wskazówki, zwłaszcza kiedy chcemy pozycjonować coś swojego, lecz co jeśli pozycjoner ma klienta, któremu bardzo zależy na danej frazie? Jako, że internauci to ludzie prości, to też i w tym przypadku ciężko niektórym osobą wytłumaczyć, że dane słowo kluczowe jest nie tylko trudne do pozycjonowania, ale na dodatek w ogóle nie najlepsze dla niego :/

author Paq www 10.12.2010 13:16:21

Dzięki, dużo mi ten tekst wyjaśnił.

author elektryk 07.06.2011 11:14:33

Dzięki za wartościowy tekst. Oby więcej na ten temat.

Przy okazji, szukam narzędzia które kiedyś widziałem na stronie Google.
Po wpisaniu słowa kluczowego podpowiada powiązane słowa kluczowe w chmurkach, tworzy takie chmurki tagów.
Jeśli ktoś posiada adres ewentualnie zna podobne narzędzie to proszę o info.

author Słowa 25.02.2012 13:45:02

Ile razy zdarza Wam się przypadek, gdy klient mówi, że słowo kluczowe, które dla niego wybraliście jest bez sensu bo w statystykach jego strony nie ma z niego wejść. A jak tu mieć wejścia kiedy strona na to słowo nie jest wysoko w wyszukiwarkach :P Obłęd :) Edukować! Oby więcej artów takich jak ten.

author liike www 06.06.2013 10:57:34

Piszesz "Po statystykach widać... które hasła generują ruch".
Kiedy widać w Google Analytics? Jak strona pozycjonowana ma już jakąś pozycję. Gdy jest niewidoczna, nie ma ruchu. W początkowej fazie nic nie wywnioskujesz ze statystyk. Tylko analiza profilu strony, grupy docelowej i wcielenie się w potencjalnego klienta pozwoli dobrać właściwe frazy kluczowe.
Oczywiście wsparcie adwords jest niezbędne.

author Czarny www 02.10.2015 15:26:48

Wszystko pięknie, ale warto pamiętać, że odpowiedni bounce rate też jest ważny. W końcu zależy nam na tym by pozycjonować się jak najlepiej, a czynnik ludzki potrafi w tym wypadku nieźle zaskoczyć nawet najlepszego SEO/SEM Specialista. Dzięki wielkie za pomocny artykuł!

Dodaj komentarz