10 Prawdy i mity 5 minut czytania

Presell Pages

Od momentu, kiedy Google wypowiedziało wojnę polskim pozycjonerom, zaczęły docierać informacje o tym, że linki w katalogach są coraz mniej wartościowe. W niektórych przypadkach takie katalogi zostawały karane przez Google różnymi filtrami.

"Presell Pages"

Jak każdy dobrze wie – Polak potrafi. Całkiem niedawno powstała idea tworzenia "presell pages". Cudzysłowy przy tym terminie nie są przypadkowe. Cała sztuczka polega polega na tym, że coraz więcej osób modyfikuje darmowe skrypty blogowe wordpress. Dzięki temu, pozycjonerzy mogą tworzyć sobie "tematyczne strony". Prawda jest taka, że te "presell pages" to nic innego jak katalog stron, z tą różnicą, że opis jest dłuższy oraz znajdują się w nim linki z pozycjonowanymi frazami. Taki przykładowy katalog opisowy można znaleźć tutaj lub tutaj. Znając życie, zacznie powstawać kolejny śmietnik i skończy się podobnie jak ze zwykłymi katalogami.

Presell Pages

Podstawowym błędem tych katalogów opisów jest to, że te "artykuły tematyczne" są w postaci jednego newsa. Według mnie to za mało, aby miało jakąś wartość. Ponadto, trzeba zadbać jeszcze o linki pozycjonujące dla tych wpisów.

Czym są te presell pages? Są to strony tematyczne, dzięki którym główna strona zdobywa "mocne" linki tematyczne. W wywiadzie jakim udzieliła Vanessa Fox, wspomniała ona o tym, że linki tematyczne są najlepszą formą pozycjonowania. Ponadto taka strona powinna być popularna i generować jeszcze ruch. W przypadku tych katalogów opisowych, wpisy ani nie będą miały dużej oglądalności ani nie będą dobrze wypozycjonowane.

The real one

Niecałe dwa miesiące temu światło dziennie ujrzał mój nowy serwis. Tematyka jest dość niszowa i jednocześnie jest moim nowym hobby. Chodzi o bluejacking, czyli wysyłanie śmiesznych wiadomości przez bluetooth. Trochę reklamowałem bluejacking.pl, aby zdobyć trochę ruchu oraz aby Google zaczęło indeksować stronę. Kilka dni temu, przeglądając statystyki strony, zauważyłem, że mam dość dużo wejść z pewnej strony – bluejacker.net. Jak się okazało jest to blog osoby, która dzięki mojej stronie, wciągnęła się w tą zabawę. Czego chcieć więcej (z punktu widzenia pozycjonowania)? Osoba ta linkuje do mojej strony, komentuje niektóre tematy na forum (też linkując).

Według mnie, bluejacker.net jest chyba najlepszym przykładem takiej strony tematycznej (presell page) i taka strona za jakiś czas nabierze "mocy", co dobrze wyjdzie mojej stronie.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 10

author Marcin www 27.05.2009 02:02:20

Nie łatwe zadanie znaleźć dobry katalog tematyczny presell page który nie jest śmietnikiem i ma wysoki PR... ale artykuł fajny i zrozumiały :)

author Świstak www 22.06.2009 14:58:16

Obydwa podane w artykule katalogi już nie istnieją ;/
ale presel page nie skończą jak zwykłe katalogi ponieważ są rekordowo trudne (o ile w ogóle) do wykrycia przez robota google... ,a przecież są zadbane presel page gdzie można poczytać naprawdę wartościowe artykuły na różne tematy ja nawet z pewnych preselków dowiedziałem się sporo o pozycjonowaniu w wyszukiwarkach innych niż google i efekty mnie zszokowały ponieważ miałem więcej wejść z innych wyszukiwarek niż z google! tak więc jest to kolejny argument dla google aby zaczęło z webmasterami współpracować ,a nie tylko walczyć, karać i traktować nas jak śmieci !

Brawa dla naszych rodaków za pomysłowość i pokazanie na co nas stać!

author Irek www 31.07.2009 14:45:49

No jak zwykle Polacy pokazali że jak chcą to potrafią :)))

,a co do precli to jestem do nich dość dobrze nastawiony ponieważ po dodaniu zaledwie do 4 precelków moja strona poszybowała z 79 na 11 pozycje na fazę ekogroszek ,a mam bardzo młodą domenę! według mnie precle będą w przyszłości bardzo wartościowym narzędziem do pozycjonowania i myślę że nie skończą jak zwykłe katalogi stron ponieważ są nie do wykrycia oraz posiadają nie jednokrotnie wartościowe artykuły z których można się czegoś dowiedzieć i nauczyć ;)

author Adi www 27.01.2010 13:06:47

Cześć Shpyo, zauważyłeś może ostatnio spadek skuteczności tego typu serwisów po wprowadzeniu nowych algorytmów?, nie tylko stricte precli, ale nawet normalnych stron, gdzie można przy odpowiednich układach zamieścić artykuł z linkiem, bo wydaje mi się, że ich skuteczność jest o wiele mniejsza niż np. jeszcze pół roku temu, tym bardziej, że ja raczej wybieram dobre miejsca, bo te powszechnie dostępne to... wiadomo jak z nimi jest :)

pozdrawiam

author Tom z Knurowa www 17.04.2010 12:57:49

no ja też zauważyłem, że ładowanie precli nawet do tematycznych katalogów nie daje już tyle co kiedyś.. cóż, trzeba szukać innych metod. Web2.0 daje sporo możliwości.

author witnes www 16.05.2010 23:29:24

Witam mógłby ktoś podać jakieś adresy aktualnych presell pages? Te w artykule niestety odsyłają do stron nie działających :)

author Arek www 10.10.2010 20:01:19

Precle daja trochę kopa, w przeciwieństwie do śmietników typu mini web.
Pozycjonowałem swoja stronę na hasła związane z słowem klimatyzacja, fraza trudna, po dodaniu do precli poszedłem w górę o kilka pozycji

author Arek www 10.10.2010 20:01:19

Precle daja trochę kopa, w przeciwieństwie do śmietników typu mini web.
Pozycjonowałem swoja stronę na hasła związane z słowem klimatyzacja, fraza trudna, po dodaniu do precli poszedłem w górę o kilka pozycji

author Jeż www 06.06.2012 23:35:34

Dużo ciekawych możliwości daje taka metoda pozycjonowania. Trzeba na pewno być cierpliwym, dużo pisać i systematycznie. Niejako pokazać Googl'om, że o naszej stronie jest ciągle 'głośno' i jest cały czas na topie!

author Katalog 21.06.2012 23:21:01

Tak jak mówisz kolego ręczne pozycjonowanie i katalogowanie w PP daje dobre efekty. Ja osobiście korzystam również z presell page

Dodaj komentarz