6 Google 3 minuty czytania

Direct answers pojawia się już w 10% zapytań wyszukiwarki Google

Google stawia w wynikach wyszukiwania na coraz większą bezpośredniość. Snippet direct answers, znany w Polsce także jako „pozycja zero” pojawia się w coraz większej ilości zapytań. Nowa funkcjonalność została wprowadzona w kwietniu 2016 roku. Ma ona na celu natychmiastowe udzielenie użytkownikowi odpowiedzi na zapytanie.

Najczęściej pojawiają się one w zapytaniach zaczynających się od zwrotów takich jak „jak...”, „gdzie...”, „dlaczego...” czy „kiedy...”. Wprowadzenie snippetu dało większą szansę na pozyskanie ruchu stronom znajdującym się poza TOP3. Choć treści z ramki odpowiedzi pochodzą zazwyczaj z pierwszych pięciu wyników wyszukiwania, nie jest to reguła.

Dane pochodzą z raportu Rank Rangers, badania zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Twórcy raportu podkreślają, że odnotowano 1,4% wzrost zapytań z direct answers box w porównaniu z zeszłym miesiącem. Śmiało można podejrzewać, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Google nie ujawnia informacji o tym, jak przygotować treści na stronie, by zwiększyć prawdopodobieństwo zdobycia „pozycji zero”.

Analiza zawartości direct aswers boxów pozwala jednak zauważyć pewne prawidłowości. Należą do nich: trafność odpowiedzi, jej zwięzłość czy umieszczenie treści zapytania na stronie.

Pozostałe wnioski pochodzące z raportu:

  1. W przypadku 23% wszystkich zapytań na pierwszej stronie znajduje się co najmniej jeden wynik pochodzący ze strony AMP

  2. 3,93 wszystkich wyników organicznych to AMP

  3. Reklamy umieszczone są na 30,89% wszystkich pierwszych stron zapytań

Przykład Google Answer
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Jakub Wasielewski

Jakub Wasielewski — autor wpisu

Pasjonat pozycjonowania i content marketingu. W roku 2012 założył markę The-­First.pl, a rok później zajął 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Pozycjonowania Stron. Autor wielu artykułów bloga Seoninja.pl

Komentarze 6

author slowodaje www 24.04.2018 08:39:47

Wow! 10% to naprawdę spory wynik. To pokazuje jak Internet się rozwija w kierunku, gdzie będzie służył i pomagał użytkownikowi żeby jak najszybciej znalazł treści, które go interesują. Oby tak dalej! :)

author Kamil www 04.05.2018 08:28:48

Wyniki spore ale sama szansa pokazania się strony jako główny wynik takiego zapytania, strony która pochodzi z poza TOP 5, 10 to dobra wiadomość. Szkoda jednak, że faktycznie twórcy tego rozwiązania nie zdradzają jak przygotować stronę do takiego wyniku. Wydaje mi się jednak, że faktycznie trafnym rozwiązaniem jest umieszczenie podobnego zapytania na swojej stronie. Dobry wpis, pozdrawiam ;)

author dorota www 07.05.2018 11:55:40

Zgadzam się, to ogromna liczba. Aż boję się pomyśleć co będzie za miesiąc :d

author Szymon P24 www 09.05.2018 17:09:38

To pokazuje tylko że co raz trudniej będzie o pojawienie się na pierwszych stronach wyszukiwania.

author Sławomir www 10.05.2018 09:06:54

Zgadzam się z komentarzami powyżej. Można powiedzieć, że pozostaje mieć nadzieję, iż będzie jeszcze lepiej.

author adam 15.05.2018 09:31:18

super wpis!

Dodaj komentarz