0 Google 4 minuty czytania

SpamBrain – jaka jest jego rola? Google wyjaśnia!

Niedawno można było przeczytać o tym, w jaki sposób wyłapywane są oszustwa i fałszywe informacje w Google Maps. Temat został naświetlony ponieważ nadszedł czas na coroczny raport walki ze spamem, kiedy to korporacja podsumowuje swoje postępy. Ważną rolę w całym procesie sprawdzania treści odgrywa SpamBrain. Tym razem z raportu udało się wyłowić kilka ciekawych informacji na temat jego funkcji.

Czym jest SpamBrain?

Narzędzie znane jako SpamBrain zostało uruchomione w 2018 roku i od tamtej pory Google co roku wspomina o jego udziale w procesie wyłapywania spamu. Liczba niechcianych treści, które dzięki niemu udało się zwalczyć, rośnie z raportu na raport. Tym razem dowiedzieliśmy się, że w 2022 udało się wykryć 500% więcej spamowych treści niż w roku poprzednim.

W skrócie można określić SpamBrain jako system oparty na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym, który wykorzystywany jest do wykrywania różnego rodzaju spamu w wynikach wyszukiwania. Do tej pory jednak nie wiele więcej wiemy na jego temat.

Webspam report – co mówi Google na temat SpamBrain?

Google z dużym samozadowoleniem pisze, że SpamBrain przeszedł specjalny trening, dzięki któremu nie tylko, jak co roku, pobił swój własny rekord wykrywania niechcianych treści, ale również znacznie lepiej identyfikuje zhakowane witryny. Spam linkowy również jest teraz wyłapywany znacznie skuteczniej. W zeszłym roku narzędzie znalazło 50 razy więcej spamowych linków niż wcześniej.

Wiemy też z wcześniejszych wypowiedzi Google, że SpamBrain skutecznie działa już podczas indeksowania strony. Jeśli skanując daną witrynę wykryje niepożądaną treść, może zablokować stronę nim ta zdąży trafić do indeksu Google.

Warto także zdawać sobie sprawę, że wszelkie technologiczne narzędzia od Google najczęściej w pierwszej kolejności obsługują język angielski, a następnie inne wybrane języki. Rozszerzenia w tej materii dochodzą stopniowo. W ubiegłym roku SpamBrain po raz pierwszy zadziałał z uwzględnieniem wszystkich języków.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Paulina Szydłowska

Paulina Szydłowska — autor wpisu

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Z ogromną przyjemnością tworzy teksty na tego bloga i skrycie marzy o przybiciu piątki z Johnem Muellerem.

Komentarze

Jeszcze nie ma komentarzySkomentuj jako pierwszy! :)

Dodaj komentarz