21 Rynek domen 6 minut czytania

Stare domeny

Stare domeny warto skupywać, bo one są jak wino – im starsze, tym lepsze (w pozycjonowaniu rzecz jasna). Dla większości osób to pewnie żadna tajemnica, że Google w pewien sposób faworyzuje stare domeny. Dlaczego warto je kupować, na co zwracać uwagę?

Każdy pozycjoner chce mieć w swojej walizce starą domenę z kilku względów:

  • łatwiej się ją pozycjonuje,
  • ma stałe i naturalne linki prowadzące do niej,
  • ma PageRank (zazwyczaj dość wysoki – m.in. za staż),
  • link na takiej domenie ma „moc” (?),
  • jest się czym pochwalić wśród branży ;).

Stara domena możne pomóc w szybszym i łatwiejszym zdobyciu wyższych pozycji na interesujące nas hasła w Google. Trzeba tylko dobrze się nią zaopiekować i przystosować do „nowych” warunków.

Łatwiej się pozycjonuje?

Tak! Ostatnio wpadła mi w ręce taka jedna starsza domena, zawierająca słowo kluczowe. Przymierzam się do postawienia serwisu tematycznego. Jak to w moim przypadku bywa, przed postawieniem serwisu wypuszczam go on-line w postaci tzw. ślepych linków. Tworzę strukturę linków serwisu i puszczam na pożarcie crawlerów. W przypadku bardziej złożonych serwisów, proces ich tworzenia trwa jakiś czas. Więc po co marnować domenę, jak można ją zaindeksować i już zdobywać „punkty” za staż? Tak można robić również w przypadku nowych domen. Różnica między takim postępowaniem między starą a nową domeną jest taka, że obie domeny wypłyną na wysokie pozycje, ale nowa domena potem szybko spadnie, a stara będzie się trzymać.

Stałe linki?

Jak najbardziej. Bez względu jak stara jest domena, to będzie miała ona jakieś linki prowadzące do niej. Tak się składa, że też dysponuję kilkoma takimi domenami, które posiadają stałe linki i to od kilku lat. Fantastyczna sprawa. Mniejsza szansa na filtr no i łatwiej się wypozycjonować.

Wysoki PageRank?

To wynika z poprzedniego. Stałe, naturalne linki i do tego długi staż skutkuje wysokim PageRankiem. Tuż przed popełnieniem tego wpisu udało mnie się znaleźć stare domeny z 2001 roku, gdzie było informacji o sprzedaży domeny i PR=5 ;).

Moc pozycjonująca?

Jest to tylko domysł w żaden sposób nie potwierdzony. Jest taki przesąd mówiący o tym, że stare domeny mają dużą „moc” i po umieszczeniu linka na takie stronie, pozycjonowana strona dostaje „kopa”. Przykładem takiej domeny może być katalog DMOZ, gdzie każdy pozycjoner chce umieścić tam swoją stronę ;).

Lans!

No jasne. Kto się nie lubi chwalić, tym bardziej, że ma starą domenę i jest w stanie osiągnąć top10 na niemal każdą frazę.

To są niewątpliwie zalety posiadania starej domeny. Barierą w posiadaniu takiej domeny może się okazać cena. Wg mnie jest kwestia indywidualna i zależy od tego jak dobrze ktoś umie negocjować ceny.

Stare domeny można jeszcze podzielić na dwie kategorie:

  • Faktycznie stare,
  • I te z historią.

Co do faktycznie starych domen, to nie ma tutaj wątpliwości. Można odpytać whois i zobaczyć kiedy została utworzona. Mamy napisane czarne na białym.

W przypadku tych drugich – z historią – to sprawa nie jest już taka prosta. Takie domeny nie są aż tak stare na jakie mogą się wydawać. Chodzi tutaj o to, że mają one jakąś historię, coś na nich było (można to sprawdzić w Internet Archive) i potem domena nie została przedłużona, był okres „nicości” a potem znowu ktoś ją zarejestrował. Linki są, tylko data utworzenia trochę odmłodziła domenę. Jak na takie domeny patrzy Google – jeszcze nie wiem, ale trwają testy.

Mam nadzieję, że udało mnie się przybliżyć trochę ten temat i zainteresować Was inwestowaniem w stare domeny.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 21

author siek www 11.06.2009 19:29:01

"Jak na takie domeny patrzy Google – jeszcze nie wiem, ale trwają testy"

Zaoszczędzę Ci czasu. Po okresie "nicości" google bardzo często nakłada blind nofollow na backlinki.

author adby www 13.06.2009 09:20:33

A na się nie zgodzę.
Moim zdaniem domena, mimo że miała sporą "przerwę" i tak ma plusy w porównaniu z całkiem nową domeną. I nie jest to tylko moje zdanie.
Najlepiej potestuj i przekonaj się sam :)

author SEOmaster www 17.06.2009 13:00:11

"Barierą w posiadaniu takiej domeny może się okazać cena."

Niekoniecznie i tu popieram adby. Są sposoby na znalezienie domen, które wygasły już jakiś czas temu i nikt ich nie przechwycił, a nadal posiadają dość mocne backlinki. Nawet jeśli są one już wyindeksowane i utraciły PR, mimo wszystko dają więcej niż nówki i przede wszystkim płaci się za nie cenę rejestracji. Wystarczy zachowanie tematyki, a tuż po indeksacji wybije się w serpach.

author Access24h www 17.06.2009 17:09:39

Wystarczy poszukać, ja stare domeny kupuję po 11 usd, często z aktywnymi BL oraz PR. :)
Z moich obserwacji wynika, że temat starych domena powraca przy okazji zmian algorytmu Google, tzn przy wprowadzaniu kolejnych restrykcji :)

author Lesiu www 19.06.2009 11:53:56

Jakich narzędzi używacie do wyszukiwania lub kupowania starych domen? Czy może jednak szukacie ich ręcznie i manualnie przesiewacie długą listę?

author Sebastian www 01.07.2009 10:06:42

"Łatwiej się pozycjonuje?
Tak! Ostatnio wpadła mi w ręce taka jedna starsza domena, zawierająca słowo kluczowe."

