14 Blog 7 minut czytania

Wyniki ankiety

I po ankiecie. Trwała blisko dwa tygodnie. Udział wzięło 78 Czytelników mojego blogaska z czego kompletnych było 63, a częściowych 15. Jak się okazało, najgorszą częścią ankiety były pytania otwarte, gdzie trzeba było wykazać się trochę i napisać coś od siebie. Można pokusić się o stwierdzenie, że aktywność w pytaniach otwartych przekłada się na aktywność w komentarzach. Ale do rzeczy.

Płeć

Przez pierwsze dni trwania ankiety górą byli Czytelnicy (93,59%), pod koniec zaś przybyło trochę Czytelniczek (6,42%). Powyżej ilustracja z danymi.

Wiek

Można pokusić się o stwierdzenie, że odbiorcami mojego bloga są maturzyści, studenci i osoby w wieku średnim (do 40 lat). Czyli konkretni i wartościowi Czytelnicy. Najliczniejszą grupę stanowi przedział od 22 do 28 lat.

SO – czyli na czym siedzisz

Cieszę się, że są osoby (7,7%), które używają „makówek”, gdyż sam od mają przesiadłem na, szpanerskiego, czarnego mackbooka. Najwięcej jest użytkowników Windowsa XP (razem 69,24%), potem jest Linux (21,8%), maci i inne bliżej niezdefiniowane. Popularność pokrywa się ze statystykami z Google Analytics.

Częstotliwość odwiedzania mojego bloga

Tutaj znaczna większość (76,93%) odwiedza mojego bloga gdy tylko pojawi się wpis. Jak się też okazuje są zapaleńcy co odwiedzają mnie codziennie ;) - ale to pewnie nie mogą się doczekać kolejnego wpisu.

Stanowisko pracy

Tutaj jest trochę zaskoczony. Okazuje się, że 1/3 czytelników to programiści, a nie jak się spodziewałem – pozycjonerzy. Czyżby pozycjonowanie było Waszym dodatkowym zarobkiem? Potem są już pozycjonerzy, (znienawidzeni przez programistów) project managerowie, graficy i pozostali z branży IT web. Są jeszcze osoby, które nie pracują (12,83%), ale to pewnie studenci.

Konkurencja blogowa

Cieszę się, że czytacie (92,31%) też inne blogi o podobnej tematyce jak mój blog (pozycjonowanie, programowanie i bezpieczeństwo stron www) i śledzicie (67,95%) związane z nimi afery.

To była pierwsza część ankiety, gdzie chciałem się dowiedzieć czegoś na temat moich czytelników. Tę część wypełnili wszyscy, którzy brali udział w ankiecie. Druga część, jak się okazało, była bardziej kłopotliwa.

Najlepsze u mnie są…

… porady o pozycjonowaniu. Zarówno te dobre (79,37%) jak i złe (52,39%) co poniekąd wynika z głównej tematyki bloga. Później są już informacje o bezpieczeństwie (39,69%) i praca (22,23%).

Dobry jestem w te klocki

Cieszę się, że moje wpisy pomagają Wam w zdobywaniu wyższych pozycji i dbaniu o lepsze bezpieczeństwo Waszych serwisów internetowych. Mam nadzieję, że kolejne wpisy też okażą się pomocne.

rel=nofollow

Jest dość kontrowersyjna sprawa na moim blogu. Z jednej strony dzięki temu, nie ma małowartościowych komentarzy coby zdobyć tylko link – tak uważa blisko ¾ respondentów. Z drugiej chcecie czegoś w zamian za zaszczycenie mnie komentarzem na moim blogu.

Wybrane argumenty za:

nawet żeby pomóc osobom mądrze wypowiadającym się w pozycjonowaniu ich portfolio

i

zgodnie z zasada: you link, we follow”

i

Nie wiem czy dobrze rozumuje ale komentarz to chyba kontent który piszą userzy więc taki mały prezent w postaci linka byłby chyba całkiem przyzwoitą nagrodą, a bez linka to wsumie nie chce mis ie pisać czasem komentarzy

- materialista ;)

Postanowiłem pójść Wam na rękę i jednocześnie do częstszego komentowania na moim blogu, zdejmując ten atrybut. Pragnę w tym miejscu poinformować, że jeśli ktoś będzie chciał się podpisać pozycjonującą frazą, to jego komentarz zostanie skasowany (nawet gdyby był wartościowy).

O czym pisać?

Tutaj zdania są dość mocno podzielone. Najczęściej padały odpowiedzi takie jak: black seo (najczęściej), porady seo oraz większa częstotliwość wpisów. Chcecie też dowiedzieć się też o konkretnych metodach pozycjonowania czyli tworzenie zaplecza, jaki linkować, opinie na temat różnych kampani SEO, testy pozycjonowania. Wszystko to, dobrze podsumowuje pewnie komentarz:

SEO na poważnie: nie sztuczki, tylko działania w granicach dopuszczonych przez zasady wyszukiwarek. seomoz.org jest bardzo dobrym przykładem. Chodzi nie tylko o to, żeby pokazać co. Przecież wiemy, że linki, słowa kluczowe, że semantyczny markup, itd. Dobry blog na ten temat to dobre przykłady, solidnie opisane własne doświadczenia. Dobrze wytłumaczone zasady działania różnych mechanizmów w wyszukiwarkach (znów seomoz.org jako doskonały przykład). Na polskich blogach tego nie ma.

