12 Porady SEO 4 minuty czytania

Dbaj o poprawność danych w Google Maps

Nie wiem jak Wy, ale w ostatnim czasie dość często zamiast szukać usług w Google, zaczynam przerzucać się na Google Maps. Z jednego, prostego powodu - od razu mam dane teleadresowe do szybkiego kontaktu. Jest to szczególnie przydatne gdy chce się znaleźć kogoś blisko swojej lokalizacji. Niestety, jest jeden problem.

W ostatnim czasie szukałem księgowej (biura rachunkowego) dla mojej firmy. Chciałem znaleźć kogoś kto będzie blisko mnie. Przecież nie będę jechał przez całe miasto by dostarczyć faktury, co nie? Gdy szukałem kogoś takiego pojawił jeden problem.

Niepoprawne dane

Na 5 telefonów które wykonałem okazało się, że tylko 2 są poprawne. Poprawne to znaczy, że ktoś odebrał i był w stanie odpowiedzieć na moje pytania. Wyobraźcie sobie moją minę gdy znalazłem jakieś biuro i strona nie działa oraz podany numer telefonu w Google Maps jest nieaktywny :). Nie sprawdzałem innych branż ale skoro w jednej tak jest, to całkiem prawdopodobne, że innych jest podobnie.

Wiem, że Google co jakiś czas dzwoni i sprawdza poprawność danych w mapach (miałem kilka takich telefonów), ale po mojej ostatniej przygodzie wnioskuję, że pracownicy od weryfikacji wzieli sobie wolne. Szkoda, bo przez to tracę czas.

Dlaczego nie jesteś jeszcze w Google Maps?

No właśnie, dlaczego?

Dziwię się, że tak mało firm się tam dodaje. Dla osób, które przyjeżdżają do nowego miejsca i szukają usług np. restauracja czy hotel to jest tego naprawdę mało. W moim bliskim otoczeniu co nie wpiszę do mapy, to w promieniu kilku kilometrów jest pusto lub coś nie działa. I żeby nie było - jest to Warszawa :). Niby stolica, niby świadomi przedsiębiorcy a jednak nie doceniają mapek.

Z mapkami mam jedno fajne doświadczenie. Otóż raz dodałem jeden mój serwis z ogłoszeniami do Google Maps i w sezonie dostaję kilka telefonów od potencjalnych klientów. Wszystkie telefony są wykonywane z SERPów. Jest to kolejny, dobry argument by być w mapkach - zwiększa się konwersja.

To teraz idź i dodaj swoją firmę do mapek Google, by mi i innym łatwiej i szybciej wyszukiwało się usług na mojej dzielni :).
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 12

author Tomasz Wydra www 19.02.2015 11:59:46

Dodaj, aktualizuj i nie kombinuj. Google ostatnio ostro moderuje wpisy na mapach

author ganier www 19.02.2015 12:02:45

Nie każdy podchodzi do tych kwestii poważnie, wiele razy przejmowałem klientów, którzy nawet o to nie dbali, dla nas trudno zrozumieć, ale po prostu do momentu kiedy firmy mają klientów, to nie interesują się swoimi danymi w mapkach ;-)

author Paweł 19.02.2015 13:07:14

Ty zawsze jesteś o miesiące opóźniony. Wiadomo, każdy tak robi.

author rejcz www 19.02.2015 18:11:39

to prawda, też już od dawna korzystam z tego typu ułatwień i faktycznie bywa różnie. jedni dane mają prawidłowe, u innych kompletnie nie da się nic konkretnego znaleźć ale ogólnie bardzo przydatna sprawa :) z pewnością z czasem poprawią swoją jakość usług :)

author Michał www 19.02.2015 22:13:49

Dokładnie tak, mało osób z tego korzysta. Ja to lubię jak otwieram mapy google jak czegoś szukam i mam wszystko podane jak na tacy!

author Patryk Zieliński www 22.02.2015 16:46:13

Zdarzyła mi się sytuacja, że klient - dość solidna forma nie występowała wcale na mapach :P

author Damian www 23.02.2015 13:54:49

Dużo ludzi cały czas zapomina o aktualizacjach albo podawaniu pełnych danych - straszliwie denerwujące.

author Olek www 03.03.2015 21:32:15

w google mapach warto być, ale nie zawsze ludzie wiedzą jak to edytować jeśli ktos za nich dodał mapę

author MatiJ www 04.03.2015 11:19:31

I mało firm dodaje się do mapek Google, mało ludzi z tego korzystać kompletnie nie wiedzieć czemu. Ĺťeby nie wykorzystywać takiego potencjału! I dane tam zawarte są niemiarodajne, nie raz trafiłem na nieaktualny numer telefonu. Firmy nie aktualizują swoich danych w mapkach.

author Piotr www 10.03.2015 16:15:57

Całkowicie się zgadzam. Warto dodawać i aktualizować dane w mapach google i podobnych serwisach. Jest jeszcze zumi, targeo itp. Sam sporo wyszukuję potrzebnych danych przez takie portale.

author kasia www 14.04.2015 15:20:08

Nie wyobrażam sobie aby porządna firma nie była zaktualizowana w Google Maps!

author Jasiek 05.09.2015 00:46:27

Każda szanująca się firma ma obowiązek być zaktualizowana w google maps. Dla mnie szukanie firmy w mapach google jest o wiele szybsze niż szukanie strony internetowej z adresem.

Dodaj komentarz