Właśnie nie! :) Podejrzewam, że w tym przypadku uzyskałeś wysoką pozycję, ponieważ słowo kluczowe, które pozycjonowałeś, było w nazwie domeny. Jej wiek może mieć znikome znaczenie. Od jakiegoś już czasu można zaobserwować, że słowo kluczowe w nazwie domeny nabrało dużego znaczenia przy pozycjonowaniu.

author Lesiu www 23.07.2009 19:06:18

Sebastian, dla jednych będzie to znikome znacznie, dla innych zgoła inaczej. Ja widzę duże rozbieżności między pozycjami i indeksacją domen w zależności od ich wieku. Postawiłem ostatnio na leciwej domenie jeden zadbany katalog i na niszowych hasłach mam go często w ścisłej czołówce. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany adresem tego katalogu żeby się do niego zgłosić do niech uderza do mnie z PW na PiO.

author Przemo www 23.08.2009 14:23:12

"Zaoszczędzę Ci czasu. Po okresie "nicości" google bardzo często nakłada blind nofollow na backlinki."

Wcale niekoniecznie.

author Syl www 03.11.2009 23:04:03

No czasem się uda trafić perełkę, ale można też trafić zbanowaną, zafiltrowaną - zanim się zorientujemy to trochę czasu nam już pochłonie + dodatkowe problemy z próbami odbanowania/odfiltrowania. No, ale z kolei niekiedy trzeba się sporo napocić, żeby przebić lekko podlinkowną starą domenę, nówką.

author Arkadiusz 19.11.2009 14:05:31

Z doświadczenia:
1. połowa moich starych domen z dużymi przerwami w historii (bez dodatkowych działań), dostaje przy pierwszym przeliczeniu pr=3-5
2. Jeśli stawiam "analogiczne" strony na domenie nowej i starej, to stara stabilniej i szybciej łapie site.
3. Jeśli zostaje utrzymana tematyka, w większości przypadków jest to znaczna pomoc nawet w przypadku trudnych fraz

author Insider www 24.08.2010 15:12:57

Nie wiem, ale wydaje mi się że jeszcze kilka miesięcy i nawet kilkunastoletnia domena bez żadnej wartości będzie prawie całkowicie ignorowana przez google.

author eXdomain www 23.09.2010 13:24:43

Insider, nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski. Jak na razie nic się nie zmieniło jeśli chodzi o stare domeny. Jeżeli ktoś wie w jaki sposób je kupować to bardzo dużo zyskuje. Zwróć uwagę na to, że kilkuletnie czy kilkunastoletnie domeny zawierają lub zawierały treści pisane dla ludzi, a nie dla robotów wyszukiwarek. Ale faktem jest, że jeżeli domena ma kilkanaście lat, ale nie było na niej dosłownie nic lub nie była zaindeksowana to wartość jej jest marna. Tak więc trzeba wiedzieć co się kupuje.

author POlo www 04.12.2010 14:42:17

Ciężko teraz upolować jakąś starą dobrą .domene

author Insider www 24.08.2010 15:12:57

Nie wiem, ale wydaje mi się że jeszcze kilka miesięcy i nawet kilkunastoletnia domena bez żadnej wartości będzie prawie całkowicie ignorowana przez google.

author eXdomain www 23.09.2010 13:24:43

Insider, nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski. Jak na razie nic się nie zmieniło jeśli chodzi o stare domeny. Jeżeli ktoś wie w jaki sposób je kupować to bardzo dużo zyskuje. Zwróć uwagę na to, że kilkuletnie czy kilkunastoletnie domeny zawierają lub zawierały treści pisane dla ludzi, a nie dla robotów wyszukiwarek. Ale faktem jest, że jeżeli domena ma kilkanaście lat, ale nie było na niej dosłownie nic lub nie była zaindeksowana to wartość jej jest marna. Tak więc trzeba wiedzieć co się kupuje.

author POlo www 04.12.2010 14:42:17

Ciężko teraz upolować jakąś starą dobrą .domene

author Chińczyk www 06.01.2012 10:51:13

Co to znaczy "stara" domena?
Czy domena zarejestrowana i utrzymywana w sieci od 2 lat zasługuje na miano "stara"? Jeżeli nie, to po jakim czasie można ją nazwać "starą"?

author zakopiec 27.01.2012 00:18:52

Kupiłem stara 11 letnią domenę i zobacze osobiście co się będzie działo. robociki już zaczęły po niej chodzić więc bana nie miała.

author Kuba www 14.03.2012 07:59:19

Główny problem polega na cenie przedłużenia domeny, na którą nie każdy może sobie pozwolić :) Tak też większość domen po roku znika.

author Inwestor 29.03.2012 07:29:58

Jeżeli jakiś czas domena była nieużywana (nie posiadała właściciela)to czy google uzna termin jej pierwszej rejestracji?

author Piotrek www 26.03.2014 12:40:34

Ważne jest jednak, żeby takie domeny zarabiały na siebie. Z drugiej strony trzeba skupując uważnie przyjrzeć się takim domenom, aby nie kupić domen z filtrem Google.

Dodaj komentarz