24 Porady SEO 8 minut czytania

Subdomeny czy zwykły content layering?

Od dłuższego czasu trapił mnie ten problem, bo przymierzam się do odpalenia serwisu na całą Polskę, gdzie kluczowym punktem będzie pozycjonowanie się na hasła typu: HASŁO MIASTO. Jeden serwis już mam - na subdomenach. Mogę w nim wygenerować nieskończoną ilość subdomen. Problem w tym, że powoli zaczynam dostrzegać tego wady.

Powstaje więc pytanie - na które rozwiązanie postawić? Wszystko tak na prawdę zależy od założeń jakie ma spełniać serwis. Na początku przyjrzyjmy się wadom i zaletom z punktu widzenia procesu pozycjonowania. Najlepiej będzie jak zestawi się oba rozwiązania.

Linkowanie

Bez wątpienia zaletą subdomen jest to, że można bez problemu skatalogować wszystkie - o ile dysponujemy bardzo dobrą listą katalogów. W przypadku tradycyjnych URLi mamy zawężone pole działania - tylko domena główna. Oczywiście linki można zdobywać w inny sposób, ale katalogowanie dobrze pokazuje tutaj o co chodzi. W niektórych przypadkach łatwiej zdobyć linki, w innych trzeba się nakombinować.

Jedyne co może nam dać tutaj - w linkowaniu zewnętrznym - do myślenia, to przychodzące linki. W przypadku normalnego content layeringu, gdzie wszystko wrzucamy do jednego "katalogu", każdy link do podstrony wpływa pośrednio na moc domeny głównej. I to jest dobra rzecz, nie dzielimy się tą mocą z inną subdomeną. Jeżeli link jest do subdomeny, to domena główna nic nie zyska.

Subdomeny, a linkowanie wewnętrzne (link juice)

Google subdomeny traktuje jako odrębne strony, przez co ciężej dobrze rozplanować "rozkład sił" linków (link juice). Chodzi o poprawne przekazywanie "mocy" przez linki. W klasycznym rozumieniu strony ten link juice dotyczy tak na prawdę linkowania wewnętrznego - wokół jednej domeny. Gdy chcemy linkować do subdomen, z innej subdomeny (lub domeny głównej) to ową "moc" przekazujemy "nowej" (dla Google) domenie. To jest jeden z tych (naj)mocniejszych argumentów za tym, aby nie rozbijać contentu na domeny (content layering).

Z kolei jeżeli spojrzymy na to z innej strony, to mamy dużo "domen" aby zdobyć trochę linków przychodzących. Bo skoro każda subdomena dla Google jest odrębną stroną, to można trochę dopalić (np. link wheel - zamknięty lub otwarty albo gwiazda). Czasami można spotkać takie sposób linkowania, w którym tworzy się dużą ilość subdomen. Każda z nich jest niezależna. Niezależna w sensie tematyczności. W ten oto sposób można mieć kilka linków więcej niż konkurencja.

Mogę się z Wami podzielić moim eksperymentem z subdomenami. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi do domenę i subdomenę. Tutaj oba "źródła" są bardzo dobrze podlinkowane oraz subdomena linkowała tylko do domeny głównej. Jako, że subdomena miała dobrą pozycję (5-6 miejsce) na jedno ogólne hasło, to chciałem je lekko dopalić. Co zrobiłem? Wrzuciłem link na główną domenę. Efekt? Drugie miejsce na to hasło i ruch dzienny rzędu 1000 uu.

Ile subdomen to dużo?

W przypadku tradycyjnej strony możemy mieć tysiące podstron. Nie ma tutaj limitu (o ile nie jest to spam :P i Google nas nie zbanuje).

Wszystko fajnie wygląda gdy tych subdomen mam kilka i łatwo nad wszystkim zapanować. Problem się zaczyna gdy tych subdomen jest kilkadziesiąt lub kilkaset (jak nie tysiące).

Spotkałem się z opinią (lub plotką jak kto woli :), którą mówi o tym, że jeśli ilość linków kierowanych do subdomen będzie znacznie większa niż linki do głównej domeny, to jest duża szansa do filtra lub bana :). Jak dla mnie nie się czym przejmować - inaczej kilka moich domen by poleciało.

Słyszałem też plotki, że sama duża liczba subdomen może być zła. Jeżeli tak, to wszystkie serwisy oferujące domeny w swoich domenach musiały by zbankrutować.

Ważne jest też to, aby nie startować z dużą ilością subdomen, bo wtedy może to wyglądać podejrzanie. Efektem tego może być utrata wartości subdomeny czy nawet domeny (chodzi o domain authority).

Obawiam się, że nie będzie tutaj jednoznacznej odpowiedzi i wszystko będzie zależało od naszego umiaru. Jeżeli na tych subdomenach będzie unikalna treść to wszystko będzie OK. Każdy z nas przecież wie, że jeśli treść jest wartościowa, to są niej linki, prawda?

To co wybrać?

