10 Programowanie 2 minuty czytania

Warstwy kontra tabelki

Odwieczny problem webdeveloperów - jak tworzyć stronę, na tabelkach (po "staremu") czy podążając z czasem, nowymi możliwościami i tworzyć strony warstwami? Ten temat zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie, kilkunastostronicowe dyskusje o tym który sposób jest lepszy.

Nie ma co ukrywać, że tworzenie stron na warstwach daje więcej możliwości. Na poniższej animacji jest przedstawiony etap tworzenia strony. Nagłówki, treści, menu itp. Następnie wszystko jest ubierane w style CSS, gdzie powstaje bardzo sypmatyczna strona.


Obrazek pochodzi z MBoffin.com

Jak widać na prezenacji warstwy mają o wiele więcej możliwości np. elementy można w dowolny sposób układać.




Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 10

author mr_zola www 23.01.2007 13:56:38

Dobre :) świetny pomysł

author Weirdo www 23.01.2007 15:59:38

1. Nie jest to odwieczny problem - jest on względnie "nowy". Kilka lat temu każdy nawet chwili się nie zastanawiał - ba, nawet nie wiedział, że można inaczej.
2. Chciałbym zobaczyć choćby kilkustronnicową dyskusję na temat jaką technikę wybrać. Co najwyżej są to wywody (argumentacja). I raczej objętościwo nie więcej niż kilka stron.
3. Wypadałoby podać autora tej animacji a najlepiej linka do jego notki, a nie hotlinkować obrazek i liczyć na to, że być może ktoś Tobie przypisze jeszcze taką ciekawą animację.


Trochę się zawiodłem po takiej notce u Ciebie. Zazwyczaj fajnie piszesz a tu taka klapa...

author shpyo www 23.01.2007 16:28:38

Weirdo...
ad.1 to nie jest nowy temat (może dla początkujących webmasterów, którzy cały czas tworzą strony na tabelkach, często korzystając z edytorów graficznych). Osoby z branży śledzą takie rzeczy na bierząco. Wg. mnie ta prezentacja bardzo dużo pokazuje. Doszedłem do wniosku, że nie ma sensu się rozpisywać o tym. Jeśli bym napisał coś, to zaraz znalazły by się osoby, które wszystko by zripostowały podając argumenty z kosmosu, potem ja ich i tworzyłoby sie błędne koło. Nie o to tutaj chodzi.
ad.2 dodałem linki do tych dłuuugich dyskusji ;)
ad.3 masz rację

author Weirdo www 25.01.2007 21:01:08

1. Chyba nie powiesz mi, że kilka lat temu ludzie się nad tym (w sensie masowym) zastanawiali. Każdy prawie, niezależnie od edytora, opierał layout na tabelach.
"Osoby z branży śledzą takie rzeczy na bieżąco" - zgadza się. Chyba można powiedzieć, że jestem z branży. I właśnie na podstawie moich obserwacji śmiem twierdzić, że temat jest względnie nowy (tzn. praktycznie od upowszechniania się XHTMLa - a z nim tableless layout, CSS styled - choć i jakość kodu pod względem tego języka pozostawia wiele do życzenia). Wiele pomogło cssZenGarden.
Co do tego że prezentacje wiele pokazuje - w zupełności się zgadzam. Przez chwilę pomyślałem, że zaprzeczałem temu skoro o tym piszesz - aż się przeraziłem ;-)
2. No tak, rzeczywiście maja one kilkanaście stron. Choć jakby wybrać tylko te wypowiedzi wnoszące coś i wrzucić to do przyzwoitego formatu to byłoby znacznie mniej ;-)
3. Dziękuję! Przyznam się, że po tej mojej krytyce spodziewałem się że usuniesz wpis, jak to niektórzy bloggery mają w zwyczaju czynić. Ale miło się zawiodłem - respect :-D

author Ender www 28.01.2007 23:25:38

Tabelki to przeżytek, dobre są do prezentacji danych a nie do pisania stron, w dzisiejszych czasach nawet nie ma się co zastanawiać ;)

author nerhaa www 19.02.2007 00:58:04

divy rządzą ot co:)

author Adam www 07.10.2008 14:28:28

Tak a propos budowy strony to Shpyo nie masz coś nie tak z cachem googla, w cachu się jakoś rozjeżdża (może tylko u mnie) i nie ma treści strony, dopiero po kliknięciu w wersję tekstową wyświetla się treść strony. Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie...

author hiszpanespaniol www 10.05.2009 02:03:18

Weirdo: "Wiele pomogło cssZenGarden."

css zen garden daje jednak wiele złych przykładów jak na stronę promującą właściwe rozwiązania. Oczywiście mam na myśli autorów poszczególnych motywów.

Dla przykładu:
chyba we wszystkich motywach podlinkowanych na głównej stronie treść staje się nieczytelna po wyłączeniu pobierania obrazków w przeglądarce (nagłówki ida w las, nie wiadomo na jakiej stronie się znajdujemy).

Wiele elementów (co jest niedopuszczalne) jest ukrytych za pomocą display: none. Każdy się zgodzi, że takie podejście nie zasługuje na miano zen css'u.

Jeszcze się przyczepię do mniej ważnej rzeczy: Tekst zaczyna nachodzić na siebie już po 3krotnym wciśnięciu "powiększ" w przeglądarce (powiększam tylko tekst).
-----------------------------------
"Warstwy kontra tabelki ":
Przy dużych portalach rzeczywiście można mówić o wyborze między warstwami, a tabelkami. Autorzy małych stronek powinni unikać podejścia "ja stosuje warstwy" itp. HTML ma być semantyczny i skromny. Tam gdzie nie ma wyraźnej potrzeby można się zadowolić pozycjonowaniem samego , i .

author hiszpanespaniol www 10.05.2009 02:04:35

...samego h1, ul i p

author Akcesoria gsm 18.06.2011 18:08:06

Opis opisem ale animacja obrazuje wszystko. Odnosząc się do dyskusji do tej pory masa ludzi tworzy stosując tabele.

Dodaj komentarz