19 Testy, eksperymenty 5 minut czytania

Podobne domeny to problem

Ciekawą rzecz zaobserwowałem. Ponownie. Za pierwszym razem to mogło się wydawać normalnie, ale jako że sytuacja powtarza się ponownie, to chyba warto się tym zainteresować na dłużej.

Założenia

W moim przypadku chodzi o domeny które w nazwie mają słowo kluczowe w różnych wersjach, tj. z myślnikiem lub bez. Jak wiadomo, domeny zawierające słowa kluczowe stają się plagą na frazy lokalne, niszowe a czasem globalne. Ważne jest aby te domeny były najwyższego rzędu np. .pl, .eu.

Case nr 1

Pierwszy przypadek z którym dałem sobie radę wyglądał następująco:

  • Mam domenę słowo-kluczowe.pl, którą pozycjonuję na "słowo kluczowe".
  • W trakcie zdobywania linków, pojawia się nagle konkurencja z domeną słowokluczowe.pl.
  • Co ciekawe, treść strony była podobna (w sensie tematyczności), ale na moim serwisie systematycznie pojawiały się nowe teksty, a na stronie konkurencji raz na jakiś czas.

vOoDoOs

W tym momencie zaczyna się dziać magia ;). Moja domena (słowo-kluczowe.pl) nagle wylatuje z SERPów ustępując miejsca tej konkurencyjne. Wyglądało to jakby filtr o kilkadziesiąt pozycji w dół.

Potwierdzeniem moich obaw o problemy natury domenowej jest fakt, iż po wpisaniu w google frazy: słowo-kluczowe.pl, Google pokazuje w SERPach moją stronę, ale pojawia się pytanie: "Czy chodziło Ci o: słowokluczowe.pl?". Ręce mi opadły.

Walka trwała prawie dwa miesiące. Jedyne do musiałem zrobić to zdobyć więcej linków (dobrej jakości). W ruch poszły fora, serwisy generujące potężny ruch oraz dobre (płatne) katalogi.

Początkowo myślałem, że to jakiś przypadek, że gość z konkurencyjną domeną miał lepsze linki. Nawet zacząłem myśleć, że Google ma problemy z rozróżnianiem domen. Do ostatniego tygodnia.

Case nr 2

Teraz nie mam wątpliwości, że istnienie podobnych domen to może być problem dla Google, a raczej dla właścicieli domen. W drugim przypadku sytuacja jest podobna, tylko są inne warunki:

  • Są dwie domeny. Moja słowokluczowe.eu oraz konkurencji - słowokluczowe.pl.
  • Różnica pomiędzy moją a konkurencji jest taka, że moja jest młodsza oraz na mojej treść pojawia się częściej (systematycznie), a na konkurencji - jest to tylko wizytówka firmy.
  • Konkurencja jest w top10 na 'słowo kluczowe", ja jestem blisko top10 (wskoczyło naturalnie, bo konkurencja na to hasło jest słaba).
  • Zaczynam zdobyć linki do mojej domeny na spokojnie poprzez katalogowanie.

I w tym momencie zaczyna się, ponownie, magia ;).

Moja strona zaczyna piąć się ku górze. Po niecałym miesiącu osiągam top10, by za kilka dni zupełnie wylecieć z SERPów!

W tym przypadku, Google ponownie podpowiada domenę konkurencji (słowokluczowe.eu) gdy wpiszę "słowokluczowe.pl". Magia. Nie przejmuję się tym szczególnie i dalej zdobywam linki. Mam nadzieję, że jeszcze miesiąc lub dwa to potrwa zanim "siły" się zrównoważą.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 19

author Paweł Rabinek www 30.03.2011 10:50:40

Jak rozumiem, w obu przypadkach dostałeś filtr? Więc może po prostu dostałeś go za nienaturalny przyrost linków...

Google raczej nie ma problemu z domenami, są różne dane we whois, różne ip, różne dnsy.

author shpyo www 30.03.2011 10:52:26

Filtr za katalogowanie? Może katalogi mają złą moc? :)

author Mateusz Mazurek www 30.03.2011 11:15:12

Piotrek,
Jako rozwiązanie tego problemu, polecam Ci aby ok.20-25% linków prowadzących do strony posiadało anchor z nazwą domeny (Słowo-kluczowe.pl) lub URLem (http://www.słowo-kluczowe.pl).

Sprawdzałeś, w jakich mniej więcej proporcjach linki ma Twoja konkurencja (samo słowo kluczowe vs. URL/nazwa domeny)?

W moim przypadku takie likowania kilkukrotnie rozwiązało problem z "Czy chodziło Ci o: domenakonkurencji.pl?".

