pierwsze testy na ten temat przeprowadził Mendax. W jego wnioskach brakowało mi takich danych jak czas indeksowania się strony i słów kluczowych." />
11 Testy, eksperymenty 4 minuty czytania

Google lubi (czyta) JavaScript!

Przez ostatnie kilkanaście dni testowałem jak Google reaguje na linki serwowane za pomocą JavaScriptu, gdzie pierwsze testy na ten temat przeprowadził Mendax. W jego wnioskach brakowało mi takich danych jak czas indeksowania się strony i słów kluczowych.

Przez ostatnie kilkanaście dni testowałem jak Google reaguje na linki serwowane za pomocą JavaScriptu, gdzie pierwsze testy na ten temat przeprowadził Mendax. W jego wnioskach brakowało mi takich danych jak czas indeksowania się strony i słów kluczowych.

Wyniki z FabrykiSpamu bardzo mnie zainteresowały, ale z braku informacji na czas indeksacji postanowiłem zrobić swój test. Chciałem sprawdzić jak szybko zostanie zaindeksowany „skrypt” przez Google i po jakim czasie zostanie zaindeksowana strona (Mendax potrzebował 2 miesięcy na test). Oraz czy strona pojawi się w wynikach wyszukiwania pod „pozycjonowane” hasło.

Kod JavaScript

Na dole strony (w stopce) umieściłem prosty kod JavaScript, który wyświetlał pewien ciąg znaków, który okazał być się linkiem i zawierał unikalną frazę. Wyglądał on tak:

document.write( '<a href="url">intere' + 'suja' + 'camniefraza</a>' );

Wyniki

Muszę przyznać, że byłem w lekkim szoku jak zobaczyłem pierwsze wyniki. Test zacząłem 15 maja 2009. Pierwsza strona zawierająca testowaną frazę pojawiła się w Google już po 3 dniach. Następnego dnia zaindeksowana była już strona docelowa. To całkiem szybko tak jak umieszczenie normalnego linku.

Wnioski

Można przypuszczać, że Google potrafi prawidłowo odczytać stronę w taki sposób jaki widzi to zwykły użytkownik korzystający z przeglądarki internetowej. Kolejna ciekawa rzecz, to teraz spamerzy będą mogli wykorzystywać luki na stronach, gdzie będzie można wstrzyknąć kod HTML, dołączać zdalne pliki JavaScript, które będą dołączać linki.

Jest jeszcze jedno „ale”, które może zniechęcić. Mianowicie, link tworzony za pomocą JavaScript (jeszcze) nie pozycjonuje. Tak więc, czy coś się stanie w tym kierunku jeszcze nie wiadomo. Wiadome jest tylko to, że Google cały czas usprawnia swój algorytm oraz metody analizowania stron.




Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 11

author shpyo www 05.06.2009 23:34:05

No i będzie można przemycać linki w jakiś widgetach na strony innych webmasterów

author Vogel www 06.06.2009 01:02:08

ciekawsze jest czy lapie odnosniki z eventow (np. onclick) - zarowno na sztywno w tagu (

author Vogel www 06.06.2009 01:02:40

jak i przypisane do taga JSem.

ps. ucielo mi poprzedniego posta

author gkeb www 08.06.2009 09:31:53

Jak wynika z konferencji Google I/O to googlebot czyta rownież to co jest w onclick, pod warunkiem że kod znajduje się w tym samym pliku a nie jest to ladowany z zewnątrz kod js

author Piotr www 08.06.2009 09:54:52

Dzięki za test. Skąd wiadomo że nie pozycjonuje? Kilkanaście dni to nie za mało aby wyciągnąć taki wniosek?

author Konread www 09.06.2009 16:59:06

Też mi się wydaje, że może pozycjonować, skoro odczytuje także frazę za jaką kryje się link.

author Jurgi www 16.06.2009 09:09:29

Ja się często zastanawiam, czy i jak Google wykorzystuje swoje różne dodatkowe serwisy i funkcje. Pokusiłem się o sprawdzenie, czy da się wyszukać komentarze, jakie można dodawać do wyników wyszukiwania. Niestety, nie.
Albo na przykład: czy można zaindeksować stronę tylko poprzez umieszczenie na niej filmu z YouTube? YT prowadzi statystyki odtworzeń, więc możliwe byłoby nawet wykorzystanie ich przy pozycjonowaniu.

author shpyo www 16.06.2009 09:59:36

@Jurgi YT pokazuje listę stron, na których jest odtwarzany filmik. Sęk w tym, że te linki są z nofollow

author webfly www 31.07.2009 21:34:00

googlebot chodzi po nofollow
zaindeksuje stronę rozniez

author Sylwia www 01.05.2010 11:28:18

hmm, myślę, że celowo tego nie wprowadzą, właśnie po to by uniknąć takich sytuacji, na pewno to przewidzieli.

author Marcin www 02.01.2011 12:52:33

Prawdę mówiąc to fakt linki Google czyta ale ich wartość dla seo jest raczej znikoma.

Dodaj komentarz