Reklama Na BlogachAutorem tego cytatu jest Sun-Tzu i doskonale opisuje to co dzisiaj Wam polecę jako dobrą lekturę. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stron internetowych, to prócz sztuczek z PHP, katalogami, prawami dostępu i innymi zabezpieczeniami, ważne jest aby poznać dobrze swojego wroga (hakera, crakera etc)." />
3 Bezpieczeństwo stron WWW 3 minuty czytania

Wojna jest sztuką wprowadzania wroga w błąd

Reklama Na BlogachAutorem tego cytatu jest Sun-Tzu i doskonale opisuje to co dzisiaj Wam polecę jako dobrą lekturę. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stron internetowych, to prócz sztuczek z PHP, katalogami, prawami dostępu i innymi zabezpieczeniami, ważne jest aby poznać dobrze swojego wroga (hakera, crakera etc).

W najnowszym numerze czasopisma hakin9 (4/2009) jest bardzo ciekawy artykuł o hakerach pt. „Jestem częścią cyfrowej rzeczywistości”. Autor - Łukasz Cisielski – bardzo dokładnie opisał termin jakim jest hacking i hacker.

W wielkim skrócie mogę napisać, że jest to bardzo dokładny opis problemu. Jest wyjaśnione, że są Ci dobrzi, źli i ci pomiędzy. Są też tzw. script kiddies. Wszyscy mają swoje wady, zalety i cel. Ponadto jest opisana geneza powstania tej sukultury.

Dlaczego o tym piszę? Nie raz w wiadomościach były informacje, że hackerzy robią coś złego lub dobrego. Zazwyczaj temu jest jakiś powód. Ostatnio w mediach zrobiło się głośno gdy została podmieniona strona dopalacze.com. Może też być tak, że konkurencja naśle np. na Twój sklep kogoś kto „pomoże” w biznesie.

Myślę, że warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej subkultury. Każdy kto przygotowuje się do ataku, zawsze się przygotowuje (to jest tak jak z egzaminem). Im lepiej poznasz wroga tym lepiej.




Akceptuję politykę prywatności

Raz w miesiącu e-mail z najlepszymi artykułami

Zdjęcie autora wpisu - Piotr Cichosz

Piotr Cichosz — autor wpisu

Frontend developer. Tworzę zaawansowane systemy webowe w JS. Swoją wiedzę nt. SEO wykorzystuję do rozwijania własnych projektów (z lepszym lub gorszym efektem). Dużo eksperymentuję i staram się określić jak bardzo można nagiąć cierpliwość algorytmów Google (:. Prowadzę teraz bloga technologicznego oraz bloga o Apple

Komentarze 3

author Krzykoz www 10.04.2009 14:29:51

Zachęcający wpis do pogłębienia tematu, ale skąd takie kwiatki jak: "kto przygotowuje się do ataku, zawsze się przygotowuje" albo "Im lepiej poznasz wroga tym lepiej". Chodzi mi o powtórzenia ;)

author dziobek www 08.09.2010 16:09:45

Troche masło maślane, ale tak czy siak, lektury warte polecenia ;)

author dziobek www 08.09.2010 16:09:45

Troche masło maślane, ale tak czy siak, lektury warte polecenia ;)

Dodaj komentarz