MM

author Paweł Rabinek www 30.03.2011 13:38:19

We wpisie piszesz, że nie tylko z katalogów. Zdanie "Jedyne do musiałem zrobić to zdobyć więcej linków" - widocznie zdobyłeś je zbyt szybko, albo zbyt schematycznie. Za nazwę domeny nie wylatuje się z serpów.

author Wilk www 30.03.2011 14:37:37

Z jednej strony za mała próba, a i zjawisko trochę irracjonalne. Z drugiej może być to jakaś nie do końca przemyślana próba walki z phishingiem i typosquotingiem.

author Marek 30.03.2011 16:42:16

Osobiście posiadam kilka zestawów
jakas-fraza.pl
jakasfraza.pl

Na obu domenach ta sama tematyka, rożne treści.
W serpach od 2 lat i roku bez problemu się utrzymują.

Pozycje 1,2 i 3 dla domeny 1. i 4 pozycja dla domeny 2.

Sytuacja wygląda podobnie dla innych domen.

Jedyne co dbam to różne IP dla każdej z domen. Przez pierwsze 6 miesięcy prawie nie pozycjonowane. Dopiero po pewnym czasie zaczęły się prace nad pozycją, udane.

author Michał Jankowski www 01.04.2011 12:36:59

Niestety tak jest ja tez mam pare takich zestawow, tyle ze ja nie pozycjonuje dwoch domen tylko jedna z nich druga trzymam na wszelki wypadek

author skrypty.cio 01.04.2011 15:14:03

My ekipa skryptów.cio cieszymy się, że nasza domena nie jest podobna do żadnej innej.

Pozdrawiamy
ekipa skrypty.cio

author kaiba www 01.04.2011 18:47:45

Ciekawa sprawa hehe, ale dziwnie to wygląda. Google powinno to naprawić

author candida 03.04.2011 16:15:40

Mi rowniez nie udalo sie zaobserwowac takich rzeczy jak wymienione w artykule.
I to nie wazne czy domenki z myslnikami czy bez i jakie TLD.

Jedynie widze roznice w traktowaniu poszczegolnych TLD - jedne latwiej wbic wyzej niz inne.
A na niektore hasla mam po kilka roznych TLD.

author Korektor 05.04.2011 22:34:00

"Jedyne do musiałem zrobić to zdobyć więcej linków (dobrej jakości)." - i znowu błąd...

author zxcv www 11.04.2011 12:43:23

Muszę powiedzieć, że nigdy nie spotkałem się z czymś takim, kolejny raz google płata figle.

author Cinema Paradiso 16.04.2011 17:54:23

Ciekawe, dziwne btw. ja ostatnio zauważyłem, że linkując daną podstronę serwisu, google w serpach na dane słowo kluczowe pokazuje na przemian raz właśnie tę linkowaną podstronę, a raz stronę główną...

author Liderseo www 27.04.2011 15:46:11

Ja jestem zdania że nie opłaci się tworzyć domen zawierających słowo kluczowe, lepiej normalnie pozycjonować domeny z samą nazwą firmy ponieważ słowo kluczowe w adresie nie daje zbyt wiele korzyści ,a internaucie lepiej jest zapamiętać adres zawierający wyłącznie nazwę firmy i przez to buduje się prestiż firmy.

author milok www 03.06.2011 10:21:22

Jestem inego zdania. Tzw. brand marketing i wpływanie na wizerunek firmy, rozpoznawalność jej nazwy, logotypu itp jest niezwykle ważny ale obecnie pozycjonowanie (ambitniejszych słów) wymaga wyjścia poza dotychczasowe ramy szeroko rozumianego marketingu. Pozycjonowanie docelowej strony bez tzw. dedykowanego wsparcia zapleczowego nie przynosi efektów.
Domena zawierająca słowo kluczowe dodaje dużego kopa - myślałem, że to dla wszystkich oczywiste. Weźmy alarmy_pl - strona cieciowa do której prowadzi pare linków, a od dawna mocno siedzi w top10 na "alarmy". Pewnie, że dochodzą takie czynniki jak np. wiek ale to nie zmienia faktu, że G bierze mocno pod uwagę nazwę domeny.
A wracając do tematu to dziwna sprawa. Gdyby chodziło o kogoś mniej doświadczonego powiedziałbym, że pozyskiwanie linków było zbyt agresywne, a kwestia podobnych domen to zbieg okoliczności. Standardowo w tej branży pozostaje empiryka i testy :-)

author Ledson www 27.12.2012 16:18:48

Minęło 1,5 roku a przykład z domenką alarmy_pl ciągle aktualny :-)

author Marek www 11.09.2013 12:53:35

Dawno temu mówiono, że jeśli planujesz jakiś biznes, warto kupić kilka domen, aby nie ułatwiać pracy konkurencji. Dzięki temu nikt z podobną domeną nie zamiesza w uzyskiwaniu efektów pracy

author Kamil 20.11.2017 13:05:49

Kolejny bardzo dobry wpis, swietnie wytlumaczone ;)

author Tomek 20.11.2017 13:13:50

Dobrze opisałes kolejna rzecz, bardzo dobrze prowadzony blog, pozdrawiam

Dodaj komentarz