Co zmienić?

Tutaj odpowiedzi w większej mierze pokrywały się z tym czego chcecie więcej. Wadą poprzedniej wersji bloga była słaba czytelność. Teraz jest nowa wersja, mam nadzieję, że bardziej czytelna i graficznie bardziej przyjazna.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 14

author Marcin Kłeczek www 27.08.2008 22:58:12

Czy ten link jest aż tak ważny? Jeśli ktoś ma coś ciekawego do napisania to i tak napisze. A jeśli będą linki, to znów pojawią się ludzie, którzy będą pisali tylko po to, żeby "dostać linka" (nie wspomnę o automatach).

author shpyo www 27.08.2008 23:00:58

@Marcin zobaczymy jak to będzie szło z tymi komentarzami, chcieli linka za wartościowy content - proszę bardzo. Każdy inny nie wartościowy komentarz z pozycjonowanym linkiem będzie kasowany.
Myślę, że roboty spamerskie nie przebiją mojego, jakże prostego, zabezpieczenia ;).

author mt3o 27.08.2008 23:40:07

Na boty - kapczę lub inne takie rozwiązanie trzeba będzie wstawić. Ostatecznie shpyo mógłby robić za cenzora prewencyjnego. Na blogu VaGla to się sprawdza.

Odnośnie layoutu: content jest o wiele bardziej czytelny, tylko menu z lewej i na górze są brzydkie..

author adriano www 28.08.2008 00:13:34

Poprzednia wersja graficzna podobała mi się, ta też jest dobra (czytelna).
Trochę gubi mnie kolejność komentarzy - na każdym blogu jest inaczej i to trochę dziwne gdy czytam najpierw odpowiedź, a dopiero czyjeś pytanie (przyzwyczajenie mówi mi że coś jest nie tak) :)

author Vogel www 28.08.2008 05:53:42

czarny macbook? a fuuuj...

author Rafał Dąbrowski www 28.08.2008 12:35:45

Ciekawe te wyniki ankiety. 30% to programiści, to mnie zainteresowało najbardziej. I może jak szata graficzna będzie bardziej okrągła i jaśniejsza (tło) to więcej kobiet wpadnie ;)

author Bartosz www 28.08.2008 14:32:01

Jeśli chodzi o czytelność bloga to może teraz lepsza, jednak teraz design jest słabszy.

author Mendax www 28.08.2008 17:33:02

Jeśli chodzi o wygląd, to zgodzę się z Bartoszem: może i czytelniej, ale ten poprzedni layout jakoś bardziej pasował. A może się przyzwyczaiłem za mocno...

Co do ankiety - również uważam, że taka ilość programistów to coś interesującego - może dlatego, że coraz więcej ludzi szuka konkretnych porad, jak optymalizować strony?

PS. Te literówki w tytule strony to zapewne celowe...?

author Wilk www 28.08.2008 20:19:17

"(znienawidzeni przez programistów) project managerowie" - mógłbyś rozwinąć? Bo u nas jest inaczej. Byc moze chodzi o to, ze w roznych firmach troche roznie rozumie sie to stanowisko.

author m3rv www 30.08.2008 20:51:32

Nie no. Daje po oczach! Musiałem adres sprawdzić, bo nie wierzyłem, że shpyo zamienił fajną skórkę na zdartą kurtkę z dżinsu.

Widzę, że prace trwają, więc zakładam poprawę tego. W sumie nie pamiętam. co napisałem na temat linków... Bez różnicy - Google i tak bierze pod uwagę te linki, nie przelicza tylko PR.

I może jeszcze ta stolica... Może czas zmienić na Kraków.

A odnośnie Black Hat Seo... Po ostatnim update Googla powinna już odejść ochota na BHS... Może warto powtórzyć ankietę :)

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

author stormfy www 22.09.2008 13:24:56

Na samym pozycjonowaniu raczej trudno wyżyć ;) Może inaczej, jest to bardzo nie pewny sposób zarabiania. Jakaś istotna zmiana w google i można zostać bez środków do życia. Dlatego większość woli traktować to jako dodatkowe źródło dochodów niż zrezygnować z programowania. Druga sprawa, że pozycjoner, który nie umie programować to przeważnie kiepski pozycjoner ;)

author Prez www 30.09.2008 13:03:34

Czemu pozycjonerzy są "(znienawidzeni przez programistów)"?

author shpyo www 30.09.2008 13:07:15

@Prez czytaj dokładniej, chodzi o projekt managerów ;>

author azga www 03.04.2009 10:08:59

@shpyo:
"do 40 lat). Czyli konkretni i wartościowi Czytelnicy"
Czy mam rozumieć, że powyżej czterdziestki jestem już "niekonkretna i malo wartościowa"?

Dodaj komentarz