Core Web Vitals zyskuje nowy wskaźnik – Interaction to Next Paint
Google zawsze chce mieć pewność, że użytkownik będzie zadowolony z wizyty na stronie, którą znalazł w SERP. Dlatego w wynikach wyszukiwania premiowane są te witryny, które są dopracowane nie tylko pod kątem wartościowych treści, ale również wygody korzystania z ich zasobów. Stąd wzięła się koncepcja Core Web Vitals, która wkrótce zostanie rozwinięta o nowy ważny wskaźnik, mający mierzyć doświadczenie użytkownika. Warto być na bieżąco i już planować usprawnianie swojej strony.
Spis treści:
Core Web Vitals – co to jest?
Ten, kto jeszcze nie słyszał o Core Web Vitals, powinien szybko to nadrobić, ponieważ jest to potwierdzony i bardzo znaczący czynnik rankingowy. Zaniedbanie w tym temacie może obniżyć nasze szanse na wysoką pozycję. Na Core Web Vitals składa się kilka wskaźników, według których Google mierzy doświadczenie użytkownika. Do tej pory można było wyróżnić 3 najbardziej istotne wartości, sprawdzane w ramach CWV.
- Largest Content Paint (LCP) – mierzy jak długo ładuje się największy obrazek lub blok tekstu.
- First Input Delay (FID) – mierzy jak wiele czasu zajmuje odpowiedź przeglądarki na pierwszą akcję ze strony użytkownika.
- Cumulative Layout Shift (CLS) – mierzy stabilność wizualną układu strony.
Nie trudno zatem wywnioskować, że witryna, która szybko działa i nie każe użytkownikom czekać aż wszystkie elementy się załadują, będzie według założeń CWV górować nad wolniejszymi stronami. Ta dominacja ma szansę uwidocznić się w kolejności wyników wyszukiwania.
INP – czym jest nowy wskaźnik?
Jakiś czas temu eksperymentalnie został wprowadzony nowy wskaźnik Core Web Vitals, który wkrótce ma oficjalnie stać się częścią całego konceptu. W marcu 2024 Interaction to Next Paint (INP) zastąpi FID, jako czynnik lepiej oddający intencje Google w dążeniu do dokładnego mierzenia doświadczenia użytkownika.
Podczas gdy FID mierzyło jedynie czas pierwszej interakcji ze stroną, INP ma za zadanie zbadać czas reakcji podczas wszystkich interakcji, w które wchodzi użytkownik na danej stronie. Dzięki temu, Google będzie w stanie określić, czy strona działa sprawnie i nie wystawia cierpliwości użytkownika na ciężką próbę. Warto wiedzieć też, że wskaźnik ten będzie mierzony w milisekundach, gdzie dobry wynik to ten, który mieści się poniżej 200 milisekund, a kiepski powyżej 500.
Podsumowanie
- Core Web Vitals to ważny czynnik rankingowy, które mierzy doświadczenie użytkownika na stronach internetowych.
- Aktualnie Core Web Vitals składają się z trzech wskaźników: Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) i Cumulative Layout Shift (CLS).
- Strony, które szybko się ładują i zapewniają płynne doświadczenie użytkownika, mają tendencję do zajmowania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
- Nowy wskaźnik Core Web Vitals, Interaction to Next Paint (INP), ma zastąpić FID w marcu 2024.
- INP mierzy czas reakcji strony na interakcje użytkownika w trakcie całej sesji.
- INP będzie mierzony w milisekundach. Dobry wynik to wartość poniżej 200 milisekund, a słaby powyżej 500 milisekund.
Komentarze
Jeszcze nie ma komentarzySkomentuj jako pierwszy! :)