4 Moje projekty 5 minut czytania

Atlas WiFi - darmowy net w Polsce

Jakiś czasu do Sieci wypuściłem mój najnowszy projekt, który jak się potem okazało został bardzo dobrze przyjęty i ma szansę na rozwój. Ale po kolei.

Idea, o projekcie

Atlas WiFi nazywam projektem życiowym, nie dlatego, że to mój najlepszy projekt, tylko dlatego, że - jakże ciężkie życie - zmusiło mnie do jego stworzenia. Poszło o to, że podczas moich różnych wyjazdów z Lublina do innych miejscowości, czy to na spotkania z klientami czy stricte wypoczynkowych, nie wiedziałem czy będzie tam Internet. To było naprawdę irytujące, tym bardziej, że dotychczas były listy darmowych hotspotów. Tylko co z tego, jak ostatnia aktualizacja była w 2005 lub jak było dużo tych punktów, to większość z nich nie istniała.

Funkcjonalność

Zasada jest prosta: znasz jakiś darmowy punkt, to dodajesz go poprzez prosty formularz i zaznaczasz punkt na mapce, a nie to co na konkurencji, gdzie, aby dodać punkt, trzeba podać wszystkie dane techniczne punktów (częstotliwość, czy jest płatny, itp). Wątpię, aby osoba, która nie zna się na tym, wszystkim była w stanie to wszystko uzupełnić (i to jeszcze poprawnie).

Przeglądanie też jest maksymalnie uproszczone. Na dole strony znajduje się lista wszystkich miast jakie są w bazie. Klikamy na miasto i pojawiają się punkty. Kliknięcie na konkretny punkt, pokazuje szczegółowe informacje na temat hotspotu - zasada trzech kliknięć. Dlatego też zrezygnowałem z podziału punktów na województwa, nawet dla Google było by to tylko dodatkowe, niepotrzebne zagnieżdżenie.

Każdy Internauta może prosto zweryfikować poprawność informacji dodając komentarz dla punktu dostępowego.

Popularność

A teraz najlepsza cześć w tym całym projekcie, która mnie totalnie zaskoczyła. Zaraz po zapodaniu informacji o projekcie dostałem:

  • 2 (dwie) oferty współpracy z innymi serwisami,
  • nieodpłatne wykonanie całej identyfikacji wizualnej,
  • pomysły na rozbudowanie serwisu na telefony komórkowe wraz z przykładami!

Wszystko dlatego, że "pomysł bardzo mnie się spodobał". Jak dla jest jakaś niesłychana rzecz, aby ludzie sami z siebie tak bardzo chcieli pomóc. Czyżby moc dobrego pomysłu? Na prawdę ciężko mnie to zrozumieć.

Ponadto graficy też projektowali dla serwisu logotypy:

Logo Atlasu WiFi

Informacja o projekcie pojawiła się w takich serwisach jak: media2.pl, webinside.pl, itlublin.pl, miastostudentów.pl, osnews.pl i wykop.pl

Na dzień dzisiejszy w bazie jest ponad 400 (czterysta) punktów.

Plany na przyszłość

Z serwisem musi być jak z bankiem, musi zarabiać - parafrazując hasło reklamowe jednego z banków. Serwer i domena sama się nie utrzyma. Punktem wyjścia do jakiegokolwiek zarobku na serwisie, będzie odpowiednia ilość hotspotów. Na pewno będę chciał zrobić:

  • rekomendowane (po odpowiedniej opłacie) hotspoty przez serwis,
  • wysyłanie informacji o hotspotach w danym mieście przez sms,
  • wersję serwisu na urządzenia mobilne,
  • specjalny szablon dla ośrodków wypoczynkowych, firm szkoleniowych itp

Ile z tego się uda zrobić, czas pokaże. Serwis ma potencjał i mam nadzieję, że uda się mnie wykorzystać to.
Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 4

author wzs www 23.08.2008 21:39:13

Mi również podoba się ten projekt i co tu wiele mówić - zamiast stawiać skutle, katalogi można też zrobić coś pożytecznego.

BTW: Nowy design? Zdecydownaie na plus, tylko logo zrób klikalne :)

author Marcin www 24.08.2008 02:03:01

Dodałem. Ogonki koło Węgorzewa. Za jakiś czas dojdzie tam jeszcze tawerna z własnym SSID'em. Dodać jako nowy punkt?

author shpyo www 26.08.2008 09:53:37

@Marcin: Tak dodaj, ważne, aby dane zgadzały się.

author Grek 08.01.2014 13:26:46

Bardzo trafny pomysł

Dodaj komentarz