majca.pl" />
16 Recenzje startupów 5 minut czytania

Majca.pl coś dla matematyków

Matematyka to chyba jeden z wielu przedmiotów, który wzbudza wiele emocji. Na (nie)szczęście matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze. Jak to mawia jeden z moich profesorów „aby szkoły średnie nie wypuszczały w świat ćwierćinteligentów”. Dzisiaj chcę Wam przedstawić serwis majca.pl

Serwis stworzyło dwóch studentów – Krzysiek i Sebastian. Początkowo był to prywatny projekt. Zbiór zadań  i wykładów ze studiów. Teraz przekształciło się to w coś więcej. Ma to być zbiór zadań z rozwiązaniami zadań.

Nazwa

Mnie słowo „majca” w żaden sposób nie kojarzy się z matematyką. U mnie na ten przedmiot mawiało się matka lub majma (w podstawówce). Jednak szybko zostałem sprostowany, że może to być specyfika południa Polski. Ale mniejsza o to. Chodzi przecież o ideę.

MathEq

Zaletą serwisu nie wątpliwie jest edytor matematyczny – MathEq, dzięki któremu można w bardzo łatwy sposób wprowadzać wyrażenia matematyczne.

Z punktu widzenia użytkownika

Grafika jest kwestią gustu. Mnie się podoba. Jest prosta, schludna i lekka, przez co serwis wygląda na PRO.
Ilość zadań pozostawia wiele do myślenia. Jeżeli chłopaki mają konkurować z serwisem matematyka.pl to czeka ich dłuuuga walka. Wystarczy spojrzeć na asortyment (podział na działy, ilość postów).
Dla mnie strzałem w kolano jest przymusowa rejestracja użytkowników, by móc dodać zadanie czy rozwiązanie. Z doświadczenia wiem, że to skutecznie odstrasza użytkowników na początku, chyba, że ma to „coś”. Trzeba jakoś zachęcić użytkowników do korzystania z serwisu. Pojedyncze zadania w działa nie napawa optymizmem.
Kolejna kwestia to nie klikalny ranking z użytkownikami czy przy zadaniu. Może ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o „mózgach”.

Czy serwis da radę?

Ciężko powiedzieć. O serwisie dowiedziałem się w styczniu. Do dnia dzisiejszego widać zmiany na plus. Nowy użytkownik widzi, że są dodawane jakieś zadania (strona główna – data dodania). Nie widzę serwisu też w Google pod jakieś znaczące hasła. Należało by przejrzeć statystyki lub zobaczyć co podpowiada Google.
Z racji tego, że matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem, taka alternatywa dla matematyka.pl może się przydać. Na pewno można pójść o krok dalej i pomóc przyszłym abiturientom z problemami pomóc znaleźć jakiegoś korepetytora? Będzie przecież zapotrzebowanie.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 16

author Krasnov www 12.03.2009 20:59:23

Zastanawia mnie, czy taki serwis podwyższy poziom uczniów, czy może zaniży, dając łatwiejszą drogę. Pewnie będzie jak zwykle: mniejszość wykorzysta go do samorozwoju, większość potraktuje jako uproszczenie sobie życia.

author Krzysztof Lis www 12.03.2009 21:54:42

Rzeczywiście -- nie majca tylko majma albo ewentualnie majza. ;)

author ruiz www 13.03.2009 00:30:31

A u mnie w szkole mówiło się matma. I bądź tu mądry wybierając nazwę.

Mało jeszcze tych zadań. Leniwa większość uczniów będzie szukała zadań maksymalnie podobnych do tych, które im zadano lub zapowiedziano na jakiś sprawdzian. Ale widzę szansę, by pracowita mniejszość jednak tę bazę uzupełniła. Efekty pracy z tym MathEq wyglądają zachęcająco.

Natomiast do wykonania się przyczepię. Nieklikalny top 10 po prawej nie spełnia żadnej funkcji. Mam sobie popatrzeć i nicki zapamiętać? I w ogóle nie można znikąd tych nicków wyklikać, a do weryfikacji jakości rozwiązań przydałoby się przejrzeć dorobek ich autora.

author Ender www 13.03.2009 11:45:57

U mnie była po prostu matma i tyle, wszystkie inne wersje brzmią dla mnie po prostu dziwnie.

Co do samego serwisu, to jedynym jak na razie problemem jest bardzo mała baza zadań, przydałoby się ich o wiele więcej, ale może to tylko kwestia czasu.

author Wilk www 14.03.2009 16:38:29

Rowniez na południu Polski najczesciej mowi sie "matma", byc moze w jakies pojedynczej mniejszej miejscowosci jest inaczej...

author Wilk www 14.03.2009 16:39:44

edit: oczywiscie "majma" tez sie u nas zdarza :) ale w zyciu "majca" :)

author Ender www 14.03.2009 20:11:12

Widocznie wszystkie inne domeny były już zajęte, więc kombinowali na tych, które były jeszcze wolne i wyszła im 'majca' ;P

author Tomasz www 16.03.2009 21:38:14

Ja słyszałem tylko o matmie, majca brzmi jak jajca.

P.S. Jako pytanie antyspamowe proponuję "Stolica Polski B to:", zawsze to 2 literki mniej do wpisania.

author Adi www 02.10.2009 19:32:36

Jeżeli taka będzie wola autorów to da radę, ale spektakularnych sukcesów raczej nie osiągnie. To taki prospołeczny serwis, w każdym razie ciekawa inicjatywa.

author Masa www 17.12.2009 12:14:08

Mam jedną stronę o tematyce edukacyjnej, testowo zamieściłem tam reklamy żeby zobaczyć efekt - bardzo niski CTR był, pewnie głównie uczniowie i studenci szukający materiałów są odwiedzającymi i raczej nie klikają w reklamy. Tematyka edukacyjna chyba nie jest zbyt dobra jeżeli chodzi o reklamy.

author Tadesor www 30.12.2009 22:14:49

Bardzo ciekawy pomysł na internetowy serwis i też bardzo ambitny - taki przekrój od szkoły podstawowej do wyższych uczelni...
Pozostaje jedynie życzyć pomysłodawcom powodzenia w krzewieniu matematycznych umiejętności w narodzie.

author jacob www 03.11.2010 07:26:46

mało użyteczny ten serwis

author jacob www 03.11.2010 07:26:46

mało użyteczny ten serwis

author PTroka z Fizyki www 23.11.2011 14:08:41

Minęło sporo czasu odkąd napisałeś tego posta na blogu, i powiem Ci, że serwis owszem, rozwinął się, ale zdecydowanie zbyt niewiele ma zadań żeby konkurować z matematyka.pl, zwłaszcza na poziomie studiów. Zresztą przez dwa lata spodziewałbym się większego rozwoju.

author antoni www 01.04.2012 23:16:08

Tak trzymać.

author Statystyk 15.05.2012 08:49:14

Jest nieźle. Wiem jak trudno jest rozwijać regularnie portal.

Dodaj komentarz