ostatniego wpisu w tym dziale minęło trochę czasu. Prosiłem Was o podsyłanie do mnie ciekawych projektów, wartych uwagi. Tak się też stało i teraz przedstawię jeden z takich ciekawszych serwisów." />
32 Recenzje startupów 5 minut czytania

Znanylekarz.pl - Oceniaj lekarzy!

Od ostatniego wpisu w tym dziale minęło trochę czasu. Prosiłem Was o podsyłanie do mnie ciekawych projektów, wartych uwagi. Tak się też stało i teraz przedstawię jeden z takich ciekawszych serwisów.

Idea

A idea jest prosta. Sam często widziałem na moich lokalnych (lubelskich) grupach dyskusyjnych posty z pytaniami o sprawdzonych lekarzy różnej specjalności. Jeden z moich znajomych kiedyś wpadł na ten sam pomysł – aby umożliwić ludziom ocenianie lekarzy. Kilka błędnych założeń spowodowało, że serwis nie udał się. W tym przypadku się nawet udało. Jest to serwis: znanylekarz.pl

Bazę mają dość sporą: ponad 18 tysięcy lekarzy, przeszło 17 tysięcy opinii o 4177 specjalistach.

Funkcjonalność

Na stronie głównej od razu wita nas wyszukiwarka, gdzie możemy znaleźć dobrego lekarza. Jest ona duża i rzucająca się w oczy. I to jest na plus. Ktoś wchodzi na serwis i od razu zaczyna szukać. Jeżeli nie chce szukać, może odsłużyć się sam. Szukać wg województwa lub specjalności . W jednym i drugim dostajemy listę lekarzy. Znalezienie tego kontentego jest uciążliwe – mimo sortowania wg najlepiej ocenionego. Szczerze powiedziawszy nie rozumiem dlaczego został wprowadzony taki podział. Można to rozwiązać inaczej:

  • podział wg miast i potem pokazanie wszystkich specjalności,
  • lub odwrotnie, pokazać wszystkie specjalności, a potem pokazać miasta

Tutaj jest to nie najlepiej rozwiązane.

Użytkownik musi szybko znaleźć informację jakiej szuka, w przeciwnym razie zamknie stronę. Serwisy tego typu, oceniające kogoś lub coś, powinny być dostępne za darmo dla każdego. Bez zbędnej rejestracji, gdy ktoś chce wystawić cenzurkę. Tutaj użytkownik przeczyta opinie o lekarzu lub kilku i raczej już nie wróci, chyba że będzie chciał potwierdzić lub zaprzeczyć informacjom jakie ktoś inny napisał.

Wzajemna pomoc - FAIL

Jak dla mnie serwis sam sobie strzelił w kolano. Gdy chcę dodać jakąś opinię, to tak, muszę być zalogowany. Taki stan rzeczy odrzuca mnie dość skutecznie, aby stracić chęć na ocenienie mojego lekarza. Wszystko w trosce o „wiarygodną ocenę”. Jakby, rejestracja była drogą do uwiarygodnienia mojej oceny.

Ominięcie tego kroku na pewno by wpłynęło na znacznie większą ilość opinii i większą popularność forum.

Wiem, bo na moim Atlasie Wifi nie trzeba się rejestrować by dodać nowy punkt z darmowym dostępem do Internetu.

Rejestracja na ZnanyLekarz.pl pozwala tylko dodać do obserwowanych lekarzy, gdzie na stronie głównej zachęcają do rejestracji bo „aby skorzystać z dodatkowych opcji wyszukiwania”. Zarejestrowałem się i nic nowego się nie pokazało. Dobra ściema nie jest zła.

Pozycjonowanie

Serwis ma duży potencjał. Na dzień dzisiejszy jest słabo wypozycjonowany. Najlepszymi frazami dla niego będą frazy typu: SPECJALNOŚĆ_LEKARZA MIASTO (na słabsze hasła tego typu - gdzie nie ma większej konkurencji jest nawet w top5). Zdobycie pierwszej dziesiątki nie powinno sprawić większego kłopotu, ale jaki fajny ruch by generowały te hasła.

A jednak...

...serwis odniósł sukces. Ma sponsora i co ciekawsze – udało mu się wejść na zagraniczny rynek. Do Czech.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 32

author Borys www 05.09.2008 13:50:16

Chyba należy się kilka słów sprostowania.

