Direct answers pojawia się już w 10% zapytań wyszukiwarki Google
Google stawia w wynikach wyszukiwania na coraz większą bezpośredniość. Snippet direct answers, znany w Polsce także jako „pozycja zero” pojawia się w coraz większej ilości zapytań. Nowa funkcjonalność została wprowadzona w kwietniu 2016 roku. Ma ona na celu natychmiastowe udzielenie użytkownikowi odpowiedzi na zapytanie.
Najczęściej pojawiają się one w zapytaniach zaczynających się od zwrotów takich jak „jak...”, „gdzie...”, „dlaczego...” czy „kiedy...”. Wprowadzenie snippetu dało większą szansę na pozyskanie ruchu stronom znajdującym się poza TOP3. Choć treści z ramki odpowiedzi pochodzą zazwyczaj z pierwszych pięciu wyników wyszukiwania, nie jest to reguła.
Dane pochodzą z raportu Rank Rangers, badania zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Twórcy raportu podkreślają, że odnotowano 1,4% wzrost zapytań z direct answers box w porównaniu z zeszłym miesiącem. Śmiało można podejrzewać, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Google nie ujawnia informacji o tym, jak przygotować treści na stronie, by zwiększyć prawdopodobieństwo zdobycia „pozycji zero”.
Analiza zawartości direct aswers boxów pozwala jednak zauważyć pewne prawidłowości. Należą do nich: trafność odpowiedzi, jej zwięzłość czy umieszczenie treści zapytania na stronie.
Pozostałe wnioski pochodzące z raportu:
-
W przypadku 23% wszystkich zapytań na pierwszej stronie znajduje się co najmniej jeden wynik pochodzący ze strony AMP
-
3,93 wszystkich wyników organicznych to AMP
-
Reklamy umieszczone są na 30,89% wszystkich pierwszych stron zapytań
Przykład Google Answer
Komentarze 6
Wow! 10% to naprawdę spory wynik. To pokazuje jak Internet się rozwija w kierunku, gdzie będzie służył i pomagał użytkownikowi żeby jak najszybciej znalazł treści, które go interesują. Oby tak dalej! :)
Wyniki spore ale sama szansa pokazania się strony jako główny wynik takiego zapytania, strony która pochodzi z poza TOP 5, 10 to dobra wiadomość. Szkoda jednak, że faktycznie twórcy tego rozwiązania nie zdradzają jak przygotować stronę do takiego wyniku. Wydaje mi się jednak, że faktycznie trafnym rozwiązaniem jest umieszczenie podobnego zapytania na swojej stronie. Dobry wpis, pozdrawiam ;)
Zgadzam się, to ogromna liczba. Aż boję się pomyśleć co będzie za miesiąc :d
To pokazuje tylko że co raz trudniej będzie o pojawienie się na pierwszych stronach wyszukiwania.
Zgadzam się z komentarzami powyżej. Można powiedzieć, że pozostaje mieć nadzieję, iż będzie jeszcze lepiej.
super wpis!