AdSense pisałem o tym jak linkuje swoje strony to pojawiło się trochę pytań i słów krytyki - czyli normalka, bo każdy na swój złoty sposób. Prawdziwa próba miała miejsce podczas wdrożenia Pingwina przez Google. Jak się okazało, wszystkie strony linkowane w ten sposób utrzymały swoją pozycję." />
57 Porady SEO 5 minut czytania

Moja strategia zdobywania linków dla nowych domen

Gdy na blogu o AdSense pisałem o tym jak linkuje swoje strony to pojawiło się trochę pytań i słów krytyki - czyli normalka, bo każdy na swój złoty sposób. Prawdziwa próba miała miejsce podczas wdrożenia Pingwina przez Google. Jak się okazało, wszystkie strony linkowane w ten sposób utrzymały swoją pozycję.

W dzisiejszym wpisie postaram odpowiedzieć na kilka pytań, które zadali mi Czytelnicy. Zdaję sobie sprawę, że temat linkowania to temat rzeka i każdy ma swój złoty środek, ale mam nadzieję, że moje uwagi komuś posłużą.

Dlaczego tylko katalogi?

Na początek jest to wg mnie najlepszy start dla nowej domeny. Zdobywam stałe linki, które nie znikną za jakiś czas. Kolejna sprawa to ich jakość. Zaczynam od tych gorszych katalogów by potem zdobywać linki w tych najlepszych. Dzięki temu zdobywam tzw. domain authority.

W tym miejscu najlepszą analogią będzie kariera znanego piłkarza np. Ronaldo. Zaczynał w trampkarzach, potem został odkryty w lepszym klubie aż trafił na najlepszego na świecie i zarabia miliony!

Podobnie jest ze stroną. Wyglądało by to bardzo nienaturalnie gdyby do nowej strony prowadziło dużo, bardzo dobrych linków. Wyjątkiem jest linkbait, ale bez przesady :).

Podejrzany profil linków?

Bo zaczynam od słabych katalogów? Bez różnicy to dla mnie skoro i tak w przyszłości linków zaufanych będzie więcej.

Nofollow a dofollow?

Wszystko zależy od tego jaka to jest strona. W przypadku bloga technologicznego np. jportal komentuję wpisy (o podobnej tematyce) i zostawiam link do siebie. Oczywiście taki link jest z moim nickiem a nie z pozycjonowanych hasłem. Nie przykładam dużej uwagi na to jaki mam stosunek linków nofollow do dofollow. Szkoda na to czasu :).

Skuteczność dzięki zróżnicowaniu i ilości fraz

Swoje linkowanie opieram na odpowiednio dużej ilość słów kluczowych na które linkuję nowe domeny. Dzięki temu mam zróżnicowane linki i kolejny raz unikam zbyt dużej ilości linków na jedno hasło - które może być podejrzane i zakończyć się filtrem.

SWLe?

Nie używam od ładnych kilku lat :) i jest mi z tym dobrze.

Czy to działa?

Wg moich obserwacji tak. Wszystkie nowe domeny linkowane w ten sposób odnotowują systematyczne wzrosty pozycji. Na potwierdzenie moich słów posłużę się kilkoma zestawieniami pozycji.

Wadą mojej strategii na pewno jest czas po jakim strony osiągają wysokie pozycje. Trwa to trochę, ale wg mnie gra warta świeczki. Zaleta? Po pewnym czasie mogę rzucić na taką domenę większego blasta np. na zadbane prywatne precle, które nie spowodują filtrów.

Na pierwszy ogień mogą pójść opisywane nie raz na tym blogu wibratory :). Domena wyszła z bana i powoli wraca do TOP1 oraz pozycjonuje się na inne hasła.

Kolejny przykład. Hasła wysoko wolumenowe (ogólne). Nie ukrywam, że tutaj pomógł trochę update Pingwin, który wykosił konkurencję (która używała SWLi :P).

Ostatni przykład. Efekt pozycjonowania regionalnego.

