9 Google 3 minuty czytania

Google: Witryny korzystające z dużej liczby skryptów JavaScript mogą nie być przenoszone do Mobile First Index

Pracownik Google ostrzegł właścicieli witryn przed korzystaniem ze zbyt dużej liczby skryptów JavaScript oraz Flash. John Mueller zwraca uwagę, że takie działanie może uniemożliwić przeniesienie witryny do indeksowania mobilnego.

Mobile First Index

Od listopada 2016 roku Google eksperymentuje z mobilnym indeksem stron internetowych, który miał być rewolucyjną zmianą dla właścicieli domen. O szczegółach, jakie wprowadzał Mobile First Index pisaliśmy w tym miejscu.

Więcej informacji na temat MFI zdradził w trakcie godzinnego streama pracownik Google John Mueller. Jeden z jego uczestników zapytał Muellera o to, czy mobilne strony z grami, które oparte są na Flash oraz JavaScript zostaną zaindeksowane.

Google odpowiada

Odpowiedź Muellera z pewnością nie zadowoli właścicieli tego typu domen. Przyznał on, że w przypadku tych stron googlowskie boty będą się mylić. Systemy Google nie będą do końca wiedzieć, czy dana domena powinna zostać przełączona na indeksowanie mobilne, więc się na to nie zdecydują.

Mueller sugeruje, że właściciele tego typu witryn powinni sami dowiedzieć się, w jaki sposób Google uznaje, że dana strona jest gotowa, by przejść na Mobile First Index. Zdaniem webmastera, można spróbować przenieść większość problematycznych dla botów treści do deskopowej wersji strony internetowej, co według Muellera jest „całkowicie w porządku”.

Pełną odpowiedź Muellera znajdziecie w poniższym wideo. Webmaster Google zaczyna mówić o MFI od 42 minuty i 47 sekundy.

Źródło: Google
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Jakub Wasielewski

Jakub Wasielewski — autor wpisu

Pasjonat pozycjonowania i content marketingu. W roku 2012 założył markę The-­First.pl, a rok później zajął 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Pozycjonowania Stron. Autor wielu artykułów bloga Seoninja.pl

Komentarze 9

author SEO 11.10.2018 15:50:36

W takim razie chyba obetnę trochę tych skryptów na stronie :D Mało tego te skrypty tylko spowalniają stronę chociaż upiększają wygląd :)

author Bartek Damek www 13.10.2018 12:57:39

Jak zwykle pojawia się pytanie, czy specjalistom można ufać i czy to co mówią ma realne przełożenie na rzeczywistość? ;)

author Paweł www 25.10.2018 14:37:45

Pytanie co oni rozumieją przez za dużą ilość skryptów. Póki co kilka stron które obsługuję a które mają dużo js przeszły do mobile first bez problemu

author Darek www 30.10.2018 12:42:53

Kwestią podstawową jest ile to "dużo" - popatrzcie na sklepy IAI, tam jest wszystko oskryptowane(wiadomo że są różne wersje, ale w większości jest b. dużo js'a), a sklepy mają wyraźnie lepszą pozycję niż inne(na innych cms'ach).

author Maciej K. www 26.11.2018 15:51:05

Zgadzam się z Darkiem. Kwestia "dużo" jest bardzo elastyczna. Ale trzeba mieć to na uwadze i stale aktualizować swoją stronę, tak by jej nie przeciążać a jednocześnie nie robić jej zbyt "surowej".

author jacek www 28.11.2018 15:55:16

Dlatego powstają apki mobilne - I myślę ze z 2k19 tak się stanie ze PWA będzie brane bardzo pod uwagę dla Google - albo się mylę, czy już jest bardziej promowane.

author Kuba www 11.01.2019 14:35:46

Nigdy nie wiadomo na ile rzeczywiste są te uwagi, myślę jednak, że jak najbardziej warto je przetestować. Te skrypty muszą być stale optymalizowane, bo i technologia smartfonów dynamicznie się zmienia. Również jestem ciekaw tego jaka ilość jest już zbyt "duża". :)

author Piotr P www 11.09.2019 09:58:46

Od zawsze powtarzam, że mniej znaczy lepiej. Nie rozumiem ludzi którzy stawiają strony internetowe dla lokalnych firm na frameworkach typu bootstrap, lub mocno rozbudowanych szablonach z których 90% kodu jest w ogóle nie wykorzystywana.

author Flypano www 09.04.2021 03:26:10

Dokładnie pojawia się pytanie ile skryptów do duzo

Dodaj komentarz