18 Porady SEO 3 minuty czytania

Matt Cutts: subdomeny czy katalogi?

Gdy zobaczyłem "ćwierknięcie" Matta, że pojawiło się nowe video - ucieszyłem się. Moja gęba ucieszyła się jeszcze bardziej gdy Matt odpowiedział na pytanie, które też mnie trapiło jakoś czas temu. Rozbić treść strony na subdomeny czy na katalogi?

Wszystko rozchodzi się o to nagranie:

Pytanie brzmi: czy jest różnica pomiędzy stroną podzieloną na grupy subdomen czy na grupy katalogów (content layering). U siebie poruszałem ten temat kilka razy i wzbudzał duże zainteresowanie. I muszę Wam powiedzieć, że Matt nie popisał się odpowiedzią. Pierwsze co mówi, że wybór powienien zależeć od nas - to co będzie dla nas łatwiej zrobić - subdomeny lub katalogi. Jako przykład Matt podał swoją stronę mattcutts.com/blog. Bloga postawił na "katalogu" bo łatwiej i szybciej było mu to skonfigurować. Ponadto:

  • Nie musi martwić się o DNS,
  • W przypadku zmiany subdomeny, nie musi potem całej treści przekierowywać na inną i martwić się utratę mocy.

Takie lanie wody. Wg mnie dla sprawnego webmastera powyższe argumenty są kiepskie. Ciekawą rzecz powiedział później.

Jedynym, konkretnym argumentem jest fakt, że Google pokazuje maksymalnie dwa wyniki z jednego hosta - host tutaj jest też subdomeną - w SERPach. Oczywiście są tacy, którzy nadużywają generowania tych subdomen i Google traktuje je jako SPAM (wiem coś o tym, bo taka farma subdomen ostatnio ucierpiała po 6 października :P).

Jeżeli dalej nie wiesz co wybrać, to polecam moje dwa artykuły na podobne tematy:
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 18

author krzysiek www 01.12.2012 12:49:18

Ta wideo Matta jest teraz takie a za rok na ten sam temat będzie mówił co innego, co zrobić?
W sumie wg mnie tylko subdomeny - serwisu w katalogu nie da się katalogować

author Krystian www 01.12.2012 13:03:31

Według mnie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. To zależy od wielu czytników np. jeśli mamy stronę firmową która bardzo, rzadko się zmienia to blog / aktualności stawiałbym w katalogu, żeby google żywiło się nowym contentem itp. przykładów można mnożyć a i tak wszystko zależy od kontekstu. Argument z hostami bardo dobry...

Finalnie według to jedno z tych nagrań którego mogło by nie być

author Mariusz www 01.12.2012 16:48:06

Hmm... faktycznie nie ma w tym konkretów. A subdomeny faktycznie ucierpiały ale nie aż tak znowu.

author Piotr 01.12.2012 17:05:57

z wypowiedzi wnioskuję, że może zwyczajnie dla Google nie ma różnicy czy to katalogi czy subdomeny

author sf www 02.12.2012 22:29:54

Jeśli wszystko jest w tej samej tematyce lepiej stosować katalogi. W innym przypadku zdecydowałbym się na subdomeny.

author Damtox www 03.12.2012 09:30:51

Moim zdaniem wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć, czy dodatkowy site czy dodatkową domenę, subdomenę.. Jak dla mnie lepszym rozwiązaniem jest katalog, przynajmniej lepiej się prezentuje, a serwis wygląda na większy :)

author perbit www 03.12.2012 09:39:19

no tak, sprawnego webmastera, ostatnio była mowa o tym, jak te wszystkie wskazówki mają się do Kowalskiego który nie jest wprawnym webmasterem, co z przeciętnymi użytkownikami? oprócz osób zajmujących się SEO i siedzących w tym 24h/7dni są też osoby, które dobrze jeśli potrafią używać FTP, informacja dla laika czyli użytkownika który jest w większości a nie pozycjonera, który zawsze szuka drugiego dna, kruczków

author tetsuo www 03.12.2012 11:08:48

Matt musiał sobie pogadać i to tyle jeśli chodzi o wartość tego video ;-)
Może po prostu ilość wyprodukowanych nagrań ma wpływ wysokość jego premii?