Na blogu o AdSense pokażę przykład na jednej stronie MFA :). Jeżeli ktoś myślał, że pozycjonowanie jest szybkie, to jest w błędzie. Powyższe screeny są efektem mniej więcej półrocznej pracy (gdyby ktoś pytał).
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 57

author Wojtek www 22.05.2012 07:52:42

Mądre z tym zaczynaniem od gorszych katalogów, ludzie zazwyczaj czynią odwrotnie :)

author Krzysztof www 22.05.2012 08:17:40

Ja zawsze zaczynałem od tych lepszych katalogów ale to co przedstawiłeś ma sens.
Więc zmienię strategię i zobaczymy co się stanie.

author Tomasz www 22.05.2012 08:21:50

A ja nie jestem przekonany, czy to ma znaczenie, jeśli zaczynamy od gorszych... Czy PA nie urośnie, jeśli od razu pojawi się link na dobrych stronach?

author Jakub Sawa www 22.05.2012 08:27:34

czyli najpierw blast z Omni/Publiker, potem darmowe seoki, potem platne, potem vip typu onet itp
precle dopiero na samym końcu ? a naturalne linkowanie z blogów (komentarze) ?

author Bartek www 22.05.2012 08:57:05

Ciekawy art. Akurat właśnie jestem na tym etapie działań. Też zawsze zaczynam od gorszych katalogów. Jednakże czy nie lepiej byłoby zrobić taki miks? Precle+katy+komenty codziennie, systematycznie?

author Lodowa www 22.05.2012 08:57:17

Zawsze pozycjonowałem tak jak mówi Spyho i mogę powiedzieć i przekonać Was, że ta metoda pozycjonowania, zdobywania linków na prawdę się sprawdza i przynosi dobre efekty.

author tetsuo www 22.05.2012 09:07:33

Ciekawy myk z tym dodawaniem najpierw do słabych katalogów - dotychczas robiłem dokładnie na odwrót...

author zgred www 22.05.2012 09:10:59

Słodzisz :) żadna ameryka :)

author shpyo www 22.05.2012 09:19:07

Nie korzystam z publicznych (darmowych) precli - wg mnie nie mają one wartości. Po za tym, za jakiś czas mogą zniknąć.

author Łukasz Rajzer www 22.05.2012 09:23:35

Myk jest taki, że zadziała zarówno w kategorii słabe - mocne, jak i mocne - słabe. Na pewno na początku nie warto wykorzystać wszystkich dobrych katalogów, np. z listy Cezzy'ego http://www.cezzy.pl/50-najlepszych-katalogow-aktualizacja-1-12-2011/ a zostawić sobie coś na później.

Ostatnio co zaobserwowałem na nowych stronach - jest szansa na zdobycie PR=4 w przeciągu kilku tygodni od powstania strony. Kilka katalogów mocnych i wartościowa treść. Treść ma duże znaczenie także w przypadku wpisów w katalogach. Na prawdę warto napisać te 100 opisów zupełnie oddając się młodzieńczej fantazji. Zdecydowanie to lepiej zadziała niź 200 seokatów za 20 zł (: A tu przykład domeny z PR4 po miesiącu istnienia http://oc-kalkulator.pl Oczywiście są jeszcze 2 inne czynniki, które mogły wpłynąć na takie ciepłe przyjęcie Wujka, ale to już dla wnikliwych (;

author na tej stronie www 22.05.2012 10:47:21

Ja na samym początku puszczam miniblasta z bazy publicznych niemoderowanych precli. Tak z 200, anchory maksymalnie zróżnicowane i większość nie zawierająca pozycjonowanych fraz.

author D_S 22.05.2012 10:59:27

Na top na "wibratory" to się nie napalaj, bo nadciągam :D

author shpyo www 22.05.2012 11:04:59

@D_S - to powalczymy :P

author Krzysiek www 22.05.2012 12:49:14

Ogólnie dosyć typowa metoda linkowania, ale trzeba przyznać, że raczej dla małych stronek skierowanych na zarobek w AdSense. Ja z reguły posiłkuje się jeszcze kilkoma linkami z ogólnodostepnych precli. Ostatnio Lexy na swoim blogu zamieściła całkiem przyzwoity spis.