Spójrzmy prawdzie w oczy. Dacie radę nadzorować przypływ linków do wszystkich subdomen? Przy małej ilości jest to proste, przy większej już nie - wiem coś o tym. Po za tym moc domeny też jest osłabiana, przy rozdrabnianiu się na subdomeny. Dlatego nowy serwis z ogłoszeniami nie będę rozbijał na dodatkowe domeny. Wolę mieć wszystko w "jednym miejscu" z prostego powodu - łatwiej nabrać mocy.

Subdomeny są dobre gdy chcemy rozbić content tematycznie. Chodzi o te niepowiązane tematycznie. W przypadku stron firmowych może to być np. blog.




Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Zobacz podobne wpisy

Komentarze 24

author Deni www 01.03.2011 23:29:56

Każda metoda ma to do siebie, że wiąże się z pewnymi wadami i zaletami. Pozycjonowanie to testy....
Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest 1 domena, nie rozbijając tego na subdomeny. W ten sposób domena umacnia znacznie swoją pozycję w necie i duża ilość contentu daje efekt z long tail

author Katalog stron 01.03.2011 23:55:22

Już od jakiegoś czasu stosuję metodę na /katalogach/ a nie na subdomenach. Linkowanie z katalogów ok.. ale to tylko mała część mocy i siły przekazywanej do strony więc bym się tym aż tak nie przejmował.

author gdaq www 02.03.2011 08:35:17

Ja kilka lat temu zrobilem tego typu strone na subdomenach. Na kazdej subdomenie jest oferta innego klienta. Takze klient w serwisie ma strone z wlasna oferta co dla klienta moze byc wazne.

author CFK www 02.03.2011 09:55:26

Dla mnie subdomeny mają tę zaletę, że dzięki nim ominiesz "host crowding", czyli grupowanie wyników z jednej domeny. Posiadając kilka subdomen o podobnej (ale nie tej samej) tematyce, Ty i Twoje subdomeny, możecie opanować całe TOP10 na jakąś frazę. Przykład: hp - 7 na 10 wyników to domena główna i subdomeny na niej utworzone.

author ekipa skrypty.pro 02.03.2011 17:58:13

Myślę,że długo jeszcze nie będziemy znać odpowiedzi na pytanie co wybrać.
Są przypadki które ukazują,że obie metody mogą przynieść oczekiwane rezultaty.

author Kot 03.03.2011 01:06:39

Patrząc na Wikipedię, to wersje językowe są na subdomenach, a cała reszta jest na katalogach - popieram "Wiki" :)

author Windows 7 03.03.2011 09:49:26

"Subdomeny są dobre gdy chcemy rozbić content tematycznie.", nie trzeba było tyle analizować na PiO, identyczne zdanie wypowiedział w wideokaście Matt C.

:)

author Marcin www 03.03.2011 12:26:19

Ja zdecydowanie jestem bardziej za katalogami ponieważ łatwiej nad wszystkim zapanować niż w przypadku subdomen.

author Jacek www 04.03.2011 13:43:53

"Bez wątpienia zaletą subdomen jest to, że można bez problemu skatalogować wszystkie" - Niekoniecznie... zależy, ile tych subdomen jest - jeżeli np. kilkaset, to jest już problem :-)

author Scandall 04.03.2011 15:46:00

Wg. moich testów, jeżeli subdomena i domena główna linkują do siebie wzajemnie, to zostają przez Google uznane za jeden serwis.

author SEMstudio www 05.03.2011 22:28:03

Pracuje/Pracowałem już w ten sposób z kilkoma serwisami, zawsze bez subdomen i było/jest ok :) Wydaje mi się, że słuszna decyzja ...

author maximum www 07.03.2011 13:02:17

Osobiście nie tworzyłem jeszcze serwisów na subdomench. Wydaje mi się, że dobrze jest mieć poprostu zwykłe podstrony odpowiednio podzielone tematycznie. Dobre linkowanie wewnętrzne też w sumie będzie niezbędne w przypadku dużego serwisu. Tak więc twój pomysł wydaje się git.

author Prac www 09.03.2011 10:05:30

Ciężko byłoby zarządzać tak dużą liczbą subdomen. Jeżeli miałby to być mały tematyczny serwis to czemu nie. W przypadku dużych portali byłoby to męczące- krótko strata czasu.

author art_vel_graf www 18.05.2011 21:08:11

Wydaje mi się, że przez stosowanie subdomen na jednej ze stron klientów znacznie wzrosła pozycja domeny w wyszukiwarkach. Klient życzył sobie, aby każda z jego gałęzi biznesu była rozbita na nową subdomenę. Utworzyłem ich w ten sposób 7, każdą pozycjonując oddzielnie, przy czym każda miała link do domeny głównej, która to po pewnym czasie poszybowała na drugą stronę w googlach (bardzo duża konkurencja na frazę)

author Krzysztof www 13.09.2011 01:11:58

Posiadam domenę, a w niej następującą strukturę:
domena.org/haslo0
domena.org/haslo1
domena.org/haslo1/podhaslo0
domena.org/haslo1/podhaslo1
domena.org/haslo2
...