Ad 'Funkcjonalność'.
Jeśli wybierzesz województwo z listy, a potem na następnej stronie specjalizację (tudzież odwrotnie), to dostaniesz listę lekarzy danej specjalizacji z danego województwa. Jeden wybór nie anuluje drugiego -- widać nie próbowałeś.

Ad 'Wzajemna pomoc - FAIL'.
Wcale nie musisz być zalogowany żeby dodać opinię. Gdyby tak było nie dostałbyś formularza dodawania opinii. Opinia, którą dodasz, jest widoczna na początku dla Ciebie, a po zatwierdzeniu przez moderatorów także dla innych. Na dowód znajdź sobie lekarza "Gregory House". Ostatni komentarz jest ode mnie w postaci niezarejestrowanej (co potwierdza tylda przed imieniem).
Na forum też nie trzeba się rejestrować żeby cokolwiek napisać.

Ad 'Pozycjonowanie'.
Idąc za sugestią sprawdziłem to, czego najczęściej się wyszukuje, np. ginekologa z Wrocławia, Krakowa czy Warszawy -- odpowiednio 7, 8 i 10 miejsce. Pierwsza strona, przy dużej konkurencji, to chyba nie jest tak słabo. Tak, widziałem heatmap Googla, ale inne przykłady, jak pediatra w Warszawie mogą być nawet na pierwszej pozycji.

Zachęcam do wnikliwszej analizy ocenianych stron.
Pozdrawiam.

author shpyo www 05.09.2008 18:02:11

Borys, widzisz. Skoro Ty projektowałeś funkcjonalność serwisu, to wiesz co i jak. Nigdy bym nie wpadł na to, że po kliknięciu, na daną specjalność/województwo będę miał "poszukiwanych" lekarzy ładnie posortowanych. Jako odwiedzający serwis, nie muszę myśleć jak jego twórca. Jak klikam na województwo lubelskie i nagle pojawiają mnie się ginekolodzy i "to samo menu", to wybacz... Informacje mam mieć jasno podane. Zastanawiałeś się ile przez to serwis mógł stracić użytkowników?

Kolejna rzecz. Powtarza się sytuacja jak powyżej. Dodałem opinię i pojawił się komunikat, że muszę być zalogowany/zarejestrowany by uwierzytelnić opinię. Na stronie nie ma mowy o jakiejkolwiek moderacji opinii przez administracje. Jeżeli jest to bardzo słabo widoczna.

Co do pozycjonowania, też potrafię podać przykład ;) stomatolog wrocław, warszawa czy lublin ;)

Dzięki za uwagi, na pewno będę teraz szukał, różnych "ukrytych" funkcjonalności w serwisach (o ile będą prostemu użytkownikowi pokazane). Polec lekturę "Nie każ mi myśleć" Steve'a Cruga, bo serwis funkcjonalnie spełnia oczekiwania, tylko co z tego jak usability leży.

author Borys www 05.09.2008 22:26:07

Nie ja projektowałem. Ja z niego dość intensywnie korzystam. I nie myślę, co mogę zrobić, tylko czytam, co jest w serwisie napisane -- tak łatwiej. Jeśli widzę podpowiedź: "Wyniki będzie można uściślić...", widzę też że mój wybór jest w tym menu pogrubiony, to nie mam skrupułów i klikam dalej. Pominę, że na podstronie obok wyszukiwarki pojawiają się dwa dodatkowe selecty...
A swoją drogą coś mi się wydaje, że z tego menu to naprawdę niewiele osób korzysta. Prędzej Googlebot.

A ja dodałem opinię i jakoś nigdzie nie było napisane, że cokolwiek MUSZĘ. Dostałem tylko informację, że moja opinia będzie bardziej wiarogodna gdy się podpiszę jako zarejestrowany użytkownik. Napisałem wcześniej, że sam fakt, że mam dostęp do formularza już mi sugeruje, że mam wolność pod tym względem -- dokładnie tak jak na Twoim blogu i w przeciwieństwie do opcji dodawania/edycji lekarzy. I rzeczywiście -- zaraz nad polem tekstowym, który wypełniałem przy dodawaniu oceny, przeczytałem sobie, że NIE MUSZĘ być zarejestrowany. Widzę przy nickach tyldy jak na wielu forach typu Gazeta.pl czy Onet.pl. Czy jestem zbyt spostrzegawczy? Nie sądzę -- 17300 opinii świadczy o tym, że ludzie nie mają problemów z tym, co robią.

