Wyróżnij się w Google dzięki emoji!
Cieszy mnie to, że czasami można wykorzystać dobrodziejstwa przeglądarek internetowych. Ostatnie tego typu sztuczki robiłem przy okazji breadcrampów, gdzie nadawałem sobie gwiazdki. Dzisiaj dodaję małe grafiki (emoji) by wyróżniać się w wynikach wyszukiwania.
Co to jest emoji?
A właściwie czy są emoji. Jest to pismo ideograficzne lub uśmieszki. Oryginalnie te „obrazki” były używane w Japonii w wiadomościach tekstowych, a później na stronach internetowych. A potem rozeszło się po całym Internecie.
Pierwsze emoji zostało stworzone w 1998 lub 1999 roku przez Shigetakę Kurita. Dzisiaj tych symboli jest mnóstwo i reprezentują zwierzęta, ubrania, emocje, flagi narodowe itp. Tyle słowem wstępu. Jeżeli interesuje Was więcej informacji o emoji, to odsyłam do angielskiej wikipedii.
W „języku” emoji została napisana biografia piosenkarki Miley Cyrus oraz została przełożona książka Moby Dick pt. Emoji Dick i jest sprzedawana jako książka drukowana (sic!).
Emoji na stronach internetowych jest reprezentowane za pomocą encji HTML.
To może emoji u mnie na stronie?
Jak widać emoji ma duże zastosowanie i duży potencjał. To może warto go wykorzystać dla swojego biznesu? Może warto umieścić emoji w tytule by przykuć uwagę potencjalnych klientów? Brzmi ciekawie. Wstawienie emoji na stronie czy do title jest banalnie proste. Kopiujemy specjalny kod HTML i voilĂ . Na moim blogu korzystam z „checkmarka” (â ), zielony, wzbudzający zaufanie znak.
Czy zwiększyło to CTR?
Na moim blogu, nie zauważyłem żadnej różnicy w CTR na różne hasła. Sprawdzałem zarówno dane z GWT jak i Google Analytics. Może być też tak, że wpływ na to ma fakt, że ikonki nie pojawiają się we wszystkich system operacyjnych w ten sam sposób. Jest to jedna z większych wad emoji, która może zadecydować o tym, że wstawić to czy nie.
Testy są prowadzona jeszcze na kilku innych serwisach, więc gdy tylko będę miał coś więcej, to podzielę się z Wami danymi. Ciekawe dane będą być może ze sklepu internetowego - klient się jeszcze zastanawia czy wejść w to.
Warto?
Z jednej strony mamy wyróżniający się wynik w Google, który przyciąga uwagę w mniejszym lub większym stopniu. To czy ludek kliknie w link, to inna sprawa. Z drugiej strony zawsze to kilka znaków mniej w title. Zobaczcie jak to wygląda w wynikach wyszukiwania:
Myślę, że warto wstawić emoji do tytułu strony choćby ze względu na przeprowadzenie testów. Jeżeli zauważycie, że klikalność jest większa, to emoji zostaje. Jeżeli nie, to można usunąć lub zmienić na inne.
Co na to Google?
Bacznie obserwuje. Jak mówił John Mueller w jednym ze swoich hangoutów - bardzo łatwo jest przedobrzyć. Jeżeli jakiś webmaster za bardzo popłynie z tym, to może się spodziewać ręcznej interwecji, która będzie się sprowadzać do przefitrowania tych znaków unicode.
Edycja: Lista kodów HTML do emoji.
Komentarze 20
Emoji świetna sprawa i jestem przekonany, że odpowiednio dobrany na pewno przełoży się na większy ruch. Jednak największy problem spojrzenie Wujka Googla "ręczna intrewencja" nie jest zbyt mile widziana :) Dlatego wg. mnie Emoji jak najbardziej fajny pomysł ale nie na domenach głównych tylko pośredniczących.
Pozdrawiam!
Wbijam w google wpisuje bloh shypo i zamiast emoji widzę coś takiego http://imgur.com/8XbRyuA Używam nanjowszego chroma.
Ale jesteś świadomy, że to wyświetla się tylko u Ciebie? :) Zapewne masz jakąś wtyczkę do przeglądarki. W chrome widzę krzaczek-kwadracik, a w Firefox widzę znaczek "check" ale w jednym kolorze tekstu.
@Paweł, @Piotr - no własnie to jest problem z OS i przeglądarki, które umieją odczytać daną encję. Screen jest z MAC OS, Chrome
W Androidzie pokazuje się ikonka. W Windows w Firefoks pokazuje się check w kolorze tekstu, a w Operze pusty kwadrat
Czyli w większości przypadków jest to kompletnie nie użyteczne bo jak wiadomo OS X nie należy do popularnych systemów w PL :)
Ja na windows 7 i chromie też tak samo to widzę jak Piotr.
U mnie Chrome@Ubuntu widać też ciekawie http://imgur.com/UNwKoPC
Na deksptopie to jest różnie, ale na mobile powinno być lepiej ;)
Na mobile mam tylko początek tytuły strony "Spyho"
Gdzie znaleźć takie emoji w kodach html?
Czy im niższa wersja emoji (najnowsza jest bodaj 7.0) tym kompatybilność wyświetlania na desktopach wzrasta?
Z pewnością fajna sprawa, ale jeśli nadmiernie webmastery będą tego wykorzystywać to z pewnością Google to wytnie.
Shpyo fajnie to wygląda! i dzięki za ten wpis!
Sprawdziłem u siebie na FF w najnowszej wersji i co prawda nie widzę zielonego tła ale sam znaczek "check" występuje :) Strona jak najbardziej wyróżnia się spośród innych wyników co powoduje, że gdy nie zawsze jest ona top, to i tak użytkownik powinien w nią kliknąć z ciekawości :)
Mógłbyś przytoczyć jakąś stronkę, gdzie występują emoji z kodami przy każdym z nich? Może mi się jakiś spodoba i wrzucę na swoje strony ;)
bardzo dobry artykuł:) mam dwie ulubione strony poświęcone tej tematyce a mianowicie TA i osklepach.pl Piszecie świetnie:)
Świetny pomysł spróbuje zrobić to na swojej stronie.
Wypróbuje ten pomysł :) - bardzo mnie zaciekawił i że zwiększa się pozycja strony w Google.
Nie wiedziałem o tym. Dzięki za świetny artykuł. Spróbuję tego na swojej stronie internetowej. Może zadziała ;)
Google już wyłączyło emoji na desktopach i mobile :(
Wszędzie to emoji, chyba już nie nadążam