Są to kategorie główne i w każdej są artykuły.
Stworzyłem też następującą strukturę subdomen:
haslo0.domena.org
haslo1.domena.org
podhaslo0.domena.org
podhaslo1.domena.org
haslo2.domena.org
...

Każda subdomena w swoim katalogu głównym ma index.php z przekierowaniem 301 do odpowiedniego katalogu.
Jak sądzicie, to dobre rozwiązanie na zwiększenie mocy tych katalogów???

author fotoekspedycja www 01.10.2011 17:25:05

Ja szukam odpowiedzi dokładnie na to samo pytanie, jakie powyżej zadał Krzysztof. Nikt nie używa takiego rozwiązania, bo dość długo nie ma odpowiedzi?
W dodatku chciałbym używać przekierowań ustawianych w panelu użytkownika ovh.pl, czy to da taki sam efekt jak przekierowanie 301?

author forexad 22.11.2011 19:17:22

Budowałem subdomeny i wszystkie poleciały po Pandzie i także domeny wkoło Tzw. złe sąsiedztwo). Google stosuje ostatnio złośliwe banowanie po gwieździe (wszystko naokoło) do trzeciego kręgu. Lecą w rankingach nawet domeny innych użytkowników, które mają linka do subdomeny. Googl chyba odchodzi od wartościowania subdomen w ogóle, bo jest ich znacznie więcej niż samych domen głównych i trudniej mu spychać je z ranku w wynikach. Generalnie subdomeny już się nie opłacają.

author Telekomisarz www 20.12.2011 23:37:23

Odnosząc się do powyższego komentarza, filtr ma miejsce wtedy jeśli linkowanie jest na zasadzie "one way ticket", tzn. jeśli chodzi nam o pozycjonowanie domeny głównej. Jeśli natomiast zastosujemy linkowanie wzajemne lub nofollow, no, to chyba nie. Byłoby trochę dziwne i niezgodne z zasadami Googla jakby zwyczajnie z marszu serwis na subdomenie byłby be. Ale cóż, może ja też się mylę. Nie mogę wypowiadać się za Googla.

author Rachman www 29.01.2012 23:47:36

Wg mnie jakby subdomeny były be to wszystkie strony na blogspot.com czy wordpress by też poleciały... bez sensu trochę bo przecież takie blogi są i mają się dobrze. Gdyby nie subdomeny klientów nie każdy by wiedział co to wordpress na przykład. Sam wiele latek temu trafiając na blog jakiś skasowałem sub i sprawdzałem co to za domena. Tak poznałem WP. Czy wordpress byłby tak wysoko w PR gdyby z tylu jej subdomen nie było linków do domeny?...

author Mac 02.08.2012 21:23:27

a moja strona www.kapciepantofle.pl padła po przejściu nie pandy tylko pingwina, co zrobić. Przyznam, że korzystałem z systemu wymiany linków ale wszystko pousuwałem. Niestety juz minęło kilka miesięcy i nic nie pomogło.

author adworkers 10.01.2013 14:44:42

Też uważamy, że lepiej mieć wszystko w jednym miejscu.:)

author Łukasz www 21.03.2013 10:34:08

Odkopuje troche stary wątek, ale mnie zaciekawił. W wielu branżach widziałem strony typu :
miasto1.fraza.pl
miasto2.fraza.pl
miasto3.fraza.pl
i tak np 300 razy.
A wszystko zmiksowane pomiedzy sobą jak się tylko da. Linki do domeny głównej do subdomen, totalny kipisz. Po kilksdziesiat odnośników do innych subdomen. Efekt? Całkiem nieźle trzymają się i to od kilku lat. Sam zacząłem testować takie działania od około10 miesięcy i efekt? wszystko super. Na razie doszedłem do około 80 subdomen. Ta sama tematyka. Cała domena+ subdomeny są w tej samej tematyce, ale z unikalną treścią. Robią tak potężne serwisy. Obserwuje takie działania od bardzo dawna bo wydają mi się genialnym posunięciem. Może zdradzę dokładniej o co chodzi.

Główna strona jakiejś branży. założmy domenaA. A oprocz tego ta firma posiada domenę B na któej jest armia subdomen. wszystko w tej samej tematyce. Domena A oraz domenaB wraz z subdomenami sa polaczone ze soba. Efekt? Potężny ruch łabie domena B i przekazuje go w jakiejś części na domenę A. Wiele takich zestawów istnieje od lat i jakoś google nikogo nie ukarało.

author Mariusz www 02.12.2014 18:45:54

Mam pytanie i prośbę o pomoc w doradzeniu jak lepiej zrobić. Chcę na stronie matki utworzyć bloga w następujący sposób:
a. na podstronie matki: mojastrona.pl/blog
czy
b. na subdomenie: blog.mojastrona.pl z odnośnikiem do bloga na stronie matki.

Którą wersję polecacie?

author Grzegorz www 27.10.2015 09:07:46

a jak to jest obecnie z tymi subdomenami? Czy Google jakoś je gorzej traktuje? czy dalej nie ma to znaczenia?

Dodaj komentarz