author Kamil www 22.05.2012 13:09:45

Myślę że wpisy w słabych katalogach w najlepszym razie nie zaszkodzą.

author Kreator www 23.05.2012 19:19:30

Zaczynanie od słabych katalogów ma o tyle sens, że po mocnych słabe już nie działają. Jednak z drugiej strony zaczynając od słabych o wiele dłużej poczeka się na dobrą pozycję.

author Grzegorz(gielo)Adamiec www 23.05.2012 23:57:04

No każdy ma swój własny sposób linkowania, ja najczęściej zaczynam od niewielkiej ilości linków różnej jakości i z różnych skryptów i o różnych anchorach. Także linki nofollow. Według mnie linki z jednego skryptu czy struktury strony jak jak katalogi i co gorsze z jednym anchorem nie wyglądają zbyt naturalnie. Zwiększam przyrost linków co jakiś czas dbając o zdobywanie linków coraz lepszej jakości. Na koniec idzie większy lub mniejszy blast w zależności od fraz. Nie zależy mi na pr tylko na pozycjach, ale mam sklepy pod swoją opieką które na ponad 400 fraz są w top 10 i to nie najłatwiejszych fraz. Sporo ma top1-top3. SWL nie używam, ale czasem mnie dopala jakaś konkurencja. Z pozytywnym skutkiem oczywiście :)

author Adrian Kołodziej www 24.05.2012 07:57:49

Ja działam podobnie. Przez 60 dni katalogowanie (głównie z dobrych katalogów). Później linki z moich zaplecz (które bardziej przypominają zwykłe blogi i generują ruch). Zauważyłem, że warto również dodawać anchory typu "kliknij tutaj/wejdź tu". Wyglądają bardzo naturalnie. Potem prywatne precle. Strony się dosyć dobrze trzymają.

author psdtube www 27.05.2012 23:53:27

Osobiście staram się dodawać wpisy jedynie do wartościowych katalogów...sam algorytm google coraz częściej idzie w kierunku jakości, nie ilości. uważam, że jeden link dofollow z katalogu o PR=4 ma o wiele większą wartość od kilku w katalogach PR

author Krystian www 28.05.2012 16:16:53

Wszystko ok. Samą taktyką linkowania mam podobną (żadnych SWLi, tylko katalogi, precle i prywatne zaplecza), ale zdziwiło mnie to, że nie zwracasz uwagi czy linki w komentarzach są dofollow czy nofollow. Może jestem źle poinformowany ale zawsze mówiło się, że nofollow zupełnie nie wpływają na pozycjonowanie. Ile w tym prawdy?

author Paweł 29.05.2012 10:27:20

Z tego co wiem nofollow mają wpływ na pozycjonowanie. Czytałem kilka miesięcy temu artykuł na ten temat.

author Przemek 29.05.2012 12:50:59

Czego używasz do sprawdzania pozycji strony na poszczególne słowa kluczowe? Chodzi mi o ten screen ekranu, jaki zamieściłeś w tym poście.

author Marii Montessori 29.05.2012 13:30:29

Jedyne czego nie potrafię zrozumieć, to dlaczego mam katalogować do słabych katalogów? One i tak niewiele dadzą przy pozycjonowaniu. Cała zabawa SEO na słanych katalogach może być porównania do syzyfowej pracy, chyba że moja wiedza jeszcze nie jest tak dobra jak Twoja :)

author shpyo www 29.05.2012 13:48:55

@Paweł - jakiś tam mają.
@Przemek - mój sofcik :)
@Marii - link wywaliłem za spam :P. Wracając do pytania. Wyjaśniłem to opisując przebieg kariery piłkarza. Nie jest tak dobra jak moja :P

author Przemek 29.05.2012 13:55:01

Ha ha no dobrze :). Skoro to Twój sofcik autorski, to może jakiś ogólnodostępny soft do sprawdzania pozycji pod konkretne frazy mógłbyś początkującemu polecić? :). Albo wtyczki jakieś czy skrypty?

author Rafał www 30.05.2012 20:46:18

Dzięki za wpis, co bardziej cierpliwi z pewnością skorzystają.

