0 Google 4 minuty czytania

W Google zrobiło się gorąco! Powiadomienia o falach upałów i nie tylko

Ekologia staje się coraz bardziej istotnym czynnikiem dla firm technologicznych, w tym również dla takiego giganta jak Google. Ze względu na zmiany klimatyczne, korporacja zdecydowała się podjąć działania, które pomogą ludziom i miastom się zaadaptować. Na początek zostaliśmy poinformowani, jak Google pomoże nam walczyć z falami upałów i minimalizować straty związane z tymi zjawiskami.

Spis treści:

  1. Powiadomienia o upałach w Google Search
  2. Potrzeba więcej drzew – EIE na ratunek!
  3. 5 milionów dolarów - wsparcie dla projektów non profit

Powiadomienia o upałach w Google Search

W lipcu 2022 roku zainteresowanie hasłami związanymi z falami upałów rekordowo wzrosło. Google zauważyło, że ludzie często zwracają się do wyszukiwarki, aby znaleźć sposoby na radzenie sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Biorąc to pod uwagę oraz mając wzgląd na fakt, że każdego roku przez upały ginie około pół miliona ludzi, korporacja postanowiła zaadresować ten problem. Niebawem dla wyszukujących pojawią się specjalne powiadomienia w wynikach wyszukiwania, które będą ostrzegać przed nadchodzącymi falami upałów. Oprócz tego standardowo będzie można znaleźć wskazówki, jak postępować w sytuacji zagrożenia i uniknąć niebezpieczeństwa. Projekt powstaje we współpracy z Global Heat Health Information Network.

Potrzeba więcej drzew – EIE na ratunek!

Dużym problemem na terenach miejskich są tzw. wyspy ciepła, czyli obszary, które ze względu na swoją strukturę są szczególnie narażone na wysoką temperaturę. Chcąc ochronić takie miejsca, warto zadbać o obecność drzew i wymienić część betonu na zieleń. Google posiada narzędzie Environmental Insights Explorer (EIE). Jego częścią jest Tree Canopy, czyli opierająca się o mapy Google oraz sztuczną inteligencję technologa, która służy miastom i podpowiada, gdzie warto zainwestować w posadzenie drzew. Początkowo 14 miast mogło korzystać z tej opcji, a teraz jest dostępna dla 350. W tym roku liczba ta ma się zwiększyć nawet do kilku tysięcy.

5 milionów dolarów - wsparcie dla projektów non profit

W zeszłym roku Google zaoferowało łącznie 30 milionów dolarów projektom non profit, które przedstawią swój pomysł na walkę ze globalnym ociepleniem. Właśnie poznaliśmy pierwszą organizację, która zyskała wsparcie z tej puli i otrzyma 5 milionów dolarów. Będzie to World Resources Institute ze swoją inicjatywą wykorzystania sensorów, obrazów satelitarnych oraz AI do zapełniania luk w kluczowych danych. Ma to pomóc osobom decyzyjnym w dokonywaniu lepszych wyborów odnośnie zmiany infrastruktury miejskiej, tak aby skutecznie walczyć z falami gorąca.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Paulina Szydłowska

Paulina Szydłowska — autor wpisu

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Z ogromną przyjemnością tworzy teksty na tego bloga i skrycie marzy o przybiciu piątki z Johnem Muellerem.

Komentarze

Jeszcze nie ma komentarzySkomentuj jako pierwszy! :)

Dodaj komentarz