10 Prawdy i mity 4 minuty czytania

Precle, Wordpressy

Od jakiegoś czasu bawię się skryptem do blogowania jakim jest Wordpress. Testuję jego możliwości i muszę przyznać, że to bardzo potężne narzędzie – oczywiście z punktu widzenia spamera i/lub pozycjonera. Długo zastanawiałem się w czym tkwi ta jego moc i chyba wiem.

Mam jednego bloga i kilka tzw. precli czyli pseudo Presell Page. Pierwsza rzecz, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła to szybkość indeksacji oraz szybkie FPS (Fresh Post Bonus – termin wymyślony przeze mnie ;).

Mankamentem tych wszystkich stawianych masowo wordpressów (do niecnych celów) jest brak ich optymalizacji. Pisząc optymalizacja, mam na myśli tą drzemiącą w nich moc a nie SEO friendly, bo ten skrypt sam w sobie jest przyjazny dla Google (jeżeli chcesz się dowiedzieć jak poprawić wordpressa to polecam dwa wpisy na blogu bynajmniej.pl). Każdy nowy precel to świeżo zainstalowany skrypt bez żadnych modyfikacji, no może szata graficzna się zmieni i to wszystko.

Diabeł tkwi w pingach!

Każdy Wordpress ma w konfiguracji pole na wpisanie adresów które można pingować. Dzięki temu pingowaniu wysyłane są sygnały w zakamarki Internetu o tym, że Twój blog został zaktualizowany. Wszystko dzięki skryptom blogrolling, które zbierają właśnie takie informacje i publikują je na swoich serwisach (tak, to jest mnóstwo linków!). Im więcej mamy takich sprawnych „powiadamiaczy” tym szybciej się wpis indeksuje w Google.

Co zrobić aby to poprawić?

Wchodzimy do zakładki Settings → Writing → Update Services i wpisuje takie oto adresy:

http://rpc.pingomatic.com/
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://ping.bitacoras.com
http://ping.bloggers.jp/rpc/
http://api.moreover.com/ping
http://api.my.yahoo.com/RPC2
http://www.bitacoles.net/ping.php
http://api.moreover.com/ping
http://api.my.yahoo.com/rss/ping
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://ping.bitacoras.com
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.icerocket.com:10080/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://topicexchange.com/RPC2
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogoole.com/ping/
http://www.popdex.com/addsite.php
http://www.wasalive.com/ping/
http://www.weblogues.com/RPC/
http://blogping.unidatum.com/RPC2/Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 10

author Spamer www 28.12.2008 15:41:54

Z tego co zrozumiałem z artykułu, pingi wspomagają tylko szybszą indeksacji wpisów ?
Chyba warto dodawać je jedynie w totalnych spamach/generatorach zaplecza dla przyspieszenia indeksacji, bo nie warto ryzykować i używać ich dla wartościowych wpisów.

author Paweł Zinkiewicz www 08.01.2009 17:08:31

@Spamer - pingi są wbudowane w Wordpressa i wysyłasz je czy chcesz czy nie. Nie mają żadnych skutków ubocznych i są zalecane przez wszystkich blogerów. Po prostu informujesz o nowych wpisach, to nic złego. W spamie jest to właśnie wykorzystywane w ten sposób o którym piszesz, ale nie pingowanie wartościwoych wpisów to już paranoja, w stylu "nie wyjde dzisiaj z domu bo mnie tir przejedzie".

author Andrzej www 24.01.2009 19:49:17

Myślę, że Spamer miał na myśli przesadne pingowanie - oczywiście można przeholować ale nie jest to takie proste ;)

author Jurgi www 31.01.2009 23:34:45

A mogę spytać, jaka jest szybkość indeksacji dzięki takim pingom? O ile wzrasta? Blogi na my.opera chyba nie wysyłają pingów, a moje nowe wpisy są indeksowane w całkiem przyzwoitym tempie.

author gielo www 06.03.2009 13:13:19

Może i ja też wtrącę swoje trzy grosze. To o czym piszesz po niekąd jest prawdą tylko, że istnieje dużo innych czynników dużo bardziej wpływających na jakość precla niż poprawa tagów . Sorry ale mamy 2009 rok a nie 95 i to że google zwraca na nie uwagę nie znaczy że są one priorytetem. Wręcz przeciwnie, mają marginalne znaczenie obecnie.
Na czym więc należy skupić uwagę ?
Podlinkowaniu precla - nie wiem czy zauważyłeś ale indeksacja z pingu jest w indeksie kilka dni potem z niego wylatuje. Dobrze więc jest linkować także wpisy.
Kolejna sprawa to wtyczki. Na moim blogu opisałem co jest w sumie niezbędne www.szok24.eu/niezbedne-wtyczki-do-blogow. Prócz tam wymienionych polecam wp super cache oraz db cache. Jak masz tych precelków więcej to pomogą ci one odciążyć serwer i to dość znacznie.

Kolejna sprawa to używanie łamania tekstu i nie zawierania linków w tej części czyli nagłówku postu co znajdzie się na głównej stronie. Czemu ? a na to już sobie odpowiedzcie sami :)

author Marcin Krynski www 18.09.2009 21:09:29

Nie wiem czy wiecie ale pingi nie do końca są dobre. Pingując niektóre "złe servery" które mają zainstalowaną "mieszarkę tekstu" wasz post zostanie tak zmodyfikowany że zbudujecie tylko komuś content. Tak stało się z moją stroną www.drukonosz.pl a teraz walczę ze spamerem o usunięcie wpisów.

author manusfortis www 24.05.2010 21:22:39

Marcin, mógłbyś rozwinąć?? wszystkie wpisy powyżej twojego są dla mnie oczywiste, a Twojego nie do końca rozumiem.
ewentualnie jeżeli ktoś inny byłby pomocny (bo nie wiem czy Marcin tu jeszcze zagląda - wszak wpis jest raczej stary) to będę wdzięczny

author demon www 24.09.2010 17:19:08

Jak można pingować strony?

author demon www 24.09.2010 17:19:08

Jak można pingować strony?

author Marcin 22.12.2010 21:55:43

Pingi pingami, ale bloga/precla trzeba tez podlinkować i zadbać o odpowiednie linkowanie wewnętrzne. Inaczej nawet pingi co sekunde nic nie dadzą

Dodaj komentarz