@Przemek
Jeśli chodzi o soft na początek to z czystym sumieniem mogę polecić www.seo-stat.pl. Na początek z pewnością Ci wystarczy.

author jakubek 31.05.2012 15:01:16

Fajne, szczególnie dla poczatkujących. A co myslicie o wykorzystaniu do pozycjowania gotowych (ale nie autorskich) narzędzi np SeoAdder

author Tomasz www 01.06.2012 21:02:31

Ja z kolei zaczynam od najlepszych katalogów ;)

author Paweł 04.06.2012 12:17:30

Kilka ciekawych spraw w krótkim i rzeczowym artykule. Popieram to co napisałaś na temat SWL, nie korzystam i czekam aż ten cały system szlag trafi - a ja dalej zachowam swoje pozycje.

author Karol www 06.06.2012 18:28:22

Z SWLi nie korzystacie... ale przecież są dobre SWLe/giełdy jak Statlink Standard/Gold, Prolink dzięki którym, zdobywamy linki z lepszych stron niż w innych SWLach. Takich też unikacie? A co z dopalaniem tych wszystkich wpisów w katalogach i preclach, SWLe się do tego nadają dobrze.

author sprawdzimy.eu www 08.06.2012 13:14:54

Z swli także nie korzystam i także jest mi z tym dobrze a linki dzisiaj po udatach dobrze jest zostawiać w miejscach gdzie jest ruch lub w katalogach, o których mamy pewność że nie znikną. Linki ostatnio nie są tak ważne jak zdobywanie treści http://www.sprawdzimy.eu/2012/06/pozycjonowanie-stron-poradnik-czyli-budowac-tresc-czy-kupowac-linki/

author carl www 12.06.2012 10:39:57

Ciekawe, niestety czas w tym miejscu gra ważną rolę, a jak widać w tym przypadku trwa to dość długo, choć nie przeczę, że warto zainwestować. Ciężki wybór.

author Karol www 13.06.2012 18:23:12

Jestem na etapie nauki pozycjonowania. Ciężka praca... Wyszukuję całymi dniami katalogi,które można wykorzystać.
Dzięki wielkie za wskazówki, mam nadzieję że chociaż trochę mi pomogą w pozycjonowaniu

author Damtox www 14.06.2012 23:55:04

No ciekawe rozwiązanie, ale ja i inni również pozycjonują od tych gorszych, czyli tym mniej zadbanych katalogów, czyli tych darmowych, a dopiero później jak zaczyna robić się ciaśniej to zdobywamy płatne linki... Nie można również zapomnieć o tym, że cały czas zdobywali linki gorsze i lepsze, a więc zawsze mamy dywersyfikację...

author Adi www 22.06.2012 16:02:43

A może mi ktoś wyjaśnić dlaczego wtyczka commentluv nie widzi mojej strony? Wyskakuje jakiś błąd

author Kubik www 26.06.2012 20:46:59

Ja też tak robiłem, ale teraz pozycja spadła i chciałem się spytać jakie są strategie do kolejnych etapów - tak aby utrzymać top

author vendetta 30.06.2012 12:56:48

Jeśłi chodzi o precle to się z wami po części zgodze, jednak nie sa one tak agresywną reklamą, jak na przykład wyskakujące okienka i nie są tak irytujące :)Jak dla mnie, pozycjonowanie to ciężka sprawa, szczególnie jeśli ktoś dopiero zaczyna ze start upem. Lepiej jeśli będzie to ogarniał ktoś, kto zna się na rzeczy. Ja po wielu "przygodach" natrafiłam na firmę Coco Republic i jestem jak narazie zadowolona:)

author Daniel www 03.07.2012 13:02:00

Ja też zaczynam od linkowania na katalogi od najsłabszych do coraz lepszych, i pomału linki. Faktycznie jest to czasochlonne ale lepiej zrobić to solidnie, niż szybko a później miec problem.