author tester www 03.12.2012 17:05:09

Właśnie robię większy test w tym temacie - o wynikach napiszę na własnym blogu za jakiś czas. Warto ostatecznie rozwiać wątpliwości.

author Misiek www 03.12.2012 19:37:56

czy to będą katalogi czy subdomeny liczy się umiar. Nic dziwnego jak farma subdomen ucierpiała.

author Igor www 03.12.2012 23:37:00

Od jakiegoś czasu sam zadaje sobie to pytanie katalog vs subdomena

Mam serwis biznesowy i chciałbym dodać ogłoszenia o pracę i katalog firm. Czy jednak postawienie tych serwisów w katalogu nie obniży jakości głównego serwisu?

W przypadku subdomeny można dostać ewentualny filtr na samą subdomenę, a stawiając serwisy w katalogach, wystarczy że jeden z nich podpadnie Google i wszystko wylatuje w kosmos...

author HardyTwardy www 06.12.2012 10:32:01

Osobiście wolę subdomeny ze względu na estetykę.

Swoją drogą jeśli można mieć więcej niż dwa wyniki w serpie (nawet jeśli jest ciężej niż wcześniej) jest to in plus dla subdomen.

Z drugiej strony w katalogach można łatwiej podrasować domenę, chociaż sądzę, że tak samo linkując subdomeny jak katalogi mamy ten sam rezultat.

author Łukasz www 12.12.2012 23:31:43

Ja chyba jednak też jestem za subdomenami, raz właśnie przez estetykę i ich wygląd. Również fakt, że posiada ona 127 poziomów zagnieżdżenia, 63 znaki na etykietę jednego poziomu wskazuje na to że jest to lepsza droga.

author Michał z MatysArt 02.02.2013 14:51:19

"Jedynym, konkretnym argumentem jest fakt, że Google pokazuje maksymalnie dwa wyniki z jednego hosta - host tutaj jest też subdomeną - w SERPach" to nie jest prawda ;) Mam klienta któremu strona zaindeksowała sie na pozycjach pierwszej, i kolejno 3,4,5,6. Top 5 partaczyło tylko zumi. Przed chwilą sprawdziłem i mam pozycje 2-6 ;P ale nic z tym nie robiłem od pół roku. Oczywiście różne podstrony. A ogólnie gdy chcę nie mam żadnych problemów z tym żeby 3-4 podstrony klienta wyświetlały sie w serpach jedna pod drugą albo blisko siebie ;) Google to porządkuje ale z dużym opóźnieniem i szczególnie przy mało obleganych frazach można długo długo utrzymywać efekty a mi tam odpowiada gdy użyszkodnik nie ma za dużego wyboru ;). Oczywiście jest to nie realne przy obleganych frazach ale myślę że to dlatego że SQT ręcznie je porzadkuje.
No może prawda w kontekście tego co google by chciało ;) ale praktyka jest inna. Nie podaję frazy publicznie bo nie chce zmieniać tego stanu rzeczy ;P ale mogę udowodnić mailowo.

author Michał z MatysArt 02.02.2013 14:53:21

zapomniałem podać maila :D link w podpisie ;).

author Damian 25.03.2013 13:44:10

Ja także wole subdomeny.

author Justyna www 16.10.2014 17:54:52

Właśnie poszukuję informacji gdzie najlepiej umieścić bloga i ten artykuł troszkę mi pomógł. Ponieważ na stronie głównej sklepu nie będę miała rozbudowanej i uaktualnianej treści to blog w formie katalogu bardziej pomoże stronie niż byłby w subdomenie :) Linkować mocno nie zamierzam, więc ewentualnych kar się nie obawiam. Dzięki za pomoc!

author Mariusz www 02.12.2014 13:35:30

Niestety albo stety ja również mam dylemat gdzie i jak postawić "bloga"; bardzie w moim przypadku chyba będzie pasowało postawienie www.nazwastrony.pl/blog ( na katalogu ). Bardziej chodzi jednak mi o new content, chociaż brak możliwości linkowania jak przy subdomenie trochę jednak przeszkadza.

Dodaj komentarz