6 Prawdy i mity 4 minuty czytania

Katalogowanie stron

Prawda o katalogach. Jak skutecznie dodawać, jak często. Czym grozi zbyt szybkie katalogowanie?

Każdy młody wilk, gdy tylko opublikuje swoją stronę, to zacznie "spamować" serwisy dla webmasterów z prośbą o ocenę. Oglądalność przez przez pierwsze dni będzie wysoka, potem będzie systematycznie spadać, aż w końcu oglądalność się ustabilizuje.
To jest za mało przecież! Trzeba teraz myśleć jak zwiększyć ruch na swojej stronie. Katalogowanie.

Prawda jest niestety okrutna – katalogowanie nie ma żadnego wpływu na zwiększenie oglądalności. Jeśli się uda dodać do jakiegoś większego katalogu (np. onetowskiego, wp, czy gazety) to wejść będzie o (maksymalnie) 20 w skali miesiąca. Nic szczególnego.

Katalogowanie a pozycjonowanie

Katalogi, czyli farmy linków, są dobrym miejscem gdzie można wesprzeć pozycjonowanie stron. Po sieci krąży mit, w którym wszyscy ostrzegają przed zbyt intensywnym dodawaniem stron do katalogów, gdyż grozi to różnymi konsekwencjami od Google (banicje, filtry). Jak na ironię te "pomocne rady" wychodzą od pozycjonerów, którzy siedzą w tym dłużej (czyt. od konkurencji). Prawda jest taka, że po tylko części mają rację. Tak na zdrowy rozsądek – Google nie obrobi wszystkich linków z katalogu w jeden dzień! Zanim przejdzie przez te wszystkie kategorie, podstrony to minie dużo czasu (od kilku do kilkunastu tygodni)!

Wyjątek od reguły

Jak to zawsze bywa, wyjątek potwierdza regułę. Wspomniany mit ma sens, gdy katalogujemy świeżą domenę. Zbyt duży przyrost linków dla nowej domeny grozi dużymi konsekwencjami. Na chłopski rozum – to musi być dziwne, gdy świeżo zarejestrowana domena w krótkim czasie zdobywa dziesiątki czy setki linków zwrotnych! To nie jest przecież naturalne! Tak na marginesie: tak można pozbyć się konkurencji (nowej).




Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 6

author sf www 31.10.2006 22:24:34

Załóżmy, że mamy strone xxx i posiada ona zaindeksowanych 20000 stron. Dodajemy w top link do naszej nowej strony... i co się dzieje? Google to zbanuje? Mi nie zbanowało.. a zrobiłem tak przy 3 stronach ( dodałem link do świeżego adresu ).

author shpyo www 31.10.2006 22:51:46

Pisząc "zbyt duży przyrost linków" mam na myśli linki na różnych stronach, a nie w obrębie jednej.

author kristopulos www 15.11.2006 22:10:30

cos jest na rzeczy

author miki www 18.01.2007 18:14:19

sf - przeczytaj dobrze jeszcze raz i ze zrozumieniem ten artykół a przekonasz sie że piszesz głupoty:) . Oczywiście autor ma rację - nowa domena, szybki przyrost setak linków i stronki przez pół roku w google nie zobaczysz ...

author madmaj www 15.03.2007 11:42:05

A ja dodałem za dużo i wpadłem w filtr.

author Maritos - stron www 13.05.2010 01:33:35

Nie ma czegoś takiego jak "za duzo" - we filtr przy mlodej domenie się wpada tylko w przypadku gdy jest boom linków na jeden anchor text - im wiecej dla mlodej domeny tym lepiej i o filtrze mozna zapomniec a linkowac ile sie chce.

Dodaj komentarz