konsultacjach z zespołem specjalistów AdSense. Było to bardzo owocne spotkanie, duża dawka wiedzy. Wszystkie zmiany postanowiłem wprowadzić stopniowo, od początku grudnia. Efekt bardzo mnie zaskoczył. I gdybym to zrobił wcześniej... miałbym więcej kasy :)." />
21 Zarabianie na blogu 5 minut czytania

AdSense. Wyniki działań

Wiele osób pewnie nie mogło się doczekać wyników optymalizacji AdSense na moich serwisach. Pisałem o konsultacjach z zespołem specjalistów AdSense. Było to bardzo owocne spotkanie, duża dawka wiedzy. Wszystkie zmiany postanowiłem wprowadzić stopniowo, od początku grudnia. Efekt bardzo mnie zaskoczył. I gdybym to zrobił wcześniej... miałbym więcej kasy :).

Pierwsza rzecz to zarobki. W grudniu zarobiłem o 67% więcej niż w listopadzie (wypłata) - przed zmianami. Jak dla mnie - super! Jedyne co zrobiłem, to zwiększyłem liczbę jednostek na moich serwisach.

Początkowo wychodziłem z założenia, że z reklamami nie ma co przesadzać, bo może to po części zniechęcić użytkowników. Cóż, byłem w (wielkim?) błędzie. Nie zauważyłem spadku ruchu. A ilość kliknięć poszła w górę i zarobki również.

Rozmieszczenie reklam

Pewnie tutaj nie będzie żadnych nowości. Pierwsza ważna rzecz, to taka, że umieszczałem jak największe jednostki - są bardzo widoczne.

Polecam zobaczyć jak to wygląda teraz na autentykach. Wcześniej miałem tylko jedną jednostkę - boczny pasek. Teraz mam tego znacznie więcej.

  • Na stronie głównej jest jednostka. Wcześniej nie było nic.
  • Reklama pojawia się na listingu tekstów, między pierwszym a drugim.
  • Dodatkowo reklamy pojawiają się w szczegółach autentyka i wiadomości.

Kolory

Też były bardzo istotne.

  • Tytuł zawsze ma kolor aktywnego linka.
  • Tło jest takie samo jak tło miejsca w którym znajduje się reklama.
  • Tekst jest tego samego koloru co tekst na całej stronie.
  • A kolor adresu, zawsze się wyróżnia.

Dzięki temu reklama wygląda jak naturalny element (część) strony.

W głównej mierze chodziło o to, aby reklamy pojawiały się w sposób naturalny. Czyli tam gdzie użytkownik czyta, patrzy i przewija stronę. Efekt? Znaczny wzrost kliknięć.

Potem sukcesywnie na pozostałych serwisów wprowadzałem drobne zmiany. Efekt za każdym razem był ten sam - wzrost kliknięć. Nie testowałem innych układów reklamy czy też innych jednostek reklam. Na to (może) przyjdzie czas później.

Na serwisach nie umieszczałem innych jednostek. Skupiłem się tylko i wyłącznie na reklamach tekstowych. Za jakiś czas będę eksperymentował z wyszukiwarką Google, bo dostałem cenną uwagę jak, gdzie i dlaczego warto umieścić wyszukiwarkę na stronie.

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że na jednym z mniejszych serwisów (ruch rzędu 290uu dziennie) po wstawieniu reklam w kilku dodatkowych miejscach, ilość kliknięć wzrosła siedmiokrotnie!. I teraz jest to mój jeden z najbardziej dochodowych serwisów. To potwierdza tylko tezę, że zarobki nie zależą od oglądalności, tylko od tematyki.

Jeżeli macie jakieś pytania, to piszcie w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 21

author gdaq www 03.01.2011 14:39:52

Czy Ciebie też na tym spotkaniu namawiano na duże jednostki graficzne?

Planujesz je może testować?

author Bartek www 03.01.2011 15:09:41

Tematyka ma kluczowy wpływ na zarobki, ale też i na łatwość wybycia się na pierwsze miejsce w SERPach.

Dzięki tworzeniu tematycznego serwisu, lepiej pozycjonujemy go na long tail.

author Tomasz Topa www 03.01.2011 15:20:10

"Skupiłem się tylko i wyłącznie na reklamach tekstowych" - rozumiem, że masz na myśli zwykłe jednostki reklam vs wyszukiwarki, AdSense dla Domen czy dla kanałów? Bo widzę u na podlinkowanych autentykach zarówno reklamy graficzne jak i tekstowe.

