Majca.pl coś dla matematyków
Matematyka to chyba jeden z wielu przedmiotów, który wzbudza wiele emocji. Na (nie)szczęście matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze. Jak to mawia jeden z moich profesorów „aby szkoły średnie nie wypuszczały w świat ćwierćinteligentów”. Dzisiaj chcę Wam przedstawić serwis majca.pl
Serwis stworzyło dwóch studentów – Krzysiek i Sebastian. Początkowo był to prywatny projekt. Zbiór zadań i wykładów ze studiów. Teraz przekształciło się to w coś więcej. Ma to być zbiór zadań z rozwiązaniami zadań.
Nazwa
Mnie słowo „majca” w żaden sposób nie kojarzy się z matematyką. U mnie na ten przedmiot mawiało się matka lub majma (w podstawówce). Jednak szybko zostałem sprostowany, że może to być specyfika południa Polski. Ale mniejsza o to. Chodzi przecież o ideę.
MathEq
Zaletą serwisu nie wątpliwie jest edytor matematyczny – MathEq, dzięki któremu można w bardzo łatwy sposób wprowadzać wyrażenia matematyczne.
Z punktu widzenia użytkownika
Grafika jest kwestią gustu. Mnie się podoba. Jest prosta, schludna i lekka, przez co serwis wygląda na PRO.
Ilość zadań pozostawia wiele do myślenia. Jeżeli chłopaki mają konkurować z serwisem matematyka.pl to czeka ich dłuuuga walka. Wystarczy spojrzeć na asortyment (podział na działy, ilość postów).
Dla mnie strzałem w kolano jest przymusowa rejestracja użytkowników, by móc dodać zadanie czy rozwiązanie. Z doświadczenia wiem, że to skutecznie odstrasza użytkowników na początku, chyba, że ma to „coś”. Trzeba jakoś zachęcić użytkowników do korzystania z serwisu. Pojedyncze zadania w działa nie napawa optymizmem.
Kolejna kwestia to nie klikalny ranking z użytkownikami czy przy zadaniu. Może ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o „mózgach”.
Czy serwis da radę?
Ciężko powiedzieć. O serwisie dowiedziałem się w styczniu. Do dnia dzisiejszego widać zmiany na plus. Nowy użytkownik widzi, że są dodawane jakieś zadania (strona główna – data dodania). Nie widzę serwisu też w Google pod jakieś znaczące hasła. Należało by przejrzeć statystyki lub zobaczyć co podpowiada Google.
Z racji tego, że matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem, taka alternatywa dla matematyka.pl może się przydać. Na pewno można pójść o krok dalej i pomóc przyszłym abiturientom z problemami pomóc znaleźć jakiegoś korepetytora? Będzie przecież zapotrzebowanie.
Komentarze 16
Zastanawia mnie, czy taki serwis podwyższy poziom uczniów, czy może zaniży, dając łatwiejszą drogę. Pewnie będzie jak zwykle: mniejszość wykorzysta go do samorozwoju, większość potraktuje jako uproszczenie sobie życia.
Rzeczywiście -- nie majca tylko majma albo ewentualnie majza. ;)
A u mnie w szkole mówiło się matma. I bądź tu mądry wybierając nazwę.
Mało jeszcze tych zadań. Leniwa większość uczniów będzie szukała zadań maksymalnie podobnych do tych, które im zadano lub zapowiedziano na jakiś sprawdzian. Ale widzę szansę, by pracowita mniejszość jednak tę bazę uzupełniła. Efekty pracy z tym MathEq wyglądają zachęcająco.
Natomiast do wykonania się przyczepię. Nieklikalny top 10 po prawej nie spełnia żadnej funkcji. Mam sobie popatrzeć i nicki zapamiętać? I w ogóle nie można znikąd tych nicków wyklikać, a do weryfikacji jakości rozwiązań przydałoby się przejrzeć dorobek ich autora.
U mnie była po prostu matma i tyle, wszystkie inne wersje brzmią dla mnie po prostu dziwnie.
Co do samego serwisu, to jedynym jak na razie problemem jest bardzo mała baza zadań, przydałoby się ich o wiele więcej, ale może to tylko kwestia czasu.
Rowniez na południu Polski najczesciej mowi sie "matma", byc moze w jakies pojedynczej mniejszej miejscowosci jest inaczej...
edit: oczywiscie "majma" tez sie u nas zdarza :) ale w zyciu "majca" :)
Widocznie wszystkie inne domeny były już zajęte, więc kombinowali na tych, które były jeszcze wolne i wyszła im 'majca' ;P
Ja słyszałem tylko o matmie, majca brzmi jak jajca.
P.S. Jako pytanie antyspamowe proponuję "Stolica Polski B to:", zawsze to 2 literki mniej do wpisania.
Jeżeli taka będzie wola autorów to da radę, ale spektakularnych sukcesów raczej nie osiągnie. To taki prospołeczny serwis, w każdym razie ciekawa inicjatywa.
Mam jedną stronę o tematyce edukacyjnej, testowo zamieściłem tam reklamy żeby zobaczyć efekt - bardzo niski CTR był, pewnie głównie uczniowie i studenci szukający materiałów są odwiedzającymi i raczej nie klikają w reklamy. Tematyka edukacyjna chyba nie jest zbyt dobra jeżeli chodzi o reklamy.
Bardzo ciekawy pomysł na internetowy serwis i też bardzo ambitny - taki przekrój od szkoły podstawowej do wyższych uczelni...
Pozostaje jedynie życzyć pomysłodawcom powodzenia w krzewieniu matematycznych umiejętności w narodzie.
mało użyteczny ten serwis
mało użyteczny ten serwis
Minęło sporo czasu odkąd napisałeś tego posta na blogu, i powiem Ci, że serwis owszem, rozwinął się, ale zdecydowanie zbyt niewiele ma zadań żeby konkurować z matematyka.pl, zwłaszcza na poziomie studiów. Zresztą przez dwa lata spodziewałbym się większego rozwoju.
Tak trzymać.
Jest nieźle. Wiem jak trudno jest rozwijać regularnie portal.