Co do pozycjonowania -- sam powinieneś wiedzieć ile trwa wypozycjonowanie serwisu. Z tego co się orientuję to Znany Lekarz wystartował w okolicach początku tego roku więc jak na fakt, że nie widziałem żadnej akcji promocyjnej, jedynie spontaniczne wypowiedzi osób trzecich na różnych forach, czy wpisy na blogach jak Twój, to i tak jest chyba nieźle. Masz rację, że może na stomatologa nie jest wypozycjonowany dobrze (choć gdy powiesz Googlowi, że szukasz 'dobrych' stomatologów z Warszawy czy Lublina, to jest już znacznie lepiej), ale wg Google Trends ginekolog jest "trochę" częściej wyszukiwany -- więc moj argument wygrywa, sorry ;)

author A.G. www 05.10.2008 23:24:47

W sumie nie znałem tego portalu. Też nie widziałem żadnej reklamy, a by się przydała. Ogólnie nawet ciekawy pomysł, podobne serwisy można by tworzyć w innych grupach zawodów. Aczkolwiek ani jednego ze znanych mi lekarzy nie znalazłem, chociaż może się z czasem rozwinie. Nasza-klasa na początku też pewnie bazy nie miała, z czasem chyba przybywają nowe opinie coraz szybciej. Jeżeli by się przyjął to może by w TV coś wspomnieli ;), w "Dzień dobry TVN" tam czasem wspominają o nowatorskich serwisach. To jest super reklama i za free ;)

author halgry www 29.11.2008 19:44:52

Wspaniale,też chciałam coś dodac ale nie działa stona, uważam że to bardzo dobry pomysł, mafai lekarska zostanie rozbita, mam niepełnosprawną coreczke dzieki 2 lekarzom, albo 3 ktorzy dalej pracuja i mają sie dobrze,

author Halina 29.11.2008 19:47:01

Najpierw muszę cos przeczytac,zeby skomentowac,a sersis nie działa.Zróbcie coś.

author Halina 29.11.2008 19:48:54

Muszę cos przeczytac,zeby skomentowac,a sersis nie działa.Zróbcie coś.

author Anna www 29.11.2008 20:40:23

Świetny fachowiec, bezinteresowny, wyjątkowy!! To prof. dr hab. Bogdan Kałużewski - ginekolog - położnik - STROŃSKO 20a. Polecam !!!

author Bozka www 29.11.2008 21:10:52

Bardzo dobry lekarz alergolog dr.Wińczakiewicz,pracuje w Jaworznie w :Soterii : Chodzę z córką do tej Pani już 5 lat na odczulanie.Polecam!!!

author kosa www 30.11.2008 19:31:00

złotoryjski szpital to wykanczalnia

author waldemar www 01.12.2008 12:06:10

Chcialbym podzielic sie uwagami co do lekarzy tzw.pierwszego kontaktu z
woj.dolnoslaskiego.Konkretnie idzie o m.Zgorzelec zwane dalej dumnie przez jego wlodarzy "europamiasto".Mamy b.dobra lekarke ze specjalizacja choroby pluc i gornech drog oddechowych, ktora w przychodni przyszpitalnej jest bardzo mila i kontaktowa dla pacjentow-odmiennie natomiast traktuje swoich podopiecznych z DPS-owW zgorzeleckim Domu Pomocy "Jutrzenka" pokazuje w stosunku do pensjonariuszy swoje prawdziwe/chyba skrywane oblicze.Jest niepunktualna co do dat,dni i godzin.Obcesowa,wrecz ordynarna,czasami grubianska.Nie sledzi efektow leczenia poszczegolnych pacjentow /starszych,niepelnosprawnych,samotnych czesto bedacych w stresie/odrzuconych przez rodzine i bliskich/. Swoim zachowaniem sprawia wrazenie ze przyjmujac ich, badz przepisujac leki wyswiadcza im wielka laske.Kochani ze Zgorzelca i okolic uwaga na ta wlasnie p o s t a c. Jestem
pensjonariuszem tegoż Domu i wspolnie z kolezankami i kolegami zwracam
sie do obecnych badz potencjalnych pacjentow.Patrzcie na rece i twarz tej
pani Achtung!.Tak postepuje czlowiek dwulicowy - a moze nie jest zadowolona z wynagrodzenia jakie otrzymuje za tzw.kazdego lepka"
Zebralismy juz 36 podpisow aby ZOZ zmienil nam lekarza 1-kontaktu.
Pozdrawiam z dosc wisielczej perspektywy.Jutrzenka&pozostali.P.S Uwazajcie pod czyja opieke oddajecie swoich starszych bliskich w DPS.