author luk www 16.07.2012 18:14:06

Według mnie opisany sposób zdobywania linków jest dobry, choć od razu chciałoby się zdobyć wysoki rankig w google, to jednak warto stopniowo zdobywać. Choć do katalogów, nie mam przekonania i raczej dodaje do kilku i na tym koniec.

author Kalisto 26.07.2012 20:56:21

bardzo dobry artykuł. Skorzystałam z tego sposobu pozyskiwania linków i jestem bardzo zadowolona. Dziękuje jeszcze raz za pomoc!

author Mariusz www 27.07.2012 21:56:06

Bardzo ciekawy system sobie opracowałeś. Widać, że całość trzyma się logicznej kupy ;) Przy tworzeniu nowej stronki wezmę Twoje porady sobie do serca i zobaczę jakie efekty to przyniesie.
Mam pytanko stosowałeś tą taktykę dla stron, które miały już jakąś historię z zdobywaniem linków?

author shpyo www 29.07.2012 13:46:10

@Mariusz - wszystko zależy od domeny. Jezeli domena ma już dobre linki, to można pominąć punkt ze zdobywaniem gorszych linków.

author Kamil 06.08.2012 18:58:25

Sądzę że katalogi to najlepsze rozwiązanie, precle strata czasu. Warto wydać kilka zł i uwinąć się z katalogowaniem niż tracić czas na artykuły składające się z 1500 znaków.

author Michał - ZniczeDiodowe.pl www 07.08.2012 10:06:27

Może jakaś aktualizacja wpisu po ostatnich zmianach? Wydaje mi się, że katalogi to obecnie niezbyt dobre rozwiązanie (same katalogi - trzeba bardziej różnicować).

author Wojciech www 28.08.2012 23:32:09

Bardzo ciekawa koncepcja zdobywania BL. Napewno wykorzystam to. Zabieram sie za katalogowanie mojej stronki;)

author Arkaszka www 30.09.2012 11:04:08

Problem polega na tym że "słabe katalogi" to w 99% zaspamowane przez automaty niemoderowane cudeńka, które bardziej szkodzą niż pomagają.

author Piotrek 14.10.2012 13:05:06

A ja myśle ze bez różnicy czy dodajemy strony do słabszych a pózniej silniejszych katalogów. Jeśli linkowanie faktycznie ma wyglądać na naturalne to powinnismy mieszać katalogi czyli dodawać zarówno słabsze jak i mocniejsze. :))

author Misi4sty www 14.10.2012 15:08:49

moim zdaniem nie nalezy się martwić ze w nicku wpisujemy ksywkę i z nią mamy link. Jeśli zależy nam na danej frazie to podczas katalogowania można linkować na tą frazę.

Linki z blogów traktuję jako dywersyfikację profilu linków.

author Michał www 19.10.2012 14:28:21

Zaliczam się raczej do początkujących w temacie pozycjonowania. Dotychczas wszystko co robię, to z umiarem i rozsądkiem. Moje (skromne) doświadczenia wskazują jednak, że na średnio trudne frazy da się wypozycjonować samymi katalogami.

author Jacek www 23.10.2012 17:24:06

Bardzo ciekawa strategia zdobywania linków, szczególnie zainteresował mnie fragment o linkach nofollow. Do tej pory wgl nie zwracałem uwagi na takie linki, dzięki tobie może zacznę. Wielkie dzięki!

author Marek 12.11.2012 10:22:56

Ja też widzę że na średnio trudne frazy da się wypozycjonować tylko katalogami ale staram się też linki wrzucać w inne miejsca bo jak polecą katalogi poleci mi wszystko.

