9 Porady SEO 5 minut czytania

Analiza konkurencji

W życiu każdego pozycjonera, prędzej lub później, nadejdzie taka chwila, w której będzie musiał wycenić swoją pracę. Wycena zawsze jest ciężka, bo trzeba brać kilka współczynników pod uwagę takich jak...

W życiu każdego pozycjonera, prędzej lub później, nadejdzie taka chwila, w której będzie musiał wycenić swoją pracę. Wycena zawsze jest ciężka, bo trzeba brać kilka współczynników pod uwagę takich jak: konkurencja, ilość linków, ewentualne zmiany w kodzie HTML itd.

Poznaj dobrze wroga i poznaj dobrze siebie, a w stu bitwach nie zaznasz klęski *

Są takie frazy do wypozycjonowania, gdzie nakład sił jest niewielki, na przykład wystarczy dobry dobór słów na stronie czy nawet jeden link wewnętrzny z odpowiednim anchorem (wpisz w Google hasło: dowcipy matematyczne lub wulgarne dowcipy – w top10 pod te hasła jest mój serwis z dowcipami).

Całkiem niedawno miałem sytuację gdzie musiałem wycenić dla klienta koszt pozycjonowania pod frazy związane z branżą oponiarską (m.in. w grę wchodziła fraza opony). O ile ze szczegółowymi frazami nie było problemów, to pojawiły się w przypadku ogólnej (swoją drogą pozycjonowanie pod ogólne hasła według mnie to strata pieniędzy - nie dość, że na efekty trzeba długo czekać to jeszcze koszt jest dość wysoki. Oczywiście są wyjątki, na szczęście bardzo mało).

Zwyciężaj strategie strategią *

Aby poznać dobrze konkurencję zazwyczaj trzeba przeanalizować kilka stron z pierwszej strony wyników (top10). Jak wiadomo większość pozycjonerów do pozycjonowania używa techniki Google Bombing, więc wystarczy sprawdzić skąd pochodzą linki i z jakimi są anchorami. Ponadto trzeba też zwrócić uwagę na jakość tych linków (m.in. pagerank, wiek domen, ilość linków zewnętrznych) i optymalizację strony (HTML, friendly URL).

Aby to zrobić wystarczy użyć polecenia: link:nazwa-domeny.com, dzięki temu otrzymamy listę strony, na których znajduje się link do interesującej nas strony.

UWAGA!

To polecenie w Google nie jest miarodajne, zazwyczaj nigdy nie pokazuje wszystkich prawdziwych wyników. Z pomocą przychodzą tutaj inne wyszukiwarki – Yahoo! oraz MSN gdzie wyniki są o wiele lepsze, co więcej – pokażą nawet wyniki z ukrytymi linkami.

Teraz jedyną rzeczą jaką musisz zrobić, aby przebić się przez konkurencję to posiadanie linków w tych samych miejscach (w przypadku katalogów – po co kombinować i szukać lepszych, skoro masz wszystko podane na tacy?) oraz o podobnej "mocy".

--
* Sun Tsu - "Sztuka wojny".
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 9

author Fresh www 30.11.2006 11:19:02

Twoj blog to naprawde kawal dobrej roboty, dzieki:)

author mr_zola www 30.11.2006 13:19:44

W jaki sposób na Yahoo sprawdzić jakie linki prowadzą do mojej strony np. www.elektromet.com, bo google to wogóle kiepsko pokazuje.

author shpyo www 30.11.2006 13:24:59

Czytaj uważnie mr_zola! Analogicznie jak w Google

author mr_zola www 30.11.2006 13:46:17

Przepraszam to było moje niedopatrzenie wpisałem adesr www.yahoo.pl i w polu wyszukiwania wpisałem link:... i tam niestety nic nie pokazało więc pomyślałem że jest inna składnia. Już teraz wiem. dzięki

author mjr www 04.12.2006 10:48:10

Wczoraj na PiO był wątek o pomocnych w tym narządziach. Zapodano np.: http://www.webuildpages.com/neat-o/

author wilk13 04.12.2006 15:42:26

W Yahoo linkdomain:adres_bez_http://

author Wilk www 05.12.2006 01:26:44

@shpyo - rozumiem aluzje, ale przywróć proszę nicka w komentarzu ponizej do wersji bezliczbowej, liczba to w nazwie serwisu, a nie w nicku :)

author Trintaga www 10.01.2007 01:38:54

... super blog i porady

author dedesek www 13.07.2007 11:50:57

Proszę o jak najwięcej. Znalazłem miejsce do nauki.

Dodaj komentarz