author kiciasty www 01.12.2008 18:14:37

jest w Wałbrzychu ĹťEĹťNICA stomatolog która rozwiera zdrowe zęby w przychodni na UL.Głównej uwaga pacjenci bo wyrywa równiż zdrowe zęby

author Mimic www 11.12.2008 10:56:18

Serwis fajny, ale tylko tak długo, dopóki nie niszczy autorytetu lekarzy, w przeciwnym razie może nas czekać podobna sytuacja jak w transplantologii po kretyńskim zachowaniu Pana Ziobry. Dopóki przekazuje się informacje, a nie sieje panikę, jest ok.

author bassia www 26.01.2009 00:45:12

Słowo to silna broń.
Widzielismy to na przykładzie własnie transplantologii.
Własciciele Serwisu biorą na siebie duża odpowiedzialność.
Moralną. Prawną także.
Idea jest słuszna, ale brak zabezpieczeń przed nieuczciwością,
I to niestety dyskredytuje Serwis. Szkoda.

author beate-lab med www 01.02.2009 13:15:10

Brak zabezpieczeń przed nabijaniem sobie rankingu.
100% lub prawie mają mało znani w srodowisku medycznym ginekolodzy, urolodzy, seksuolodzy, chirurdzy i zapewne inni.
Być może są dobrzy, ale malo kto Ich zna, nazwiska "nie chodzą" ...
Można się często nawet uśmiać.
W paru przypadkach bardzo niskie, ujemne procenty - ginekologa z tytułem profesora, miłego staruszka urologa - odwzorowują niestety rzeczywistość.
A więc fałsz pomieszany z prawdą nie jest jednak prawdą.
...Pomysł portalu dobry, wykonanie nieszczególne.
A reklama medalików to już "no comment".
Pozdrawiam.

author Podobno jest tam problem www 12.02.2009 22:46:26

Bo kasują wpisy albo bezpodstawnie cenzurują.

author zbig www 10.04.2009 08:32:53

Słusznie kasują, bo okazało się, że wielkopolski lider
urologów musi być pod obserwacją moderatorów z powodu procederu.
Portal stara sie walczyć z nieuczciwą konkurencją. zbig

author pigla www 15.08.2009 04:10:03

Także pierwsze miejsce w rankingu "seksuolog" jest ."nadmuchane"., co stwierdził Moderator Kuba.

author Iza Maja www 27.04.2010 16:36:03

Loguję się ciągle kilka razy ,rerjestruję także ,chcąc dodać opinię o lekarzu- nie ma szansy.Są jakieś błędne wypowiedzi ,jeśli nie można się zalogowąć -TO OD KOGO OPINIE SĄ?????

author Wieszcz www 04.07.2010 01:35:01

OPINIE są od tych co zapłacą moderatorom za usówanie niepochlebnych opinii o sobie. Ci co nie płacą mają na czerwono, ci co płacą mają na zielono. No i jeszcze są tacy co nie płacą i mają na zielono, ale oni to raczej zajmują się leczeniem a polowaniem na pacjeta.

Byłem zalogowany i systematycznie słałem tą samą opinię. W nagrode za konsekwencje pojawiła się po dwóch miesiącach :))))

author Anonim44 www 06.09.2010 11:18:19

Serwis jak serwis ma wady i zalety, ale chyba dobrze, że istnieje. Korzystając z niego wystarczy założyć, że nie stanowi on całej prawdy o temacie, a zawsze to jakieś odniesienie. Tak jak to forum dzięki, któremu wiem o takiej stronie.
Pozdrawiam

author Katarzyna www 28.10.2010 14:16:43

Mam 60 lat, chciałam poprawić swój wygląd, "odświeżyć". Porady szukałam u lekarza pracującego w Polanicy (szpital chirurgii plastycznej) , który otworzył gabinet chirurgii estetycznej w moim mieście.W trakcie pierwszej wizyty zalecił zastrzyki z botoksu. Cena 1800zł - efekt zabiegu nikły. Kolejne wizyty w kolejnych gabinetach, bez znaczących zmian.Doszłam do wniosku, że ci lekarze wykazują się słabymi umiejętnościami, wiedza powierzchowna. Szukałam dalej. Kolejna próba w gabinecie Derma puls z Wrocławia, tam dopiero wytłumaczył mi lekarz o zastosowaniu kolejności zabiegów i czego mogę oczekiwać. Po dwóch wizytach, widoczne są zmiany. Wcześniejsze wizyty okazały się pomyłką nie tylko finansową, zaczęłam tracić zaufanie do wiedzy z zakresu dermatologii estetycznej. Po wizycie w derma puls zmieniłam zdanie.