Mam pytanie - jak często pingować

Do katalogowania zwracacie uwagę na PA/DA czy tylko na indexację i PR?

author matysart www 26.11.2012 19:03:41

pewne jest to że część złych linków nie zaszkodzi no chyba że będzie bezpośrednie oskarżenie o kupowanie, a nawet jest potrzebna bo dziwna by była taka witryna która ma same dobre linki ;P skoro pozycjonowanie ma być "naturalne" to nie można oczekiwać od internautów żeby spontanicznie linkowali tylko do dobrych witryn. Wg mnie to czy zaczynamy od słabych linków czy od mocnych nie ma żadnego znaczenia bo google to nie football i o ile trampkarzowi trudno jest iść odrazu do dobrego klubu to w internecie można dodawać dobre linki odrazu i jest to zupełnie normalne. Co są dokładnie odwrotne teorie np zasada pierwszych 500 linków, i nie słyszałem o nikim kto by miał problemy zaczynając od silnych linków czy różnicując jeżeli naturalnie nie popełniał innych grzechów.
@ Shpyo, czy próbowałeś kiedyś zaczynać od silnych linków żeby miec porównanie?

author Piotr 02.12.2012 13:10:36

Ja ze swojej skromnej przygody z pozycjonowaniem powiem tylko jedni - do dupy z SWL-ami. Mój pierwszy serwis pozycjonowałem właśnie katalogami i np. komentarzami, aż któregoś pięknego dnia zachciało mi się spróbować SWLi. I tak przystąpiłem do dwóch programów, ale nie pamiętam już ich nazw. Jaki było moje zdumienie kiedy po pewnym czasie moja strona odwiedzana średnio 500 uu na dzień,,zaczęła tracić. Teraz jak mam 100 uu to się cieszę.

Mam panowie takie pytanie - czy filtry od google (a pewnie je mam) mogą np. po roku czasu ustąpić. Oczywiście przestałem współpracować z swl-ami.

author Zdzichu tłumacz 09.03.2013 19:34:30

Więcej takich artów! :) Też tak przeczuwałem , że od marnych katalogów zacząć, a potem rośnie "wartość" linków. (Oczywiście to nie jest marny link :) ). Pytanie często które mam - no dobrze, wspiąć się na TOP10 /TOP20 ok, można zrobić, ale jak utrzymać pozycję przez dłuższy czas?

author Marcin www 09.05.2013 09:21:49

Dziękuję za te informację na pewni mi się one przydadzą w promowaniu moich stron internetowych. Pozdrawiam

author Krzysiek 24.06.2014 21:53:50

Witam,
nawiązując do zaczynania pozycjonowania od gorszych katalogow.
Jak to rozumieć w stosunku do tych wpisów:
----------
Tą hipotezę wysunął Rand Fishkin i wygląda ona dość wiarygodnie. Mowa w niej o pierwszych 500 odnośnikach, które zdobędziemy dla nowej domeny. Oczywiście liczba 500 jest tylko umowna. Może to być 300 lub 1000.

Google nie jest w stanie samodzielnie określić jakości świeżo zarejestrowanej domeny. Robi to korzystając/analizując linki do niej przychodzące. Jeżeli rozpoczynamy pozycjonowanie strony od niskiej jakości katalogów stron czy precli, nie może ona być wartościowa. Wg tej hipotezy, raz zdobytej „opinii” nie można już zmienić.
------
http://www.codum.pl/blog/pozycjonowanie-mlodych-domen.html
http://moz.com/rand/the-first-500-links/

?

author Maciek www 07.09.2015 00:04:43

Google postarało się robiąc algorytm pozycji w wyszukiwarce mało przewidywalnym dla użytkowników. Może to nie ilość czynników wpływających na pozycje ma znaczenie tylko okresowa rotacja wagi tych czynników.
Gdyby to był jeden schemat to podejrzewam byłby już rozpracowany.

Dodaj komentarz