Mi akurat niestety nie było po drodze do Warszawy na te warsztaty AdSensowe, a ciekawi mnie kwestia umieszczania jednostek stricte tekstowych w pobliżu elementów graficznych. Wiadomo, że nie można przy tym za dużo kombinować i manipulować jakimiś strzałkami i innymi ozdobnikami itd. Przedstawiali jakieś konkretne uwagi dotyczące tej kwestii?

author shpyo www 03.01.2011 15:39:00

@gdaq: tak, cały czas mówili aby wstawiać jak największe jednostki reklamowe.
@Tomek: chodzi o jednostki tekstowe z graficznymi. Z tymi obrazkami to temat jest trochę śliski. Poruszyłem ten temat. Odpowiedź jaką dostałem brzmiała mniej więcej tak, że obrazki są dopuszczalne, ale nie mogą dawać złudzenia, że obrazek jest częścią linku tekstowego. W rezultacie czego, użytkownik wygeneruje przypadkowe kliknięcie w reklamę. Konsultant użył tutaj terminu "border line". Nie za bardzo wiem o co z tym chodziło.

author Tomasz Topa www 03.01.2011 16:14:25

Czyli generalnie można trochę kombinować z graficzkami, byle nie przedobrzyć i nie wprowadzać na chama w błąd.

author Maciek www 03.01.2011 20:01:27

No no, niedługo planuję zamieścić reklamy na moim blogu i już wiem jak to rozplanować :) Dzięki za wyniki testów :)

author Michał www 03.01.2011 20:14:12

Czyżby powstawała konkurencja dla bloga Krzysztofa Lisa? ;-)

author Kamil www 03.01.2011 21:13:16

http://img233.imageshack.us/img233/8462/shypo.jpg
komentarz nie na temat, bo tematu nie dało rady odczytać :-)

author 1000znakow.pl www 03.01.2011 22:28:16

To ten najlepiej zarabiający serwis to jaka tematyka? Albo inaczej, które tematyki są najbardziej opłacalne?

author hotfix www 04.01.2011 01:08:22

W autentykach, w treści ich samych, prawy prostokąt. Jak wygląda jego skuteczność?

Ogólnie na moich stronach nie klikają praktycznie w niego. Tutaj jest trochę inaczej. Ciekawe jak wygląda raport skuteczności.

author Warchol www 04.01.2011 09:36:23

Nieźle, będę musiał wypróbować to wszystko

author Moher 04.01.2011 09:47:43

Oczywiście wskazówki jakie otrzymał Shpyo nie są nowością i są dostępne na niezliczonej ilości blogach.

Podstawą jest tutaj testowanie. Warto poświęcić czasami miesiąc i co kilka dni testować bardzo różne ustawienia, wielkości jak i zestawy kolorów. Czasami coś co nam samym wydaje się mało prawdopodobne potrafi dać zaskakujące efekty niż np. standardowe porady od speców.

author Heniu www 04.01.2011 14:58:28

"Dzięki temu reklama wygląda jak naturalny element (część) strony." - czy to aby zgodne z polityką Adsesne? Google lubi chyba za to usuwać reklamy - dobrze mówie?

author skrypty.rpo 04.01.2011 18:37:54

Bardzo dziękuje za informacje. Będzie trzeba wcielić to w życie

Pozdrawiamy,
Ekipa Skrypty.pro
http://www.skrypty.pro

author CV Maker www 04.01.2011 22:26:55

Ja np. zauważyłem, że na jednej z moich stron mam zdecydowanie większą klikalność, gdy zablokuje reklamy graficzne. Po prostu mało ciekawych reklam graficznych jest targetowanych na moją tematykę a te, które się wyświetlają, niestety jakoś nie zachęcają do klikania. Dlatego moja rada - sprawdźcie jak u was prezentuje się CTR i stawka za klik, gdy zablokujecie reklamy graficzne.

author Krzysztof Lis www 10.01.2011 10:18:28

Reklamy są po to, żeby zarabiać, a nie po to, żeby się podobać czytelnikom. Więc jeśli dołożenie kolejnej reklamy zwiększa zarobki, warto to zrobić. :)

Fajnie, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami. Dzięki!:)

author Oase 15.01.2011 13:39:59

Najbardziej nie lubię popup-ów. Takie reklamy nie przeszkadzają mi.

author Kasia i Tomek www 19.01.2011 14:03:30

ale przedstaw wyniki ze stycznia.. grudzień to wiadomo, że najbardziej dochodowy miesiąc, RPM w grudniu jest szalony... ciekawe to z wstawianiem w inne miesca.. jakie to miejsca?

author Paweł www 21.01.2011 13:16:51

A co dla Was więcej zarabia? Obrazkowe reklamy czy tekstowe? Czy można to jakoś sprawdzić?

author shpyo www 21.01.2011 13:30:46

Kasia i Tomek: na blogu nie chwalę się zarobkami, nie mam takiej potrzeby. Mogę tylko powiedzieć, że w styczniu od kilku dni mam już więcej niż zarobiłem w grudniu.
@Paweł: nie da się tego określić które są lepsze, one wyświetlają się losowo.

author przedszkole 22.02.2011 20:53:40

A możecie rzucić okiem czy nie przesadziłem z reklamami na tej podstronie: http://przedszkole-info.pl/wyszukiwarka_przedszkoli.html ?

W sumie ludzie otrzymują swoje wyniki, reklamy im w niczym nie przeszkadzają (choć może tak byłoby korzystniej dla mnie).

Dodaj komentarz