author Polo www 04.12.2010 14:44:59

Nienawidzę stron na których trzeba się koniecznie zarejestrować żeby coś napisać lub przeczytać.

author Iwona www 08.12.2010 09:26:31

Niestety spora część opinii jest wystawiona przez samych lekarzy, którzy albo sobie nabijają ranking pochlebnymi opiniami albo obniżają ranking konkurencji.

author Anonim44 www 06.09.2010 11:18:19

Serwis jak serwis ma wady i zalety, ale chyba dobrze, że istnieje. Korzystając z niego wystarczy założyć, że nie stanowi on całej prawdy o temacie, a zawsze to jakieś odniesienie. Tak jak to forum dzięki, któremu wiem o takiej stronie.
Pozdrawiam

author Katarzyna www 28.10.2010 14:16:43

Mam 60 lat, chciałam poprawić swój wygląd, "odświeżyć". Porady szukałam u lekarza pracującego w Polanicy (szpital chirurgii plastycznej) , który otworzył gabinet chirurgii estetycznej w moim mieście.W trakcie pierwszej wizyty zalecił zastrzyki z botoksu. Cena 1800zł - efekt zabiegu nikły. Kolejne wizyty w kolejnych gabinetach, bez znaczących zmian.Doszłam do wniosku, że ci lekarze wykazują się słabymi umiejętnościami, wiedza powierzchowna. Szukałam dalej. Kolejna próba w gabinecie Derma puls z Wrocławia, tam dopiero wytłumaczył mi lekarz o zastosowaniu kolejności zabiegów i czego mogę oczekiwać. Po dwóch wizytach, widoczne są zmiany. Wcześniejsze wizyty okazały się pomyłką nie tylko finansową, zaczęłam tracić zaufanie do wiedzy z zakresu dermatologii estetycznej. Po wizycie w derma puls zmieniłam zdanie.

author Polo www 04.12.2010 14:44:59

Nienawidzę stron na których trzeba się koniecznie zarejestrować żeby coś napisać lub przeczytać.

author Iwona www 08.12.2010 09:26:31

Niestety spora część opinii jest wystawiona przez samych lekarzy, którzy albo sobie nabijają ranking pochlebnymi opiniami albo obniżają ranking konkurencji.

author Cezary 15.11.2011 13:27:17

"...04.07.2010 01:35:01, Wieszcz napisał/-a:

OPINIE są od tych co zapłacą moderatorom za usówanie niepochlebnych opinii o sobie. Ci co nie płacą mają na czerwono, ci co płacą mają na zielono. No i jeszcze są tacy co nie płacą i mają na zielono, ale oni to raczej zajmują się leczeniem a polowaniem na pacjeta.
Byłem zalogowany i systematycznie słałem tą samą opinię. W nagrode za konsekwencje pojawiła się po dwóch miesiącach :))))..."

Co za bzdury niektórzy tu wypisują... Jestem lekarzem, ginekologiem z Lublina. Dr Cezary Szymański. Nic nie płacę moderatorom. Nie mam żadnego wpisu na czerwono, wszystkie na zielono, wszystkie oceny maksymalne. Ĺťadnej opinii sam sobie nie wpisałem. I żeby było jasne. Określenie "mafia lekarska" mnie obraża. CS

author konswultant 26.10.2012 21:11:27

znany lekarz.pl można o tyłek rozbić. wogóle nie działa, a ich informatycy jeszcze nie skończyli przedszkola. Weist of time!

author Dorota www 27.12.2021 11:08:52

Nie dawno wystartował podobny serwis pod adresem: https://bliskilekarz.pl

author Dawid www 20.10.2023 17:15:19

Fajny Blog. Będę tutaj częściej wpadał ;)

Dodaj komentarz