0 Porady SEO 4 minuty czytania

Optymalny rozmiar dla strony w HTML? Według Googlebota 15 MB to może być za dużo

Na każdym kroku podkreśla się, jak bardzo istotny jest wartościowy content z perspektywy działań SEO. Rozbudowane treści, które wpisują się w intencję użytkownika to coś, co powinno dać nam przewagę w rankingach. A co jeśli okaże się, że nie będzie to miało znaczenia dla Googlebota, jeśli istotny dla pozycjonowania tekst znajdzie się w niewłaściwym miejscu na stronie lub jej rozmiar przekroczy pewien określony limit? Jak się ostatnio okazało, Google postanowiło doprecyzować tę kwestię.

"Sprawdzić rozmiar strony można np. korzystając z narzędzia Pingdom Website Speed Test"

Aktualizacja w informacjach o crawlerach – co zaniepokoiło branżę SEO?

 

Webmasterzy z pewną obawą odnoszą się do ujawnionej niedawno informacji. Z uaktualnionych ostatnio wskazówek na temat Googlebota, dowiedzieliśmy się, że proces skanowania może nie obejmować całej treści, jeśli waga strony jest większa niż 15 MB. Po przekroczeniu tego limitu crawler kończy indeksację, a nasze miejsce w rankingu zależne będzie od tej części contentu, którą udało się przeskanować. Zmartwiło to szczególnie osoby, które swoje treści wzbogacały dużą ilością obrazków, wideo oraz innych plików, które rozmiarowo mogłyby obciążać stronę. Co w przypadku, kiedy napisany pod frazy kluczowe tekst znajduje się pod galerią zdjęć? Czy przekreśla to starania specjalistów SEO?

Nie należy się obawiać, że nagle dopadną nas konsekwencje tej praktyki, zwłaszcza że jak się okazało, Google stosuje tę zasadę od dawna. John Mueller uspokoił wszystkich, że nie jest to ostatnio dokonana zmiana, a coś co po prostu dopiero teraz zostało ogłoszone. Poza tym, jeśli chodzi o obrazki i innego rodzaju pliki, wszystko zależy od tego, jak zostaną one zapisane w kodzie HTML. Osadzone zasoby, takie jak obrazy, filmy, pliki CSS i JavaScript, będą pobierane oddzielnie i nie wliczane do limitu MB.

 

Ile powinna ważyć strona w HTML?

 

To, że niekoniecznie musimy dokonywać rearanżacji naszych stron HTML i usuwać z nich obrazków, nie oznacza, że rozmiar nie ma tutaj żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę, że elementy, które dużo ważą, opóźniają ładowanie strony, a co za tym idzie, zaniżają doświadczenie użytkownika. Rekomendowany rozmiar dla zoptymalizowanej pod SEO witryny to 100KB na każdą podstronę. Warto więc postarać się kompresować duże pliki i monitorować tę kwestię za pomocą użytecznych narzędzi.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Redakcja SeoNinja.pl

Redakcja SeoNinja.pl — autor wpisu

Komentarze

Jeszcze nie ma komentarzySkomentuj jako pierwszy! :)

Dodaj komentarz